Mars Aracı Maven Yola Çıktı

_71143944_mavenillustrationtopfront

NASA’ nın Mars’ a yollayacağı yeni uzay aracı MAVEN, Kızıl Gezegen’e ulaşmak üzere yola çıktı. Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN), Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden (Florida) Atlas V 401 roketiyle uzaya ateşlendi. Keşif aracı yaklaşık 10 ay boyunca Mars’ta araştırmalar yapacak. Araştırmalar Mars’ta bir zamanlar bulunduğu iddia edilen suyun nasıl kaybolduğu yönünde atmosfer incelenerek yapılacak. MAVEN(671 milyon dolar), aynı zamanda Ağustos 2012’de uzaya inen CURIOSITY’nin ( 2 milyar dolar) ardından NASA’nın en büyük bütçeli projesi olma özelliğini taşıyor.

Kızıl gezegenin bir zamanlar atmosfer ve sıvı su bulundurduğu kanıtlarla desteklendi. Günümüzde ise hava basıncının çok düşük olmasından dolayı yüzeyde bulunan su hemen buharlaşarak yok olmakta. NASA’nın bununla ilgili canlandırdığı “Mars’ın 4 milyar yıl önceki görünümü” isimli video aşağıdaki linkten izlenebilir.

http://http://video.ntvmsnbc.com/marsin-milyarlarca-yil-onceki-gorunumu.html

Mars’ın günümüzdeki atmosferi çoğunlukla karbon dioksit gazı içeren ve atmosfer basıncı Dünya’nın atmosfer basıncının 6 % sı kadar olan bir yapıda.

Araştırmalar süresince, MAVEN, Kızıl Gezegen’in yüzeyinden 150 kilometrelik alanda eliptik bir yörünge izleyecek fakat arada yüzeye yaklaşarak mesafeyi 120 km’ye kadar indirebilecek. Bir kenarı 2.5 metre uzunluğunda bir küp olan MAVEN, oluşturulduğu güneş panellerini bir kanat gibi açarak son halini aldığında 11 metre uzunluğunda bir keşif aracı şeklini alacak.

_71143950_mavensolararrays3-25-13

 

Mars yörüngesindeki tam konumunu 22 eylül 2014′ te alması beklenen MAVEN ve araştırmaları hakkındaki yazılarımıza devam edeceğiz.

 

Referans: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-24962919

Leave a Reply