Dizi önerisi arıyorsanız doğru yere geldiniz. Bu ay bilim kurgu köşesinde Final Space adlı çizgi diziyi sizlere olabildiğince az spoiler vererek tanıtmak isterim. TBS de 2018’in şubat ayında yayınlanmaya başlanan dizinin şu an sadece 12 bölümden oluşan tek bir sezonu bulunmakta yani dizi izlemek için çok zamanınız yoksa ama kaliteli ve eğlenceli bir dizi arıyorsanız Final Space sizin için harika bir seçim.

Dizi yazının başlığından da anlayabileceğiniz gibi bilim kurgu tarzında ama aynı zamanda bol bol komedi ve aksiyon içeriyor. Kısaca konusuna değinmek gerekirse dizi uzayın derinliklerindeki bir geminin içinde 5 yıllık cezasını tamamlamak üzere olan Gary’nin sıra dışı maceralarını anlatmakta. Buradan sonrası dizinin birinci bölümüne dair spoiler içermektedir bu konuda hassassanız lütfen bu paragrafı atlayın. Gary mahkûm olarak geçirdiği günlerinin sonlarına yaklaşırken küçük şirin yeşil bir uzaylı ile karşılaşır Mooncake adını taktığı uzaylıyla çabucak arkadaş olan Gary kısa süre sonra Mooncake’i yakalamak için gelen kelle avcıları tarafından saldırıya uğrar. Mooncake’i teslim etmeyi reddeden Gary yeni edindiği arkadaşıyla kelle avcılarını defeder ama bu süreçte gemiden Mooncakele düşüp kendilerini uzayda sürüklenirken bulurlar oksijeni giderek azalırken Gary gemiye dönmenin bir yolunu arar ama ikisinin birlikte gemiye dönmeleri imkansızdır. Bu sırada Mooncake Gary’nin imdadına yetişir ve kelle avcılarının onun peşine düşmesine asıl neden olan şeyi yani gücünü kullanarak Gary’nin hayatını kurtarır. İşte ikilimizin sıra dışı maceraları da böyle başlar.

Konuya ve ana karakterlerimize değindiğime göre birazda dizinin hoşuma giden özelliklerinden bahsetmek isterim. Dizi aksiyon, komedi ve dramı başarılı bir biçimde harmanlamış. İzlerken hiç sıkılmıyorsunuz. Dizi gerek her bölümün başında bir parçasına şahit olduğunuz dizinin bilinmeyen ileriki bir zamanında geçen Gary’nin uzayda sürüklenirken geminin yapay zekâsı olan Hue ile yaptığı konuşmayla gerek bölümlerin içine özenle dağıtılmış geçmişe dönüşlerle sizi kendine bağlıyor ve sizde sonraki bölümü izleme isteği uyandırıyor. Dizinin daha birçok sevdiğim özelliği var ne yazık ki bunları dizinin sonraki bölümlerine dair spoiler vermeden anlatmam mümkün değil o yüzden incelememi burada noktalayacağım. Final Space başarılı bir çizgi bilim kurgu dizisi hele de Rick and Morty’yi izlediyseniz ve 4. Sezonu beklerken izleyecek bir şeyler arıyorsanız dört dörtlük bir seçim şahsen ben o yüzden başlamıştım sizlere de öneririm. Bu arada dizinin ikinci sezonunun 2019 yılının ortalarına doğru yayınlanması bekleniyor yani olurda hızlıca bitirirseniz üzülmeyin sezon her ne kadar insanı merakta bırakarak bittiyse de yakında yeni bölümleri gelecek sonuçta 8 ay dediğiniz nedir ki neyse sizlere iyi seyirler.

Dizinin trailerına bu linkten ulaşabilirsiniz:

  https://www.youtube.com/watch?v=4EHbt_kSkG8

Leave a Reply