Nilüfer Yanya, Türk asıllı İngiliz şarkıcı. Birçok popüler müzik platformunda gördüğümüz, günümüzün en popüler müzik festivallerinden biri Coachella’da sahne alacak olan, PES 2020 oyununda şarkısı yer alan bir müzisyen. İsmini ilk gördüğünüz anda istemeden şaşırıyorsunuz. Spotify’da en çok dinleyen ülkeler arasında Türkiye’den şehir yok. Şu an için ülkemizde keşfedilmemiş de diyebiliriz fakat yine de Spotify verilerine göre ayda 780 bin kişi Nilüfer’i dinliyor.

            2019 yılında ilk albümü Miss Universe çıktı fakat önceki teklileriyle akıllarda yer edinmişti. Small Crimes, The Florist şarkılarıyla müzik kariyerinin ilk adımlarını attı ve 2017 yılında BBC’ye çıktı. O günden beri de KEXP, Colors Show, triple J gibi müzik camiasında büyük yerleri olan yerlerde performanslar sundu. Nilüfer Yanya’yı bir tarza göre sınıflandırmak zor. Caz esintileri var, saksafon çok belirgin bir ses. Kendi çaldığı gitar sesi şarkıların sakin temposunu oluşturuyor. Şarkıların söz ve müzikleri kendisine ait. Sözler sade fakat bir o kadar da çok şey anlatıyor. Thanks 4 Nothing’te devam ettirmek istemediği bir arkadaşlığı anlatıyor bize açıkça, Keep on Calling’de ise devam ettirmek istemediği bir ilişkiyi. Net bir şekilde hayatı konu alıyor aslında şarkıları.

            Küçükken her ne kadar The Strokes, The Pixies gibi indie İngiliz gruplarla büyümüş olsa da babasına ait olan sazın da müzik hayatında önemli bir yeri olduğunu söylüyor Yanya. Miss Universe’ün kliplerinde İstanbul’u da bolca kullanıyor. H34T Rises ve Paradise tamamen İstanbul’da geçiyor. İstanbul’u dinleyicilerine de tanıtıyor bir yandan Nilüfer Yanya.

            Daha 24 yaşında, büyük ihtimalle önünde upuzun bir kariyer var ve şimdiden müzik dünyasının en büyük isimleri ile aynı sahneleri paylaşıyor. Nilüfer Yanya 1-2 Nisan tarihlerinde İstanbul ve Ankara’da konser veriyor! 2 Nisan’da 6.45’de Ankaralı seyircileriyle buluşacak olan Yanya’nın, her ne kadar daha önce İstanbul’da konser vermiş olsa da Ankara’da ilk konseri olacak. Canlı performanslarını ve müzik kliplerine göz atıp konsere gelmeyi kesinlikle düşünebilirsiniz. İleride Nilüfer Yanya’nın adını daha çok duyacağız gibi geliyor!

Leave a Reply