Geçtiğimiz hafta Ankara’da, Ankara Tenis Kulübü kortlarında düzenlenen 50,000 dolar ödüllü turnuvaya dünya 86 numarası Aleksandra Krunic ve ilk 200 içindeki raketlerin yanısıra temsilcilerimiz Çağla Büyükakçay ve İpek Soylu gibi isimler de katıldı. Hatırlayacağımız gibi 2 ismimiz Kasım ayı ortasında 75,000 dolar ödüllü Dubai turnuvasıyla sezonu kapatmışlardı. 2 raketimiz de bu turnuvada çok başarılı performanslar göstermiş yarı finalde birbirlerine rakip olmuşlardı. O karşılaşmadan galip çıkan Çağla , finali de kazanmayı başarmış ve bu çapta bir turnuvayı kazanan ilk raket olmasıyla Türk tenis tarihine geçmişti. Bu ikili sezonun yorgunluğunu kısa bir sürede atmaya çalıştılar ve hemen yeni sezonun açılışını Ankara turnuvası ile yaptılar.

Çağla'ya final maçında Ankara seyircisi büyük destek verdi

Çağla’ya final maçında Ankara seyircisi büyük destek verdi

Finale kadar sadece 1 set kaybederek gelme başarısı gösteren Çağla Büyükakçay final mücadelesinde ise rakibine 3 sette boyun eğmek zorunda kaldı. Özellikle final maçının cumartesi olmasının da etkisiyle büyük bir seyirci desteğini arkasına alan Çağla, maça iyi başlayamadı ve ilk seti tie-break sonucu 7-6 ile kaybetti. 2.sette toparlanan ve 6-3 ile seti alan dünya 129 numarası temsilcimiz önceki gün oynadığı 3 saatlik yarı final maçının da yorgunluğuyla final setini 6-2 kaybederek turnuvayı 2.sırada tamamladı. Burada finaldeki rakibi Sırp Ivana Jorovic’e ayrı bir parantez açmak lazım. Henüz 97 doğumlu olan Jorovic, güçlü ve istikrarlı vuruşlarıyla yüksek bir gelecek vaadediyor. Bu çizgisini devam ettirir ve üstüne koyarsa, ileriki zamanlarda Sırp tenisinden bir yıldız daha çıkabilir. Jorovic bu turnuvayı kazanmasıyla beraber kariyerinin en iyi derecesi olan 189.sıraya yükseldi. İpek Soylu ise ilk turda güçlü rakibi Sorana Cirstea’yı rahat bir şekilde devirmesine rağmen 2.turda Rus rakibine yenilerek turnuvaya veda etti.

İpek Soylu ilk tur galibiyetinin ardından

İpek Soylu ilk tur galibiyetinin ardından

İki raketimiz de yaklaşan Avustralya Açık Grand Slam’i öncesi sezonu Ankara’da açarak hazırlıklarına başlamış oldular. İkisinin de öncelikli hedefi Ocak ayı ortasında başlayacak bu Grand Slam’de ana tablo maçları oynayabilmek olacak. Çağla bu turnuvayla beraber 4 sıra yükselerek 125. sıraya, İpek ise 1 tırmanarak 158. sıraya çıktılar. Aynı zamanda partneri Krunic ile çiftlerde de mücadele eden  Çağla, 2 tur geçmesine rağmen yarı finalde Kania-Kerkhove çiftine kaybetti. 27 yaşında raketimiz çiftler sıralamasında da 114.sırada yer alarak bu alanda kariyerinin en yüksek basamağında yer alıyor.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu