Türkiye’nin İlk Snapchat Geofilter’ı Bilkent’ten

Snapchat geçen sene geofilters’ı bizimle tanıştırdı. Akıllı telefonunuzun GPS özelliğinden yararlanarak bulunduğunuz yere ait bir geofilterı bize sunan snapchat uygulaması çektiğiniz fotoğraflarda bu filtreleri kullanmamızı sağlıyorlar. Popüler mekanlar, organizasyonlar ve markalar için kullanılan geofilterdan biri 20 Şubat – 1 Mart arası Ankara’da bulunuyor. Bilkent’in aktif kulüplerinden biri olan Mühendislik Topluluğu (MT) ‘nun gerçekleştirmiş olduğu “YÖNET” adlı etkinlik için hazırlanmış olan geofilter sadece Türkiye’nin değil, Doğu Avrupa ve Orta Doğu’nun da ilk Snapchat geofilterı olma özelliğine sahip.  MT’nin Amerika’daki yetkililerle uzun süren görüşmeleri sonunda filtremiz bizlerle buluştu.

Snapchat-3928416601232007319Filtreyi kullanabilmek için yapmanız gereken adımlar şu şekilde:

Snapchat uygulamasındaki özel konuşmalarınız sekmesinin sağ üst köşesinden çark şeklinde simgesi olan ayarlara giriyoruz.

Ayarlardaki ek hizmetler kısmındaki yönet bölümüne giriyoruz ve ilk sırada olan “filters” özelliğine izin veriyoruz.

Ardından bizden GPS’i aktifleştirmemizi isteyecektir, telefonun markasına göre ya açılan sayfadan aktifleştirebilirsiniz ya da telefonunuzun ayarlar bölümünden GPS’i aktif hale getirebilirsiniz. (Snapchat bulunduğunuz mekanın neresi olduğunu depolamadığı için geofilterı kullanabilmek için GPS’inizin açık olması gerekmekte.) Filtrenin belirmesi için gerekli süre bağlantı türünüze göre değişecektir.

Geofilter da diğer siyah-beyaz, sepya gibi filtreleri kullandığımız gibi kullanılmaktadır.

Bilkentliler Türkiye’ye ilkleri yaşatmaya devam ediyorlar.

Leave a Reply

1 comment

  1. Mahmut Terev

    Yine saçma ve gereksiz bir MT virali.

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu