Acil Durum Raporu: Galatasaray – İlk Bölüm

Bilenler bilir, senelerdir gazetede devre arası geldiğinde Galatasaray’ın artılarını ve eksilerini kaleme aldığım bir “Devre Arası Raporu” yayınlanır tarafımca. Ancak bu sefer daha ilk yarının ortasına geldiğimizde sene başından daha kötü bir vaziyette olan bir Galatasaray görüyoruz. Peki sorun ne, yanlışlıklar neler, Terim nerede hata yapıyor? En önemlisi, başarıya giden reçete ne olabilir? Bu yazıda bunları ayrıntılı bir şekilde değerlendirecek, sorulara yanıtlar arayacağız.

Fatih Terim için işler yolunda gitmiyor.

Öncelikle takımdaki artılardan söz edersek eğer, yazıya kısa bir başlangıç yapmış oluruz. Takımın sahadaki kaptanı Fernando Muslera ve 1+1 seneliğine Sarı-Kırmızılılara katılan Fransız oyuncu Steven Nzonzi, aklı başında tüm taraftarların müttefikan iyi performans gösterdiğine inandığı isimler. Maçların tamamına bakıldığında bu isimlerin de yaptığı hatalara rastlamak mümkün olsa da, gerek sergiledikleri insanüstü efor gerekse yaptıkları kritik hamleler az sayıdaki hatalarını örtmeye yetiyor ve artıyor.

Muslera ve Nzonzi formda olmasa defans ve orta saha nice olurdu bilinmez.

Gelelim baş ağrıtan noktalara. Gelin defanstan devam edelim. Galatasaray’da geçen sene şu anki halini alan defans dörtlüsü Mariano – Marcao – Luyindama – Nagatomo tabiri caizse dökülmekte. Neredeyse oynadığı her maç eleştirilere konu olan Mariano, ofanstaki bal yapmayan arı haliyle defans görevini de aksatınca Beşiktaş derbisinde görüldüğü gibi rakip için gol atmak oldukça kolaylaşıyor. Buna kıyasla Nagatomo’nun performansı daha elle tutulur görünse de maç sonlarına doğru kendisinin Mariano’dan daha çok yorulduğunu gözlemlemek mümkün; kendisi kritik pozisyonlara girse de bitiricilik olarak yeterli olmadığı için elde yine sıfır kalıyor hücumda. Stoper ikilisi olarak geçen senenin sonunda göz dolduran Luyindama & Marcao tandemi ise sezon başından itibaren performans olarak serbest düşüşte denebilir. Luyindama son maçlarda daha toparlamış görünse de Marcao’nun maç içi istikrarsız ve dengesiz performansı ile Luyindama da zor durumda kalıyor. Formsuz olarak hiç çekilmeyen bu ikilinin kritik hataları da ofans tarafından telafi edilemeyince Galatasaray sahadan puanlar kaybederek ayrılmaya iyice alıştı.

Devre arasına kadar Cimbom’un elindekiler bunlar.

İleri tarafa geçmeden önce buranın reçetesini kesebiliriz. Ocak ayında kimlerle yolların ayrılacağı belli olmasa da, kısa vadede yapılacak değişiklikler az çok belli görünüyor. Marcao uzun bir süre sahada olmamalı – hem onun hem de takımın iyiliği için. Kendisinin şu anki durumunun Ahmet Çalık seviyesinde olduğunu tahmin ediyorum ki bu sadece Ziraat Türkiye Kupası maçlarında kendisini izlemeliyiz demek. Her ne kadar Ryan Donk kendisinden daha statik bir stoper performansı gösterse de her halükarda Ocak’a kadar as stoperliği Brezilyalı’dan daha iyi yapacaktır. İleri çıkışları ve kesici özelliğine ihtiyaç duyulan Christian Luyindama devre arasına kadar Cimbom’un stoper tandeminde zorunlu seçenek gibi görünüyor. Aynı vakitte Martin Linnes’e kavuşacak olan sağ bek mevkisinde ise geçici bir çözüm olarak Şener Özbayraklı’ya bir şans verilmesinin vakti geldi de geçiyor, Brezilyalı mevkidaşı ise uzun bir süre yedek kulübesinde oturmalı. Japon sol bek Yuto Nagatomo ise revizyon sonrası son bir maç ve son bir şansın ardından performansa göre Mariano’nun kaderini paylaşabilir – zira Ömer Bayram’ın sol bek performansı kendisine göre kâbus statüsünde. Emre Taşdemir buradaki tek alternatif olabilir.

Eski Fenerbahçeli oyuncu Sarı-Kırmızılıların sağ bekteki tek alternatifi gibi.

Böylece acil durum raporu yazımızın ilk bölümünü tamamlamış olduk. Yayınlacak ikinci ve son bölümde ise orta saha ve forvet kurgusunda yapılması gereken değişikliklere değinecek, son olarak da takımın sahadaki olası dizilişine bir göz atmış olacağız.

*Kapak fotoğrafı fanatik.com.tr adresinden, diğer fotoğraflar sırasıyla acunn.com, cnnturk.com, ntv.com.tr ve milliyet.com.tr (milimaj.com) sitelerinden edinilmiştir.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu