BenzineOrtakOl.com’un Yaratıcısı Aylin Aydın ile Konuştuk

“Yol Arkadaşlığı” sloganı ile yola çıkan Benzine ortak ol.com, artan benzin fiyatları ve kalabalıklaşan trafik ile birlikte bireylerin  yaşadıkları ulaşım problemlerine çözüm üretebilmek amacıyla kurulan bir oluşum. Yüksek benzin fiyatlarından sıkılmış, paylaşmayı ve doğayı sevenlerin bir araya getirmek amacıyla amacıyla kurulan sitenin kurucusu Aylin Aydın.Biz de bu sistem hakkında daha detaylı bilgi alabilmek adına, kendisiyle bu keyifli sohbeti gerçekleştirdik. 

1_orignal_logo

Merhabalar. Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz? 

Aylin Aydın: Merhaba, Ankara Üniversitesi mezunuyum,  üniversite yıllarında çalışmaya başladım.Sonra da hiç ara vermeden devam ettim.Yüksek lisans yaptığım yıllarda Londra’da, Merrily Lynch’te yatırım danışmanı olarak bile çalıştım.Üniversite yıllarım çalışmakla geçti.Türkiye’de özel sektörde hemen hemen tüm sektörlerde  çalıştığımı söyleyebilirim.

 Benzineortakol.com fikri nasıl doğdu? Bu internet sitesini oluşturmaya sizi iten sebepler neydi?

Aylin Aydın: Aslında ilk önce sadece şehirlerarası olması gerektiğini düşünüyordum.Çünkü seyahat etmek harika bir şey.Ama illa ki para gerekiyor.En azından yol paran olmalı.İşe buradan başlayınca çoğu plan başlamadan bitiyor.Halbuki hayat gezince güzel.Ve bir çok insan vardır ki bir çok insanın gitmek istediği yere hergün tek başına gidip geliyor.Sadece seyahat etmek bile insanların hayali olarak kalıyor.Benzin parasını paylaşarak yol arkadaşlığı yapma fikri benim çok hoşuma gitti.Daha sonra eşimin iş yerinde bir kadının iş arkadaşlarını eve getirip götürmek için arabasını daha büyük bir araba ile değiştirdiğini duydum.Servislik yapıyordu .Aynı dönemde gene eşimin arabasında da ona yol arkadaşlığı eden ve benzine ortak olan bir arkadaşı vardı.Üniversitelerde de kendi aralarında bu işi planlayanlar olduğunu duyuyordum.İhtiyaç olduğu ortadaydı.Çok eş zamanlı gelişti herşey. Ve sonra benzineortakol.com ismi ortaya çıktı.

“Benzineortakol.com” ismi nasıl ortaya çıktı?

Aylin Aydın:  Açık olmayı seviyorum.Basit ve net olmayı da seviyorum.Bu tıpkı birinden borç isterken kem-küm etmeden “Bana para ver” demek gibi bir şey. Açık ve samimi olan her şey bana çok daha doğal ve sempatik geliyor.Sanırım isim o yüzden “benzineortakol.com” oldu.

“Benzineortakol.com” nasıl bir internet sitesidir, nasıl işler? Bize internet sitenizin amaçları, hedefleri konusunda bilgi verebilir misiniz?

Aylin Aydın: Projenin gelişimine bağlı olarak sayfayı şekillendirebilmek için sayfayı mümkün olduğunca basit tutmaya çalıştık.Üye olduktan sonra, Türkiye içinde tüm şehirlere yada şehiriçi istediğiniz kadar seyahat planı yapabiliyor ve açıklama bölümüne kaç kişi ile seyahat edebileceğinizi ve aklınıza gelen herşeyi yazabiliyorsunuz.Sizinle aynı seyahati hayal eden yol arkadaşları arama sonucu olarak size ulaştıktan sonra iletişime geçiyorsunuz.Yada her gün işe gitmek için kullandığınız yolu artık benzine ortak olan aynı yere yada aynı yöne doğru işe giden komşularınızla yada semt sakinleri ile paylaşıyorsunuz.Site paylaşıma vurgu yapmayı amaçlıyor.Paylaşmanın ve beraber olmanın tadını çıkaran insanları görmek istiyor.Paylaştıkları anları sayfada bizimle paylaşmaları için sayfada bir yer bile var.Benzine daha az para ödeyen, daha çok seyahat eden, çevreye ve trafiğe az çok katkısı olduğu için mutlu olan insanlar görmek istiyoruz.Sayfanın yegane amacı bu.

