Uyumlu Makinelerin Yükselişi: İnsansı Robotlar

Geçtiğimiz Aralık ayında Google’ın insansı robot ve benzeri inovasyonlar üzerine çalışmalar yapan sekiz robotik şirketini bünyesine katmasından sonra, medyanın en çok sorduğu sorulardan biri  “ Robotik devriminin eşiğinde miyiz?” oldu.

Google’ın bünyesine katılan robotik şirketleri arasında yer alan MIT’nin bir kurumu olan Meka Robotik, fabrikalar ve kalabalık araştırma laboratuvarları olmak üzere günlük süreçte insanların yanında çalışan insansı robot tasarımının öncü yaratıcılarından biri.

Simon_Robot_Meka_TorsoMeka’nın gösterişli robot tasarımları, bir yetişkinin sahip olduğu boyutlarda kollar ve ellere sahip olmasının yanısıra baş, gövde ve kontrol teknolojisiyle yönlendirilebilen eklemleri içeriyor. Tüm Meka robotları “Robot İşletim Sistemi” yazılımı sayesinde gerçek zamanlı iletişim özelliğini kullanıcılara sunuyor.

Şirketin en göze çarpan tasarımlarından biri olan “M1 Mobile Manipulator”, objeleri kaldırıp, taşımak için tasarlanmış. M1’in kolları güçlü kıskaçlarla donatıldığından sarsıntısız biçimde harekete olanak sağlıyor. Özelleştirilebilir pan-tilt (yatay ve dikey panaromik görüntüleme) özelliğine sahip robot kafasındaki Kinect 3-D kamerası sayesinde robot objeleri algılayabiliyor.Birçok araştırmacı, Meka Robotik’in donanım ve yazılım tasarımlarını kendi ileri düzey robotik araştırmalarında kullanıyor.

Google’ın bünyesine kattığı diğer robotik şirketlerinden olan ve askeri alana yönelik robot tasarlayan Boston Dynamics ile Redwood Robotik, Meka ve bünyeye katılan robotik şirketleriyle robot tasarımlarında ortak girişimlerde bulunuyor. Redwood Robotik, Meka’nın yeni robotlarında donanım tasarımları için çözümler üretiyor.

Bir başka robot, Simon, Meka ve Georgia Instutue of Technology’nin araştırmacıları tarafından insansı robot olarak tasarlandı. 13 derecelik açıyla kafasını hareket ettirebilen bu insansı robot, bağımsız hareket edebilen gözlere, göz kapaklarına, ve kulaklara sahip. Ayrıca kafa hareketleri, göz kontağı ve göz kırpmasıyla sözsüz işaretleri karşı tarafa iletebiliyor.

Meka’nın CEO’su Edsinger, M1’in, Simon’un ve öteki insansı robotların dizaynında hedeflenen temel amacın insanlara “güven ve benzerlik” duygularını yaşatmak olduğunu belirtiyor. Şirketin internet sayfasına girildiğinde ise Google bünyesine katıldıkları ve robot devrimini hayata geçirmekle meşgul olduklarını belirten bir yazı karşımıza çıkıyor.

[box_light]Kaynaklar[/box_light]

Science Daily

IEEE SPECTRUM

Leave a Reply