Yeni Yılda Herkes Ikigai’sinin Peşinde: “Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı”

2018 içinde adım adım ilerlediğimiz bu Ocak ayında kimilerimiz çoktan yeni yıl için verdikleri kararları uygulamaya koydu, kimilerimiz ise- ki sayıca çok olmadıklarını ummak istiyorum- kendilerine uygun bir günde başlama bahanesiyle bu kararları ertelemekteler. Biliyoruz ki yeni yıl, “kendime yeni bir ben lazım” sözünü gün yüzüne çıkarabileceğimiz en uygun gün; çünkü yeni yıl, anlam yüklemekte zorlandığımız alelade bir pazartesi değil. Çoğumuz için geleceğe umutla bakmamızı sağlayan, bunu yaparken de kendimiz için de fazladan bir umut ışığı yakan bu gün, geride kalan yılı da gözden geçirmemize fırsat verir. “İstediğim şeyleri yeterince yapabildim mi?”, “Kendimi ve çevremdekileri ne kadar mutlu edebildim?” sorularına ne cevap verirsek verelim her zaman daha iyisi için bir olasılık vardır. Elimizdekiler için teşekkür etmenin önemi yadsınamaz; fakat hepimiz elimizden gelenin en iyisine ulaşma potansiyeline sahipken, hele ki sürekli gelişen canlılar olduğumuzu da göz önüne alırsak, bir adım ötesini isteme güdümüz anlayışla karşılanabilir.

Tüm bunları anlatmamın sebebi, şu anda birçok kitapçının çok satanlar listesinde en üst sıralarda olan bir kitapla ilgili: “Ikigai: Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı”. Kitabı ilk gördüğümde ben de yeni yılın neşesine kapılmış halde, olumlu vaatlere kapılıp Japonlara olan güvenimin de etkisiyle sepetime eklemiştim. Şaşırdığım olay ise şans eseri rastladığım bu kitabı çok satanlar rafının en tepesinde görmemle oldu. Çok şey beklemeden keyif için aldığım bu kitabı kimler, nasıl, ne zaman üst sıralara taşımıştı? İşte o an anladım, cevap çok basitti: Yılbaşı etkisi! Benim gibi yeni yıl heyecanına kapılan birçok bünye soluğu bu kitapta almıştı.

Peki, nedir bu Ikigai derseniz, kitap Japonya’nın dünyanın en uzun yaşayan insanlarını barındıran Orimi kasabasındaki insanların yaşam tarzlarını inceleyerek “ikigai” kavramının hayatı yönlendiren bir güç olduğunu ortaya koyuyor. Her gün yeni bir güne uyanma gücümüzün bu kaynaktan geldiğine, hayatlarımıza doyum, mutluluk ve anlam getirdiğine inanılıyor. İşe, okula gitmek zorunda olmadığımız zamanlarda kendimiz için ne yapmak istediğimizi bilmek de bu kavramla bağdaştırılıyor. Teknolojinin hayatımızı yönlendirdiği bu dönemde, dikkat dağınıklıklarından arınıp boş zamanlarımızda enerjimizi yoğunlaştırdığımız, yaparken bir akış yakaladığımız uğraşı bulmamızı ve bu uğraşta ilerlememizi istiyor. Çoğu insanın Pazar günlerini sevmemesini Ikigai’lerini bulamamalarına bağlıyor kitap. Pazar günleri, iş haftasına başlamadan önceki gün olması sebebiyle baskı yaratmayla suçlansa da aslında insanların kendileriyle baş başa kaldıkları bir gündür. Kitap bu günü ne yapacağını bilmeden geçiren kişilerin, bu durum yüzünden kendilerini yetersiz, hayatlarını ise anlamsız hissedebileceklerini vurguluyor.

 

Hayatımıza Ikigai kavramını dâhil etmesi dışında ne yazık ki kitap birçok yerde okuduğumuz klişeleşmiş kalıpların dışında farklı bir bilgi aktarımı sağlamıyor. Sağlıklı beslenmek, hareket etmek, sevdiğimiz insanlarla vakit geçirmek, anda kalmak gibi hepimizin aşina olduğu başlıklar üzerinden anlatımına devam ediyor. Öte yandan kitabın; herkesin farkında olmasına rağmen, çeşitli dikkat dağıtıcı unsurların kendimizi bulmamız gereken zamanları harcamamıza neden olması yüzünden, yön kaybı yaşayan kişilerin gerçek potansiyellerini yansıtabilecekleri alanları bulmak için yeni bir pencere açmasını ve bu konular üzerine düşünmemizi sağlamasını ise faydalı buldum.

Héctor García ve Francesc Miralles ortaklığında yazıya aktarılan 171 sayfalık kitap, İndigo Kitap tarafından yayınlanmış. Kişisel gelişim kitapları ilginizi çekiyorsa ya da bu konularla ilgili okumaya henüz başladıysanız yeni bir kültürle tanışmak ve kendinizi yeni başlangıçlar yapmak için motive etmek amacıyla “Ikigai: Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı” keyifli bir seçenek olabilir. Unutmayın, istediğiniz hayatı yaşamanın ve mutlu olabilmenin cevabı çoğunlukla kendinizde saklı. Yeni yılda kendinizi daha çok dinlemenizi ve “Üşenme, erteleme, vazgeçme” felsefesini harekete geçirmenizi umarak, keyifli okumalar diliyorum.

 

Fotoğraflar:

https://www.buzzfeed.com/danieldalton/irusu-for-life?utm_term=.lrn8Wj5yN#.luMGDLW0Y

Daniel Dalton / BuzzFeed / Via Samuel Zeller / unsplash.com

http://lovequotepics.com/new-year-hd-wallpapers-free-download/

http://www.dr.com.tr/Kitap/Ikigai-Japonlarin-Uzun-ve-Mutlu-Yasam-Sirri/Egitim-Basvuru/Kisisel-Gelisim/urunno=0001735494001

 

 

Leave a Reply