Tanrılar kadınları sevmezdi, hiç sevemediler. İlkel topluluklar kadınları lanetledi; onlara kendi yavrularını yiyen yamyamlar dediler. Nefret ettiler, iftiralar attılar, yaktılar ve hatta Tanrılar kadınlara tecavüz ettiler. Belki de tecavüz ilk defa Zeus’la meşrulaştı. Ancak “Mitoloji, mantıkla yaratılmadı; mantıkla da anlaşılamaz.” der Joseph Campbell. Peki mantıkla yaratılmadığından mantıkla anlaşılamayan sadece mitoloji midir?

Yaşadığımız toplum tecavüz deyince yaş, cins ve cinsiyet gözetmemekte. 3 aylık bebeğe tecavüz edileli çok olmadı, iki gün önce Manisa’da tecavüze uğrayan kedi yaşamını yitirdi, Pozantı geçmişte filan kalmadı, 14 yaşında 12 kişi tarafından tecavüze uğrayan kız çocuğunun rıza vardı kararını silmedi henüz kulaklarımız, Ensar hâlâ yanı başımızda ve bu böyle sayfalarca sayfalarca uzayıp gidebilecek bir tablo. Bütün bunların bir sonucu olarak da 16 Kasım’da sunulmuş bulunulan çocuk gelini yasalaştıran, tecavüzcülerin önünü açan bir kanun önergesi metnini gördük.

ekran-resmi-2016-11-19-14-52-12

Önergeyi yanlış bulmayanlar ya da aşırı tepki vermeyenleri anlamaya gelirse sıra bence en anlaşılır kesim onlar olacaklardır. Son on dört yılın değişmeyen iki muhalefet partisinin kınamaya hakkı yok, olmamalı da. Kendi egolarını her zaman halkın çıkarlarının -kaldı ki tecavüze uğramamak halkın çıkarı olmamalı- önüne koymalarından, mecliste millet hariç her türlü temsili davranışta bulunmalarından ve daha birçok vasıfsızlıklarından ötürü iktidar partisi son yıllarda buraya aşama aşama, tırnaklarıyla, emek vererek ve vasıfsız muhalefetten dolayı büyük bir engelle de karşılaşmadan geldi.

Cinsel istismar, çocuk gelin, tecavüz bir gecede meşrulaştırılmadı. Bu yasa çok çalışmanın, çok emek vermenin ve mantıklı olmayan, tutarsız bir durumun nasıl yasalaştırılabileceğinin muazzam bir örneğidir. Yıllardır bu yasanın temelleri atıldı; yeri geldi yargı hemen hemen bu yasaya benzer kararla salıverdi istismarcıyı, tecavüzcüyü. Yani yeni bir dünyaya uyanmışız gibi davranmayalım, “bu kadarı da olmaz” dememiştik aslında içten içe biliyoruz.

[pullquote_left]İstismarcılar, tecavüzcüler ne azlar ne de canavarlar; onlar bizim yetiştirdiğimiz, her gün yanımızdan geçip giden sıradan erkekler sadece.[/pullquote_left]Tecavüze uğrayanları toplumdan izole ederek, tecavüzün haberini yapan gazetecilerin tutuklanmalarına susarak, en basiti apartmanımızda gözümüze çarpan bir duruma müdahalede bulunmayarak, koca tecavüzüne tecavüz demeyerek, kurbanı suçlayarak, Bekir Bozdağ’ın tabiriyle ‘küçüğün rızası’ ama asıl adı çocuk gelinlere yeteri kadar ses çıkarmayarak ve en önemlisi de tecavüzcülerin ayrı bir dünyadan olduğunu sanarak bu hâle geldik. İstismarcılar, tecavüzcüler ne azlar ne de canavarlar; onlar bizim yetiştirdiğimiz, her gün yanımızdan geçip giden sıradan erkekler sadece.

Çocuk gelinlerin ellerine yakılan kınayı silemedik, tecavüz edileni suçlamaktan vazgeçemedik, çocukları koruyamadık biz; bunu sadece AKP hükümetine yıkamayız, bütün bunları hep beraber yaptık. MHP hep tam destek olmuşken şimdi ses çıkarmış tecavüz yasasına ne değişir? CHP yönünü bulamadan savrulurken rüzgârıyla AKP’ye yardım etti sadece. Düne kadar aynı yollarda beraber yürüyenlerle gelinmedi mi bu günlere? Her türlü cemaat, tarikat her ne derseniz onların akıl almaz cinsel fantezileri şimdi gerçeğe dönüşmedi mi? Fanteziydi, hayaldi ama gerçek oldu.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu