2018 Seat Leon: Yeni Orta Sınıf Sportifi

Yeni dönem başladı. Yeni dönem ile birlikte yeni bir otomotiv serisinin başlangıcı ile karşınızdayız. Bu yazıda Seat Leon 1.0 TSI Ecomotive Style hakkındaki fikirlerimi belirteceğim.

Aslında bu araç bir önceki Seat Leon serisinin makyajlanmış olan devam serisi. Tabi ki geliştirmeler var. Bu geliştirmelerden bazılarının güzel, bazısının ise düşündürücü olduğunu ifade etmeyelim. Bilindiği üzere Seat Leon, VW Golf’ ün sportif yüzü. Bir anlamda kuzeni diyebiliriz.

TEKNİK DETAYLAR

1.0 litrelik motor yeterli mi diye soracak olursak, evet yeterli ve kendi sınıfına göre oldukça atak bir araç, çünkü 1 litrelik bir motora 115 beygirlik güç yüklenince gayet yeterli oluyor. Aracımız çoğu zaman olduğu gibi yine DSG. Önceki modellerde olduğu gibi Eco Drive özelliğini taşıyor. Yalnız, gaza tekrar basıldığında kavramanın devreye girmesi biraz geç geliyor ve araç kabininde hafif bir titremeye neden olarak rahatsız bir his veriyor, firma ise bu konu hakkında yakıt tasarrufunu sebep olarak gösteriyor. Açıkçası, bireysel olarak aracımın biraz daha fazla yakıt yakıp, daha rahat bir deneyim yaşatmasını tercih ederim. Bu sistem VW Golf serisinde çok daha profesyonel kullanılmış. Yakıt tüketimi konusunda ise başarılı bir otomobil olduğu söylenebilir. Turbo destekli, 115 beygir araca rağmen, her ne kadar 1.0 litrelik motor olsa da, atak kullanımda 9 litrelik, sakin ve günlük bir kullanımda ise 7.5 litrelik bir yakıt tüketimi ile de öne çıkan bir araç.

YENİ GELEN ÖZELLİKTE VİRAJ PERFORMANSI

Yeni gelen özellikler arasında, 2016 ve 2017 modellerden sonra gelen elektronik dinamik diferansiyel kilidi yer alıyor. Bilmeyenler için söyleyeyim, bu sistem aracın virajlarda daha profesyonel bir performans göstermesi için tasarlanmıştır. Fakat şöyle bir sıkıntı var ki, Seat Leon önden çekişli bir araç olduğu için yeni kullanılan viraj performansını artırıcı özelliğine rağmen virajlarda biraz fazla gaz verildiği anda ön tekerleklerden kaydırma yapıyor. Bu durumda kalan bir sürücüde ise tedirginlik hissi uyanıyor. Bahsetmiş olduğum bu durumu sıradan bir virajda durumun farkına vardıracak kadar hissetmiyorsunuz, daha çok bir kelebek dönüşünde (köprü üstüne veya altına dönüşlerde) hissetmeye başlıyorsunuz. Yani bu tür dönüşlerde araca çok fazla gaz vermeden daha dikkatli sürmelisiniz.

YENİ GELEN ÖZELLİKLERDE İÇ DİZAYN

Diğer bir yeni özellik ise araç kabininde yer alıyor. Tabi ki orta konsolun dizaynından bahsediyorum. Bir önceki modele göre daha şık, daha düzenli ve sportif bir konsol görüntüsü var ki Leon modelinin bu özelliğini çok seviyorum. Hız ve devir göstergeleri de gayet güzel yerleştirilmiş. Üstelik Seat gibi küçük bir araçtan beklenmeyecek kadar da geniş ve ferah bir iç dizayna sahip. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, ses ve araç içi eğlence sistemini de oldukça beğendim.

YENİ GELEN ÖZELLİKLERDE DIŞ DİZAYN

Tabi ki aracın içi kadar dışı da makyaj gördü. Dış dizayn da olduça şık ve sportif. Metalik koyu kırmızı ise sportif Leon’a çok yakışıyor. Makyajlı dizayn ile kırmızı rengin kombini bir de içerideki siyah sportif karakterle birleştiğinde araç ben buradayım diyor. Kişisel olarak belirtmek isterim ki, FR model de dâhil olmak üzere gövde kitinin ve egzozların görüntüsü biraz daha iddialı ve heybetli olabilirmiş. İddialı sportif görüntüyü araçlarda çok seviyorum. Ama tabi ki maliyete eklenecek bir özellik olurdu. Maliyetin düşünülmüş olması da bir noktada mantıklı.

DÜZ YOL PERFORMANSI

Aracımızın düz yol performansı oldukça keyifli. Araç 1.0 litrelik motoruna rağmen oldukça atak. Beni şaşırtan ayrıntılar arasında yer alan bir özellik. Açıkçası bir aracın sınırlarını durum müsaade ettiği sürece zorlamayı ve atak bir sürüş yapmayı çok severim. Leon bu talebinize cevap verebilen bir model. Özellikle turbo desteği de oldukça güzel bir yol performansı yaşatıyor. Yalnızca yağmurlu havalarda önden çekişli böyle bir araçla su birikintilerine girmemeye özen göstermelisiniz. Onun dışında araç çok keyifli.

YOKUŞ PERFORMANSI

            Turbo desteği ile çok dik bir yokuş olmadıkça ve hız alınarak yokuşlara girildiği sürece başarılı bir yokuş performansı var, fakat trafik yoğunluğuna bağlı olarak yavaş çıkılan bir yokuşta araç çok az miktarda zorlanma yaşayabilir.

ARAÇLA İLGİLİ  

Genel olarak estetik açıdan güzel, teknolojik açıdan sınıfına göre oldukça yeterli ve kullanımı keyifli bir araç. Yalnızca yukarıda belirtmiş olduğum dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Dolayısı ile sürüş sırasında da dikkatli olunması gereken bir araç. Doğal olarak eleştirdiğim noktaları bir takım önemli noktalar olduğu için de aracın satın alım sürecinde de düşündürücü bir rol oynamaktadır. Ek olarak aracın fiyatı ve bahsi geçen özellikler göz önüne alındığında fiyat-performans oranlamasında biraz zayıf kalan bir araç olmasına rağmen güzel bir araç.

Açıkçası, arkadan itişli, yüksek motora (performansa) sahip sedan ve dizel araçları daha çok seven ve tercih eden biriyim. Aracın sürüş sırasındaki çekişi ile ilgili sahip olduğu eksiklikten dolayı da satın alma sürecinde, bütçem oranında tercihim muhtemelen Seat Leon olmazdı. Fakat Türkiye’de ve Avrupa’da Seat Leon’un oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olduğunu ve 2013’ten bugüne kadar olan süreçte satış oranlarını artırarak Türkiye’deki pazar payını artırdığını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

 

Doğuş Oto Çankaya Ankara Merkez Şube’ye bana sağladıkları bu sürüş deneyiminden dolayı çok teşekkür ediyorum.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu