Bu yıl 50.si düzenlenen ve her geçen yıl hem Türk hem dünya sinema festivalleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olmaya başlayan Altın Portakal Film Festivali, geçtiğimiz Cuma gerçekleştirilen kapanış galası ve ödül töreniyle sona erdi. Sinema dünyasının ünlü isimlerinin, Antalya Cam Piramit Kongre Merkezi’nde bir araya geldiği gecenin sunuculuğunu Murat Han ve Özge Özder yaptı. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu sene Altın Portakal’da herkesi şaşırtan bir ilk yaşandı ve En İyi Film Ödülü iki filme birden layık görüldü. Ödülü “Cennetten Kovulmak”la paylaşan “Kusursuzlar”ın yönetmeni Ramin Matin aynı zamanda hem ulusal jürinin hem de Film Yönetmenleri Derneği’nin En İyi Yönetmen Ödülü’nün de sahibi oldu.

Zeynep Çamcı ödülünü almadan Türkan Şoray'ın yanında

Zeynep Çamcı ödülünü almadan önce Türkan Şoray’ın yanında

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’nun yolladığı kutlama mesajının okunmasıyla başlayan törende, kutlama mesajının ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın açılış konuşması yaptı. Akaydın: “”50 yıllık serüvenin son gününe geldik. 1 haftayı mutluluk ve coşkuyla yaşadık. Yarışmalara katılan bütün ekipleri yürekten kutluyorum. 51’nci festivalde tekrar kucaklaşmak üzere diyor ve şunu ifade etmek istiyorum, Antalya halkı tüm ilgi ve sevgisiyle sanatçılarını kucaklamaktan ve onlara saygı duymaktan büyük gurur duyuyor” dedi.

Türkan Şoray’ın başkanlığını yaptığı jüri “Meryem” filmindeki performansıyla Zeynep Çamcı’yı en iyi kadın oyuncu seçerken En iyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne ise “Uzun Yol”daki performansıyla Hakan Yufgacıgil layık görüldü. Ödülünü alan Yufkacıgil, “Ödülü rahmetli babama atfetmek istiyorum ve anneme çok teşekkür ediyorum” dedi.

Hakan Yufkacıgil ödülünü alırken

Hakan Yufkacıgil ödülünü alırken

2.5 saat süren törende “Cennetten Kovulmak” adlı filmin küçük oyuncusu Rojin Tekin’in gözyaşları belki de izleyenlere törenin en duygusal anlarını yaşattı. Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Tekin’e ödülünü vermek üzere, Avşar filmin sahibi ve jüri üyesi Şükrü Avşar sahneye çıktı. Avşar’ın Tekin’e beş bin liralık eğitim yardımında bulunacaklarını açıklaması üzerine Rojin Tekin gözyaşlarına hakim olamadı.

Rojin Tekin'den duygusal anlar...

Rojin Tekin’in ödülünü aldıktan sonraki duygusal anları

Törende aynı zamanda En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü vermek üzere sahneye çıkan Türkan Şoray zor anlar yaşadı.  Düşme tehlikesi geçiren Türk Sineması’nın Sultanı merdivenleri çıkarken oldukça zorlandı, ama seyirciler alkışları ile kendisine destek verdi.   Türkan Şoray, “Dizimde bir rahatsızlık var. Onun için hoş bir görüntü olmadı, özür dilerim. ‘Sahneye davet edileceksin bomba gibi yürü diyordum’ ama olmadı” dedi. Ödülü verdikten sonra yerine kadar kendisine Murat Han eşlik etti. Şoray yerine oturana kadar salonda alkışlar susmadı.

Türkan Şoray sahnede düşme tehlikesi atlattı.

Türkan Şoray sahnede düşme tehlikesi atlattı.

Geceden en çok ödülle ayrılan film “Meryem” oldu. Film en iyi kadın oyuncu ve en iyi yardımcı kadın oyuncu dahil olmak üzere toplam 5 ödül aldı. Gecedeki diğer ödüller ise şöyle sıralanıyor:

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En iyi film: Kusursuzlar – Cennetten Kovulmak
En iyi yönetmen: Ramin Matin (Kusursuzlar)
En iyi senaryo: Zeynep Dadak, Merve Kayan (Mavi Dalga)
En iyi ilk film: Mavi Dalga
En iyi kadın oyuncu: Zeynep Çamcı (Meryem)
En iyi erkek oyuncu: Hakan Yufkacıgil (Uzun Yol)
En iyi yrd. erkek oyuncu: Ahmet Özarslan (Uzun Yol)
En iyi yrd. kadın oyuncu: Gülistan Acet (Cennetten Kovulmak)
Antalya Kent Konseyi Ödülü: Meryem
SİYAD en iyi film: Kutsal Bir Gün
En iyi kurgu: Çiçek Kahraman (Mavi Dalga)
En iyi görüntü yönetmeni: Feza Çaldıran (Meryem)
En iyi müzik: Youki Yamamoto (Meryem)
En iyi yönetmen: Ramin Matin (Kusursuzlar)

ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: 36
SİYAD Uluslararası En İyi Film Ödülü: 
Tuhaf Kedicik
Gençlik Jürisi Özel Ödülü:
Tuhaf Kedicik

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

En İyi Belgesel Film: Tek Başına Dans – Fecira
BAKA En İyi İlk Belgesel Film:
Mustafa’nın Yaşam Zinciri
Belgesel Jüri Özel Ödülü:
Hay Way Zaman

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
BAKA En İyi Kısa Film: 
Karpuz Cenneti – Patika
Kısa Film Jüri Özel Ödülü:
Tornistan

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu