26. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali Başlıyor

Türkiye’de gerçekleşen uluslararası kısa film festivalleri arasında ömrü en uzun olan “İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali” bu sene 26. kez düzenleniyor. Diğer festivallerde ödüller almış, hem ulusal hem de uluslararası alanda birçok filmin yer alacağı festival farklı konsepti ve deneyimli yapım ekibiyle tam bir şölene dönüşeceğe benziyor.

TOMORRIW IS ANOTHER DAY

Tomorrow is Another Day/Cyril Guei

Kısa film; sınırlı ve kısa bir süre içerisinde yönetmenlerin hem temel sinema kurallarını, hem de sanatı göz önünde bulundurarak derin bir özgünlükle yeteneklerini yansıtmalarını sağlamakta. Ülkemizde de kısa film gibi önemli bir sanat dalının aslında son yıllarda profesyonelleştiğini düşünürsek; böyle uzun ömürlü ve istikrarlı bir festivalin varlığının ne kadar önem teşkil ettiğini anlamak güç olmuyor.

Afis2014

Festival ulusal ve uluslararası olmak üzere iki bölümden oluşmakta. Yarışma kategorisine dahil edilmiş filmler, seçici kurul tarafından ulusal filmler arasından elenerek aday gösteriliyor. Uluslararası filmler ise; festival süresince seyirciyle özel olarak buluşma imkanı bulmuş oluyor.

Programa Hollanda, İsveç, Arjantin, Polonya Başkonsoloslukları ve Fransız, İtalyan, Alman, İspanya Kültür Merkezleri destek veriyor. Çok farklı ülkelerde yapılmış olan kısa filmler, Hilmi Etikan yönetimindeki bu festivalle izleyicilere sunulacak.

Kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel olmak üzere toplamda 4 farklı kategorideki filmlere yer veren festivale toplamda 976 film başvurdu. Bu başvuruların 237 tanesinin de Türkiye’den olduğunu göz önünde bulundurursak; kısa film gibi önemli ve sınırlı sürede çok şey anlatan bir sanat dalının bu kadar fazla üretiliyor olması umut verici.

 

Real Honey/Slawomir Witek

 

Etkinliğin açılışı 19 Kasım günü  yani bugün İtalyan Kültür Merkezi‘nde gerçekleşecek ve ödül alan filmler de yine bu tarihte açıklanarak, “Festival Onur Plaketi” ile taçlandırılacaklar.

Ödüllü Kısa Filmler ve Yönetmenleri Seyirciyle Buluşuyor

20-27 Kasım tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi-Taksim ve İtalyan Kültür Merkezi-Tepebaşı sinema salonlarında seyirciyle buluşmaya hazır olacak olan filmleri İstanbul’da olanların kaçırmaması gerekli. Biz Ankara’dakiler de festivali uzaktan takip ederek kısa filmlerle iligli bir deneyim kazanabiliriz. Aynı zamanda; filmleri gösterilen sanatçılar, seyirciyle salonda buluşup filmi yorumlamaya hazır olacaklar. Birçok ödüllü filmin yer alacağı festival programı böyle buluşmalara imkan sağlaması açısından; izleyicilere kısa film ile ilgili en doğru kaynaktan tavsiye alma şansını verecek.

Kişisel başvuruların yanı sıra; Fransa UNIFRANCE, Polonya Krakow Film Foundation, Almanya Goethe Institut, Hollanda Eye Film Institute, İtalya Roma Film Festival, İspanya Instituto Cervantes gibi film merkezleri tarafından beğenilen ve seçilen kısa filmler de festivalde yer alıyor. Bu da festivalin uluslararası kimliğini daha da üst noktaya taşımış oluyor.

21 Kasım Cuma günü ise yine festival kapsamında Tayfun Pirselimoğlu, “Türkiye’de Film Yönetmeni Olmak” konulu konuşmasıyla özellikle yönetmenlikle ilgilenen gençlere deneyimlerini aktaracak.

Festival Programı:

http://media.wix.com/ugd/9613f2_0342d8c7bd894ee2a679cf0e04514ee1.pdf

http://www.kisafilm.com/liste2014.pdf

[box_light]

Kaynakça:

http://istanbulfilm.wix.com/festival#!selection/c1z4c

[/box_light]

 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu