“Dosya paylaşım dini” olarak adlandırılan Kopimism, Ocak ayından beri İsveç tarafından resmi bir din olarak sayılıyor.

Belgrat’taki SHARE konferansında Rumen gelin ile İtalyan damadın nikahını , kutsal sembolleri CTRL+C ve CTRL+V yani kopyala yapıştır olan Kopimism gereklerince “Op” adı verilen Guy Fawkes maskeli bir kişi kıydı.

Çift ise evlilik töreninde ettikleri yemin ise yine Kopimism geleneklerine bağlı oldu. “Hastalıkta ve sağlıkta”  sözünün yerini “bilgiler var oldukça” sözünün aldığı yemin ise şöyle:

“Bugün yeni bir çift eşi (peer) sizlere duyurmak için buradayız. Bilgileri kopyalamak doğrudur. Bilgileri dağıtmak, etik olarak doğrudur. Başka bir kişi tarafından söylenen bilgileri kopyalamak ve tekrar meydana getirmek, saygı duyulması gereken bir davranıştır. Sevginizi, bilginizi ve hislerinizi [gelin ile] bilgiler var oldukça paylaşmak istiyor musunuz?”

Törene Kopimism’ in kurucusu Uppsala Üniversitesi öğrencisi 20 yaşındaki Isak Gerson da törene katıldı ve dinin resmi web sitesinde çift için iyi dilek mesajlarını iletti :

Umarım bazı DNA hücrelerini kopyalayıp karıştırarak yeni bir insanoğlu meydana getirirler. Bu, Kopimism’in ruhudur. Sevgiyi hissedin ve bu bilgiyi paylaşın. Tüm kutsallığı kopyalayın… kopyalayın ve seed’leyin.”

Leave a Reply