Tübitak Popüler Bilim Yayınları, kitap satış arşivinde bulunan ve canlığının ve insanın gelişimini Evrim Kuram’ı ile bilimsel olarak açıklayan kitapların satışını resmen durdurdu. Birkaç yıl öncesine dek, kitap satış arşivinde bulunan ‘Kör Saatçi’, ‘Gen Bencildir’ gibi evrimsel biyoloji kitapları, sürekli olarak “Tükendi” ibaresiyle sunuluyordu. Artık, bu kitaplar dahil canlığının evrimsel tarihine dayanan pek çok kitap, listeden kaldırılmış durumda.

Ünlü Zooloji Profesörü Richard Dawkins’in ‘Kör Saatçi’ ve ‘Gen Bencildir’ kitapları, Stephen Jay Gould’un ‘Darwin ve Sonrası’ isimli eseri, Mahlon B. Hoagland’ın ‘Hayatın Kökleri” kitabı, Francis Crick ile birlikte DNA’nın yapısını keşfeden Nobel Ödüllü biliminsanı James Watson’ın ‘İkili Sarmal’ isimli kitabı, Richard Lowentin’in ‘Üçlü Sarmal’ adlı eseri, Alan Moorehead’in Darwin ve Beagle Serüveni isimli biyografik eseri, ünlü evrimsel biyolog ve biyoloji felsefecisi Ernst Mayr’ın ‘Biyoloji Budur’ adlı kitabı ve Richard Leakey ile Roger Lewin’in ortak çalışması olan ‘Göl İnsanları’ listeden kaldırılan kitaplar arasında geçiyor.

Tübitak, Darwin’in doğumunun 200. yılı anısına  UNESCO tarafından Darwin Yılı ilan edilen 2009’da, üzerinde Charles Darwin’in resminin bulunduğu Bilim ve Teknik dergisini sansürlenmekle gündeme gelmişti. Söz konusu olayın ardından, Tübitak’ın Evrim Kuramı’na ve bilime bakışı tartışılır hale gelmişti. Son olarak yaşanan kitap listesi yenileme girişimi de, Tübitak’ın geldiği noktayı gözler önüne serer nitelikte.

 

Kaynak: Radikal

Leave a Reply