Ailecek Esniyoruz

Esneme taklidi yorgunluğunuzdansa yakınlık derecenizi gösteriyor olabilir.

Esnemek bilindiği gibi beyindeki kan akışını artırır. Bugüne kadar tamamen açıklanamayan esnemenin istemsizce taklit edilmesi durumu tam olarak açıklanamasa da bir teoriye göre esneme insanlar arası empatiye bağlılık gösteriyor.

PLoS One dergisinde yayınlanan İtalyan bilim insanlarına ait bir araştırmaya göre insanlar kendilerine yakın olan kişilerin esnemelerini sıradan arkadaşlarına oranla daha fazla taklit ediyorlar. Bulgular esneme davranışının grup içindeki uyanıklığı sürdürmek üzere geliştiğini öne sürüyor. Bir diğer inanışa göre köpek ve şempanze gibi hayvan türlerinde de bu davranışın görülebileceği yönünde.

Pisa Üniversitesi araştırmacıları farklı milletlere mensup 109 kadın ve erkeğin günlük aktivitelerini gözlemleyerek esneme taklidi davranışının aile üyeleri arasında direkt olarak görülebilirken sözkonusu arkadaşlar olduğunda bu oranın düştüğü ve yabancılarda bu davranışın oldukça azaldığını belirttiler. Esneme ve davranış arasındaki boşluğun yabancılar arasında fazla olması empati ve sosyal benzerlik kavramlarına atıfta bulunsa da araştırmacılar sonuçlarının esneme davranışının bulaşıcılığında cinsiyet ve milliyet gibi farklı değişkenlerdense duygusal yakınlığın daha büyük rol oynadığını belirtiyorlar.

 

 

 

 

Leave a Reply