Bu fikrinizi ilk çevrenizdekilerle paylaştığınızda nasıl tepkiler aldınız?

Aylin Aydın: Çok iyi bir fikir olduğunu söyleyenler çoğunluktaydı. Olumsuz hiç bir tepki almadım.Çünkü bu işi kendi aralarında yapan , ihtiyacı olan çok fazla insan olduğunun herkes farkında.Herkes kendi çevresinden örnekler vermeye başladı.Örneğin bir arkadaşım, arabamda kimseyi istemem tek başıma keyifle işe gidip gelmek varken dedi, ama benzine ortak olacaksa o zaman başka  diyerek cümlesini tamamladı. Her şey açık olunca hayat daha kolay oluyor.

Site açıldığından bu yana beklediğiniz ilgiye ulaşabildiğinizi söylemek mümkün müdür?

Aylin Aydın: Henüz hiç reklam vermedik. Twitter ve Facebook aracılığı ile güncel paylaşımlar yapıyoruz.Şu anda çok yoğun ilgi olduğunu söylemek doğru olmaz.Zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.Ve tabi ki projenin hedefine ulaşılana kadar gerekliliklerini yerine getirmek gerekiyor.

Sitenizi daha geniş kitlelere yaymak için ne gibi reklam politikalarınız var?

Aylin Aydın: Üniversiteler ve insanların sosyalleşmekten keyif aldığı ortamlarda tanıtıcı çalışmalar planlıyoruz.Bunun yanında yeni teknolojilerini test etmek isteyen araç üreticilerinin ihtiyacı olan sürücüleri üyelerimiz, takipçilerimiz arasından seçmek istiyoruz.İlgiyi yukarıda tutmak için farklı şeyler bulmak gerekiyor.Bu anlamda Ekim ayında üretici firmalardan birisi ile  sürüş testimiz olacak ve üyelerimiz arasından 100 kişiyi bu teste davet edeceğiz.

Buna benzer oluşumlar farklı ülkelerde de var mı?

Aylin Aydın: Evet, özellikle Avrupa ülkeleri ve Amerika’da bu sistem fazlasıyla benimsenmiş durumda.Hatta Amerika’da aracında 3 kişi olan araçlar ambulansın kullandığı yolu kullanabilme ayrıcalığına sahip.Çok geliştirilmiş örnekler görebilirsiniz.

 Sizce Türkiye’de de tutar mı bu, diğer ülkelerde olduğu gibi? Nedir bu konuyla ilgili öngörünüz?

Aylin Aydın: Dünya’nın en pahalı benzini bizim ülkemizde.En çok bu ülkede kullanılan bir sistem olmalı diye düşünüyorum.Türk insanı alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı, ama aynı zamanda paylaşımcı ve iyi niyetli.Ben arabama tanımadığım insanı niye alayım bakışına sahip bir çok insan olabilir bu ülkede.İşte bu noktada ülkenin içinde bulunduğu ve değişime açık bireylerin düzelteceği bir dönemde olduğumuzu görüyor ve projemizin tutacağını düşünüyorum.

Site açıldığından beri herhangi bir sıkıntı ile karşılaştınız mı?

Aylin Aydın: Hayır yaşamadık.Sayfa kullanıma hazır.Ama bunun yanında sürekli geliştirme aşamasında.Bu konuda önerilere de her zaman açığız.

Bize biraz bundan sonraki planlarınızdan bahsedebilir misiniz acaba?

Aylin Aydın: Sayfanın bilinirliğini arttırmak üzere tanıtım çalışmalarına ağırlık vermek gerekiyor.Ve bu çalışmaları sürekli taze tutacağız.

Kullanıcılarınızdan aldığınız dönütlerden bahseder misiniz?

Aylin Aydın: Genelde mutlu dönüşler alıyorum.Örneğin, Ankara – İzmir seyahatinde yolda radar cezası kesiliyor.Ama yolcular bu cezaya da ortak olmak istiyorlar.Bu gibi örnekler çok umut verici.Yada Ankara’dan Kazan’a her gün işe gidip gelen bir araç sahibinin site sayesinde edindiği 2 yol arkadaşı ile benzine artık 500 TL daha az ödediğini duymak çok güzel.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Aylin Aydın: Gazetenizde  yer almaktan dolayı çok mutlu olduğumu söylemek isterim.Sizleri de sayfamızda üye olarak görmek ve paylaşımlarınızı okumak isteriz.

 

Leave a Reply

1 comment

  1. cuma kaymaz

    Okey