Turkcell Teknoloji Zirvesine Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak damgasını vurdu. Bu yıl ikincisi düzenlenen zirvede konuşma yapmak için İstanbul’a gelen Wozniak, ilk kişisel bilgisayarın mimarı olarak biliniyor.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Turkcell’in CEO’su Süreyya Ciliv, “Eskiden Türkiye’de olmak teknoloji açısından dezavantajken, şimdi Türkiye’de olmak bir avantaj” diyerek Türkiye’nin teknolojik açıdan geliştiğini belirtti. Ciliv, Bulut Bilişim’e olan talebin giderek artacağını da vurguladı ve 2014 yılında mobil cihazlardan Bulut bazlı uygulamalara erişen kullanıcı sayısının 1 milyarı bulacağını da sözlerine ekledi.

“SİLİKON VADİSİ’NDE YETİŞTİM”

Ciliv’in ardından söz alan Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak, öğrencilik yıllarından başlayarak bilgisayarla nasıl tanıştığını ve kendi bilgisayarını nasıl geliştirdiğini oturumdakilerle paylaştı. Silikon Vadisi’nde yetiştiğini kaydeden Wozniak, öğrencilik yıllarında aldığı dersler dışında elektronik olaylarla çok yakından ilgilendiğini, ancak okulda bu yönünü tatmin edemediği için hobi olarak kendi başına bu alanda uğraş verdiğini belirtti.

9-10 yaşlarında mantık devrelerini öğrendiğini dile getiren Wozniak, o yaşlarda kendi radyosunu geliştirdiğini ve başka eyalette bulunan birisiyle görüşme yapabildiğini söyledi. Bilgisayarları çok sevdiğini ve Bilgisayara Giriş dersini aldığı dönemi unutamadığını belirten Wozniak, lise yıllarında satranç programıyla program yazmayı öğrendiğini söyledi.

“JOBS’LA ÇOK ORTAK YÖNÜMÜZ VARDI”

Steve Jobs’la ilgili “Çok ortak yönümüz vardı” diyen Wozniak, Jobs’la çok iyi bir arkadaşlıklarının olduğunu, birbirlerinin farklı yönlerini kullanarak çok iyi işler çıkardıklarını da söylemeden geçmedi.

Kaynak: hurriyet.com.tr

Leave a Reply