2016 Türkiye’de yaşayan herkes için zor bir yıldı. Aralık ayının son günleri de geçerken bir kısmımız 2017’ye sevdikleriyle, umutla, neşeyle ve enerjiyle başlamak istiyor; en azından ufak bir tebessümle…

Projeler, ödevler, soğukların getirdiği yorgunluk derken yakınlarınıza hediye almayı belki ertelediniz. Kısa sürede aklınıza yaratıcı bir hediye fikri gelmesi de zor olabilir. Bu yazımda sizlere ülkemizde yaşamı bir nebze kolaylaştıracak alternatif bir hediye rehberi sunmak istedim.

 • Konser, Tiyatro veya Maç Bileti

Her yaştan yakınınıza konser, tiyatro, opera gibi kültürel etkinliklere bilet armağan edebilirsiniz. Mesela arkadaşınızın uzun zamandır canlı izlemek istediği bir sanatçı Türkiye’ye geliyorsa ona bulduğunuz bilet kaliteli bir gömlekten çok daha fazla şey ifade edebilir.

screen-shot-2016-12-28-at-10-11-57

http://www.mind.com.tr/tr/blog/yazin-istanbulda-olmak-konserler

Ufak bir kuzeniniz, kardeşiniz mi var? Çocuk tiyatroları için birkaç bilet alın, arkadaşlarıyla gitsin. Küçükken, yakınlarım bana genellikle pijama, çorap, eşofman gibi hediyeler alırdı, her ne kadar düşünmeleri çok güzel olsa da bir çocuğu yaratıcı hediyelerle  sevindirmek daha kolay.

Bazı oyunlara bilet bulmak neredeyse imkansız oluyor. Eğer Devlet Tiyatroları’nda çalışan bir yakınınız ve ondan kaynaklı torpiliniz varsa kimsenin bulamadığı bileti yakınınıza hediye edin, hatta kendinize de bir tane alıp birlikte gitmeyi teklif edebilirsiniz :)

genco__0

http://sgm.sabanciuniv.edu/bir-delinin-hatira-defteri-genco-erkal

Hediye alacağınız kişi bu gibi kültürel etkinliklere ilgi duymuyorsa, sevdiği bir spor etkinliğine veya desteklediği takımın maçına bilet alın. Bağıra çağıra, saya söve maç izlemek ona terapi gibi gelecektir.

 

 • Bir Seans Terapi
  kmk1

  http://ebeweyn.biz/?p=146

Yaşam koşullarının zorluğu, gelecek kaygısı, patlamalar, darbe, daha fazla patlama, çocuk tacizleri… Türkiye’de yaşayan bir kimsenin akıl sağlığını koruması kolay değil. Belki arz talep kaynaklı, psikolog ve psikiyatrist ücretleri de cep yakıcı durumda. Baktınız, yakınınızın durumu vahim görünüyor, delirdi delirecek; bir seans terapi hediye ediverin. İyi gelir belki. Terapi konusunda tutucu veya doktorların kendisi için yapabileceği bir şey olduğunu düşünmüyor  mu? Güzel bir şişe şarap, rakı, veya viski hediye edin, içer dertleşirsiniz.

 

 • Göz Yaşartıcı Sprey
  01

  http://www.jenixbibergazi.com/tr/

Ankara’nın en kalabalık, en tekinsiz yerlerine düzenli gitmek durumunda olan bir yakınınız varsa tacizcilerden korunması için birkaç kutu göz yaşartıcı sprey hediye edebilirsiniz. Olası bir tehlikede göz yaşartıcı spreyini cebinden çıkarıp kendini savunmayı başardığı an size minnettar kalacaktır.

 

 • Kahve, Bolca Kahve, Vitamin Hapları ve Arabası için Buz Spreyi

Son haftalarda projeler, ödevler, finaller derken şahsen en çok ihtiyaç duyduğum malzemeler bunlar. Dördüncü önerim kahve, vitamin hapları ve buz çözücü spreyden oluşan bir hediye sepeti.

