Türkiye’de Transfer Halleri

Lig ve futbol heyecanının bittiği, özellikle de Dünya Kupası veya Avrupa Şampiyonası gibi herhangi bir ulusal futbol organizasyonu olmayan senelerde yaz transfer dönemleri, bütün futbolseverler için yazı heyecanlı kılan ve liglerin bitişiyle oluşan boşluğu bir nebze olsun giderebilen eşsiz dönemlerdir.  Yakın geçmişte yalnızca televizyondan ve uçuk spor gazetelerinden takip edilebilen yaz transfer dönemi gelişmeleri, sosyal medyanın günlük hayattaki etkisini iyiden iyiye arttırdığı son yıllarda gittikçe gelişerek bambaşka boyutlar kazandı. Türk kullanıcıların sosyal medya alışkanlıkları ve aktif sosyal medya kullanımları göz önüne alındığında, yakın geçmişteki meşhur asparagas transfer haberlerinin ve bitmek bilmeyen transfer dedikodularının,, Türklerin ilgi ve hevesiyle birleştiğinde ortaya çıkan enteresan senaryolar, gerçekten ilham verici ve başlı başına bir tartışma konusu. Transfer dönemi ve transfer haberciliği sürekli gelişip sürekli değişiyor ama yakın zamana ve bu yaza göz attığımızda ortaya bir hayli enteresan görüntüler çıkıyor.

1) Come to ”X” Tayfası

Sosyal medyanın gücünden bahsetmeye zaten gerek yok ama Çinlileri dışta tutarsak, Türklerin sosyal medyadaki birlikteliği ve kenetlenmişliğiyle rekabet edebilecek bir ülke olduğunu söylemek oldukça güç. Taraftarı heyecanlandıran hedef oyuncunun basında ismi geçer geçmez tüm sosyal medya profillerine girip alakalı alakasız her gönderinin altına “Come to Beşiktaş / Fenerbahçe / Galatasaray” yazmak artık Türkler için tam bir transfer klasiği. Hele bir de söz konusu oyuncu bu yorumları gördüğüne dair beğeni gibi herhangi bir işaret yollamışsa asıl olay o aşamadan sonra başlıyor. Bununla beraber son yıllarda ülkemize gelen bazı yabancı futbolcular sosyal medyadan gelen yorumların kendilerini etkileyip kararlarında önemli bir rol oynadığını da söylemişti. Ligler biter bitmez iş başı yapan “Come to X” tayfasının 2017 yaz transfer döneminde de oldukça hareketli günler geçireceğini söylemek hiç zor değil.

2) Duyumcular

İnternet kullanımının artmasıyla forumlardan ve taraftar sitelerinden türeyen duyumcular son yıllarda da sosyal medyayı esir almış durumda. Spor yorumcuları ve muhabirlerin dışında kulüp yöneticilerine yakın olduklarını iddia eden çok sayıda anonim hesabın da soyunduğu duyumculuk her geçen gün popülerliğini arttırıyor. Transfer duyumcuları kendi isimlerini ön plana çıkarmak için umut tacirliği mi yapıyor yoksa gerçekten taraftar yanlısı bir tutumdalar mı karar vermek güç ama söylenmeyeni söyleyebilmelerinin ve kendinden emin tavırlarının transfer dönemlerine bir hayli renk kattığını söylemek gerekir.

3) Sosyal Medya Takipleri 

Benim için özellikle “2016 Kış” ve “2017 Yaz” transfer dönemlerinin en heyecan verici detaylarından biri sosyal medya hesaplarındaki “takip” hadisesiydi. Belirli bir kulüple ismi anılan bir futbolcunun o kulübün resmi hesabını ya da o kulüpteki çeşitli futbolcuları takip etmesi son zamanlarda çok popüler hale geldi. Sosyal medyadan takip etme olayı ister istemez taraftarın heyecanını ve kamuoyu ilgisini de oldukça arttıran bir detay olarak öne çıkıyor. Bu takip hadisesinin arkasında oyuncu menajerlerinin olduğunu, hedeflerinin de taraftar ve kamuoyu ilgisini arttırıp bu ilgiyi kulüp ve oyuncu arasındaki pazarlıklarda bir koz olarak kullanmak olduğunu görmek güç değil ama yine de bu takip olayının bir süre daha transfer piyasasını kasıp kavuracağını söyleyebiliriz.

4) Kaynak?  

Bir yalanın dönüp dolaşıp aynı yere gelebileceğine hayatın her alanında tanık oluyoruz. Transferde de bu durum böyle. İlk olarak Türk kaynaklı bir haber sitesi ya da gazeteciden çıkan bir transfer haberi yabancı kaynaklar tarafından yazılınca ülkemize aynı hızda yabancı kaynak gösterilerek düşüyor. Sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin en somut örneği olarak gösterilebilecek bu durum da haliyle beklenti yükseltip sonrasında hayal kırıklığı yaratmaktan başka bir işe yaramıyor.

Yakın geçmişte her programda farklı transfer iddialarıyla gündem oluşturan kültleşmiş televizyon programlarını ve manşetlerini asparagas haberlerle dolduran spor gazetelerini unutmak olmaz, geçmişe özlemle..

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu