Dennis Ritchie 12 Ekim günü evinde ölü bulundu. Yalnız yaşıyordu. Uzun zamandan beri prostat ve kalp sorunlarıyla boğuşuyordu. Ölümü çağın bir diğer önemli bilişim figure Steve Jobs kadar ilgi çekmedi. Ne de olsa pahalı dokunmatik oyuncaklar tasarlamıyor veya neden kendi tasarımlarına ihtiyaç duyduğumuzu anlatmaya çalışmıyordu. Ancak yine de bir kesim O’nun inovasyon felsefesini ve hemen hemen bugünkü bilgi sistemlerinin tümüne bir şekilde kaynaklık etmiş iki armağanını hatırlamakta; C ve UNIX.

“Kişisel Bilgisayar” konseptinin doğum sancısı çektiği yıllarda ortaya çıkan UNIX ve hemen onu takip eden –o güne kadar görülmemiş bir anlayıştaki- C programlama dili bugün bildiğimiz yazılım endüstrisinin standartlarını tanımlamanın dışında, Ritchie ve Ken Thompson ikilisine başta “Turing” olmak üzere pek çok ödül de kazandırdı. Liste uzun; ACM, IEEE, NEC C&C, U.S. National Medal of Technology…

Newton’un devlerin omuzlarında yükselme deyişine gönderme yaparak ekliyor Kernighan –Ritchie ve Thompson’ın ekip arkadaşı-, “Hepimiz Dennis’in omzunda yükseliyoruz.” Uzun yıllar Bell Laboratuarları’nda birlikte tasarladıkları teknolojilerin özünü tanımlamakta belki de en doğru ifade bu. Bugün pek az işletim sistemi ve programlama dili köklerini bu ikisine dayandırmadığını söyleyebilir.

Halihazırda Ritchie’ye ve çalışmalarına aşina olanlar veya sadece bilgisayar derslerinin bir köşesinden bu ismi hatırlayanlar için kısa bir saygı turu:

Bell Labs – Dennis Ritchie Sayfası

Unix Üzerine Güncel Bir Söyleşi

Ölümünün Ardından Internet ve Medya

return 0;

Leave a Reply