Eğer hediye alacağınız kişinin kahve makinesi varsa öğütülmüş bir paket sert kahve alabilirsiniz. Dışarıda kahve içmeyi tercih ediyorsa, Starbucks’tan alacağınız bir hediye kartı onu havalara uçuracaktır. Sepete koyacağınız ikinci ürünse enerji verici, canlandırıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici vitamin hapları olabilir. Finallere dayanma gücünü artırdığınız arkadaşınızın hayatı bir nebze kolaylaşacaktır.

65fa4f2224672e626cb802cfd48a78f5

https://tr.pinterest.com/explore/cup-of-coffee/

Sepetimizin son ürünü buz çözücü sprey ise sabah karanlığında yola çıkmadan önce arabasının buz tutmuş camını eksi dokuz derece soğukta temizlemek durumunda olan yakınlarımız için kusursuz.

 • İnternet Paketi
  bill-shock-1

  http://www.commlawblog.com/2010/11/articles/cellular/bill-shock-on-the-docket/

Kablosuz internete bağlanmakla zaman zaman sorun yaşayan bir tanıdığınız olabilir. Evindeki  modem çalışmadıkça veya okulda internete bağlanamadıkça telefonunun hotspot özelliğine başvurup faturasını her ay astronomik düzeylere ulaştıran bir kişiye internet paketi hediye ettiğiniz anda gözleri sevinçten yaşaracaktır. Pek romantik veya sevimli bir hediye olmayacağını kabul ediyorum ancak kullanışlı olacağını garanti edebilirim.

 • Dergi Üyeliği
  sectoral-magazine

  http://egmedya.com/yurtdisi-sektorel-dergiler/

Arkadaşlarınızdan veya ailenizden birinin sürekli takip ettiği bir dergiye üyeliğini sağlayabilirsiniz. Bu, online üyelik de olabilir. Örneğin ben küçükken ailem bir doğum günümde bana National Geographic Kids üyeliği hediye etmişti. Her ay posta kutusuna bırakılacağı günü heyecanla beklerdim ve keyifle dergiyi incelerdim. Aslında bu, yakınınıza sizi sürekli hatırlatacak ve en azından ayda bir gününü güzel kılacak bir hediye. Ayrıca günümüzde çoğu dergi hediye abonelik seçeneğini okuyucularına sunuyor.

 

 • İmzalı Kitap, CD, Kaset

Bu fikri anneme borçlu olduğumu söylemem gerekir. Senelerdir yılmadan sevdiğim sanatçıları, yazarları takip etti; konserlerine gittikçe CD’lerini imzalattı, hatta Bekir Coşkun’un bulunmayan kitabını bulup ona postaladı ve imzalamasını sağladı. Sonrasında Bekir Coşkun’dan anneme “Ben Pako” isimli kitabını nasıl bulduğunu soran, çok sevindiğini ve şaşırdığını anlatan bir mektup bile geldi. Benim de İdil Biret, Fazıl Say, Şefika Kutluer, Gülsin Onay imzalı bir CD koleksiyonum oldu.

Antika dükkanlarında, sahaflarda veya online alışveriş sitelerinde zaman zaman imzalı kitap, CD ve kasetlerde karşılaşabilirsiniz. Böyle bir hediye bulmanız uzun sürebilir; ancak bir arkadaşıma Can Yücel imzalı, diğer bir arkadaşıma Ümit Yaşar Oğuzcan imzalı kitap armağan ettiğimde nasıl sevindiklerini anlatamam. Vefat etmiş yazar ve sanatçıların imzalı eserlerini satın almanız mümkün. Eğer hayattaysa sanatçı, bir şekilde imza gününe gidebilir veya eserini ona posta yoluyla gönderip imzalamasını rica edebilirsiniz.

*Öne çıkan görsel: http://www.veteransdayusaquotes.net/2016/12/latest-new-year-gifts.html

Leave a Reply

3 comments

 1. Nejdet Özer

  Farkındalık yaratmak adına çok güzel seçenekler sunuyorsunuz.Kültürel ağırlıklı armağanların daha kalıcı etki bırakacağına inanıyorum.Kutluyorum sizi.

 2. Suzan Bektaş

  Herkesi çok güzel yönlendirebilecek bir yazı olmuş tebrikler…

 3. Nihan Temiz

  Çok keyifli bir yazı olmuş. Elinize sağlık…