FBI Bildirisi: UFO Kanıtı Mı?

935168_10151566219563076_1080313495_n

FBI’ın UFO’ların varlığına kanıt olduğu ileri sürülen bildirisi

Günümüz en büyük merak konularından biri olan UFO, FBI arşivinin de en merak edilen konularından birisi. Bu konuyla ilgili dosyaların en büyük örneklerinden biri 22 Mart 1950 tarihine ait bir belge. Bundan 63 yıl önce Washington D.C.’ de, FBI görevlisi Guy Hottel tarafından hazırlanan bu belge, dönemin FBI direktörü J. Edgar Hoover’a sunulmak üzere hazırlanmış. “Flying Saucers, Information Concerning” adlı belge New Mexico eyaletinde gözelmelenen ve ‘belirlenemeyen uçan daireler’ olarak adlandırılan nesnelere açıklık getirir nitelikte. Hottel’in raporunda New Mexico’da üç tane uçan daire bulunduğu, ortalarında yükselti olacak şekilde her birinin disk şeklinde olduğu belirtiliyor. Ayrıca cisimlerin yaklaşık 15 metre çapında ve 90 santimetre uzunluğunda olduğu da tasvir ediliyor.Ve bunlara ek olarak iyi dokunmuş metalik giysiler giyen üç Dünya dışı canlıdan söz ediliyor. Adı belirtilmeyen bir muhbire göre, bu daireler New Mexico’da orduya ait olan küçük bir radar tarafından tespit edilmişti. Verilen bilgiler ışığında, radar dairelerin kontrol mekanizmasına müdahele edebilecek güçteydi. Belgede daha fazla bilgiye yer verilmemişti.

63 yıl önce hazırlanan bu belge hakkında, Discovery News’ e konuşan UFO araştırmacısı Nick Pope, belgenin UFO’ ların varlığını kanıtlayabilecek en büyük delillerden biri olabileceğini savunuyor. UFO Magazine ve UFO Hunters programının sunucusu Bill Barnes ise bu belgenin Roswell Kazası olarak bilinen kazanın bir sonucu olabileceğini öne sürdü. Roswell Kazası adıyla bilinen olay Haziran-Temmuz 1947 tarihlerinde New Mexico’nun Roswell kasabasında meydana geldiği düşünülen bir UFO kazasıdır. Varsayımsal olarak, Dünya dışı bir çok varlığın ele geçirildiği ve hayatta kalan bir tanesinin de 51. Bölge olarak bilinen gizli uzay üssüne götürüldüğü düşünülmektedir.
UFO araştırmacıları bu belgeye bir kanıt gözüyle bakarken, FBI belgenin öyle bir değer taşımadığını belirtti. FBI, belgenin gizli belgeler sınıfında olmadığını ve 1970’lerden bu yana kamuoyuna açık olduğunu, Roswell kazası olarak bilinen olaya değinmediğini ileri sürdü. Belge ABD’ de UFO olaylarının zirveye çıktığı 1940-1960’lı yıllara ait ve Roswell olayına değinip değinmediği kesin değil, fakat bu belge meraklı UFO araştırmacıları tarafından fazlaca tartışılacak gibi duruyor.

Referans: http://www.huffingtonpost.com/2013/03/27/fbi-ufo-document_n_2965993.html

Leave a Reply