AMERİKA GP: Hamilton Pes Etmiyor

  1. ham-winner2016 Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 18.ayağı Amerika Birleşik Devletleri’nin Circuit Of Americas pistinde koşuldu. Yarışı pole pozisyonundan başlayıp baştan sona üstün bir sürüş çıkaran Lewis Hamilton kazandı ve bitime 3 yarış kala şampiyonadaki rakibi Nico Rosberg ile arasındaki puan farkını 26’ya indirdi. Bu sonuçla Hamilton henüz şampiyonluk yarışından kopmadığının sinyallerini verdi. Nico Rosberg’in ise şampiyon olabilmek için diğer tüm yarışlarda ikinci olması yetiyor. Sezon boyunca diğer takımlara rahat bir üstünlük sağlayan Mercedes otomobili ile bunu sağlamak çok da zor değil gibi görünse de sezon sonuna doğru birçok yarışta Mercedes’i zorlamaya başlayan Red Bull pilotları Nico’nun rahatını bozacak gibi duruyor. Nitekim bu yarışta da bunu net bir şekilde gözlemledik. 3.sıradan start alan Ricciardo ilk virajda Rosberg’i geçip lastik avantajıyla bu pozisyonu ikinci pit stoplara kadar korudu fakat takım arkadaşı Max Verstappen’in yarış dışı kalmasıyla başlayan sanal güvenlik aracı periyodunda yapılan planlanmamış acele pitler sonucunda tekrar kaybetti. Yarış bitimine 26 tur kala iki pilot da hafta sonu için belirlenen en sert lastik olan orta sert hamura geçtiler. Yumuşak lastiklerde Mercedes’e yakın bir performans gösteren Red Bull sert lastiklerde aynı direnişi gösteremedi ve Rosberg son bölümde arayı açarak ikinci sırada finiş gördü.

ves-out

Ferrari’de 2 pit yapan Vettel’in aksine 3 pit stratejisiyle yarışan Kimi Raikkonen ise 3.pit stopunda pitten ayrılırken mekanikerlerden biri sağ arka tekerlekteki tabancayı çıkaramadı ve pit yolu çıkışında takılı kalan tabanca ile yoluna devam edemeyip yarış dışı kaldı. Max Verstappen’in vites kutusu problemiyle yolda kalmasıyla beraber Sebastian Vettel rahat bir dördüncülük elde etti.

Raikkonen'in pit çıkışında yolda kaldığı an

Raikkonen’in pit çıkışında yolda kaldığı an

Yarışın belki de en heyecanlı bölümü son 10 turdu. Yolda kalanlar ile beraber beşinci sıraya yükselen Carlos Sainz’ı Williams pilotu Massa takip ederken onun arkasında da Fernando Alonso vardı. Beşinci sıra için son bölümlerde kıyasıya mücade eden 3’lüden Massa birkaç atak denemesinde başarılı olamadı. Yarışın bitimine 5 tur kala Alonso fırsatçı bir atak ile Massa’yı geride bırakırken ikili temas etti. Mekanik hasar almadan kurtulan Alonso takım telsizinden Massa’nın aracı üstüne kırıp çarpışmaya sebebiyet verdiğini bildirdi. Açıkça görülüyordu ki Massa dıştan virajın içine yönelirken yanına gelen Alonso’yu fark etmemişti.

Alonso-Massa teması

Alonso-Massa teması

Son turlarda lastikleri bitme seviyesine gelen Carlos Sainz, vatandaşı Alonso’ya karşı savunma yapmak zorundaydı. İkinci sektördeki uzun düzlük sonunda DRS yardımıyla güzel bir atak yapan Alonso beşinci sırada bitiş çizgisine gelerek takımına önemli bir 10 puan kazandırdı. 12.başladığı yarışı 5.bitirmesi ve özellikle son turlarda gösterdiği performansla övgü toplayan çifte dünya şampiyonunun formula 1’in resmi sitesi f1.com’da yapılan ankete göre günün pilotu seçilememesi fanlarda hayal kırıklığı yarattı.

Lastik stratejileri

Lastik stratejileri

19.sıradan başlayıp 9.bitirerek takımına puan getiren Jenson Button ile Haas takımının kendi evinde 1 puan kazanmasını sağlayan Romain Grosjean ise günün dikkat çeken diğer isimleriydi.

Toplu sonuçlar şu şekilde:

results

 

Leave a Reply

1 comment

  1. Utku

    Ricciardo’nun ikinciliği koruyamaması büyük şanssızlık VSC ye kadar çok iyi tempoda götürmüştü yarışı, Hamilton elinden geleni yaptı ama malezyada olanlar şansını oldukça düşürdü zaten burda kazanması küçük bir teselli. Ama F1 de hiç birşey kesin değil tabi belli olmaz.

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu