Uyku Genlerimizde

Ünlü fizikçi Albert Einstein’ın günde on bir saat uyurken, İngiltere’nin “Demir Lady”si Margaret Tatcher’ın yalnızca dört saat uyuduğunu biliyor muydunuz?

Edinburgh Üniversitesi ve Münih Ludwig Maximilans Üniversitesinde yapılan araştırmayla birlikte, vücuttaki enerji düzeyini ölçen ABCC9 genini taşıyan insanların günde en az yarım saat daha fazla uyku gereksinimi duyduğu ortaya çıktı. Bu çalışmaya, Avrupa’nın farklı ülkelerinden yaklaşık 10 bin kişi katıldı.  Molecular Psychiatry dergisinde yayımlanan çalışmanın sonuçlarına göre bu gen 5 Avrupalıdan birinde bulunuyor.

Hırvatistan, Hollanda, Estonya, Almanya, İtalya ve İskoçya’nın kuzeyindeki Orkney Adalarından gelen katılımcılar uyku hapı kullanmadıklarında, nöbet görevi almadıklarında ve izin günlerinde ne kadar uyuduklarını anlattılar ve DNA analizleri için kan örneği verdiler. DNA analizlerinin sonuçlarını bu verilerle karşılaştıran bilim insanlarına göre ABCC9 genine sahip insanların günlük uyku ihtiyacı sekiz saatten daha fazla.

Araştırma meyve sinekleri (Drosophila melanogaster) ile de yapıldı ve ABCC9 genine sahip olmayan meyve sineklerinin normalden üç saat daha az uyuduğu gözlemlendi; ancak yine de ABCC9 geninin bu etkiyi nasıl yarattığı keşfedilemedi.

Edinburgh Üniversitesinde araştırmalarını sürdüren Dr. Jim Wilson bu çalışmayla ilgili şu açıklamaları yaptı: “İnsanlar hayatlarının yaklaşık üçte birini uykuda geçirir. İnsanların uyku ihtiyacı yaş, günlük ritim ve mevsimlerin etkilerine göre değiştiği gerçeğine rağmen, uzun ya da kısa süreli uyuma eğilimi genellikle aileden gelir. Uyku biyolojisini kavramak, uyku davranışının sağlıklı etkilerini çözmek açısından önemli olacaktır.”

Uyku uzmanı Neil Stanley de şimdiye kadar yarım düzine genin uykuyu etkilediğinin kanıtlandığını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Bu genlerin varlığını öğrenmek ilginç, ama aslında eğer genlerimizi dinlemiyorsak, bu etki çok da bir şey ifade etmiyor – ki hiçbirimiz genlerimizi dinlemiyoruz.”

Leave a Reply