İsrail’de Bilim ve Teknoloji (1): Genel Bir Bakış

Technion, bugün dünyanın önde gelen teknik üniversitelerinden biridir.

Technion, bugün dünyanın önde gelen teknik üniversitelerinden biridir.

İsrail, bağımsızlığını 1948 yılında ilan ettiğinde; görece küçük nüfusu, komşu Arap devletlerinden yöneltilen savaş tehdidi ve dünyanın her tarafından gerçekleştirilen yüz binleri bulan göç dalgaları gibi oldukça ciddi varoluşsal sorunlarla karşı karşıyaydı. Yaşam savaşı veren bu topluluğun, aynı zamanda on yılda kendisini üçe katlayan bir nüfusun en basit ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığı göz önüne alınırsa; herhalde ne ekonomide ne de teknolojide büyük başarılara imza atmazı beklenemezdi.

Yine de, bugün, kuruluşundan 60 yıl sonra, bugün;  İsrail’in tüm dünyada yayınlanan bilimsel makale oranı tüm dünya nüfusunun oranından hemen hemen on kat daha fazladır. İsrailli bilim insanları tarım, bilgisayar bilimleri, elektronik, genetik, tıp, optik, güneş enerjisi ve daha birçok mühendislik alanının gelişimine katkıda bulunmuş; İsrail ileri teknoloji endüstrisinin en önemlilerinin ev sahibidir ve ayrıca teknolojiyle en fazla içli dışlı nüfusa sahiptir. İşte bu yazı dizisinde de, amacım; olabildiğince objektif bir dille; bu ilerlemeyi yansıtmaktır.

Bu ilerlemenin büyük çoğunluğu, uygulamalı bilimler ve teknoloji alanında uygulanan yenilikçi tekniklere bağlanabilir. Doğal kaynaklardan hemen hemen yoksun bir ülke olarak, İsrail, ileri eğitime ve bilimsel araştırmaya özel bir önem vermiştir ve vermektedir. (İsrail’in eski Başbakanı Golda Meir; bu konuya şu sözleriyle ışık tutmuştur: “Biz Yahudiler Musa peygamberi neden suçluyoruz biliyor musunuz? Bizi 40 sene çölde dolaştırdı, bula bula Ortadoğu’da petrol olmayan tek yere getirdi.”)  Gerçekten, eğitim altyapısı ve bilimsel altyapının; ülkenin en ciddi problemlerinin yarattığı baskıyla bir araya gelmesi; şaşırtıcı bir biçimde gelişimin gerçekleşmesini sağlamıştır.

Bu gelişme, nihayetinde dört farklı başlık altında incelenebilir; benim de amacım; ilk yazının şimdi okuduğunuz bu nacizane yazı olacağı üç yazıdan oluşan bir yazı dizisinde; İsrail Devleti’nin bilim ve teknolojiye olan katkılarını ve bu ülkede bilim ve teknolojinin durumunu, kısaca mercek altına almaktır.

Kaynaklar:

BBC.co.uk – http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-14628835

Haaretz – http://www.haaretz.com/print-edition/news/israel-ranks-fourth-in-the-world-in-scientific-activity-study-finds-1.4034

Israel Science and Technology Homepage – http://www.science.co.il/

 

Leave a Reply