(Yazıyı okumaya başlamadan önce şarkıyı başlatın.)

Bilkentliler olarak finallerimiz çoktan bitti, hatta bütünlemeler de son buldu, yaz okulu başlamak üzere. Yani hepimiz küçük bir aradayız. Bu arada küresel ısınma, sera gazları derken değişen mevsim düzenleri sayesinde kırkikindiler haziran ayına kaydı… Hala ilk bahar sürüyor, birden yağmur bastırıverdi derken güneşi tekrar görüyoruz. Tatilde olunca insan daha da bir dikkat ediyor tabii.

Geçen cuma günü vizyona giren Ölümsüz Aşk (The Age of Adaline) filmi bence gitmeye değer çok eğlenceli bir yapım olmuş. Zira sonu çok tahmin edilebilir ve akışı çok kolay olmuş, şeklinde bir yorum da yapabilirim. Ama filmdeki görsel şölen ve stilistin başarısını söylemeden geçmek çok ayıp olur diye düşünüyorum. Ama konum bu film değil. Film başlamadan önce yaklaşık 25 dakikalık bir reklam ve fragman kısmı vardı. (Çok uzun bir süre olduğunu da belirtmek isterim.) Burada San Andreas Fayı’nın fragmanı çıktı, fragmanda çalan şarkıysa Sia’nın bir şarkısıydı. Çok tanıdık bir şarkıydı. Tam çıkaramadım derken, “California dreaming, on such a winter’s day” dediğini duydum. Bu sözleri çocukluğumdan beri bilirim. The Mamas and Papas’ın California Dreaming’i çok uzun zamandan beri şarkı listemdeki yerini almıştır. Şarkıyı Sia gibi güçlü bir sesten de duyunca The Mamas and Papas’la ilgili bu yazıyı yazmak istedim.

https://youtu.be/N-aK6JnyFmk

The Mamas and Papas 1965’te kurulmuş, 1968’de ayrılmış, 1971’de tekrar bir araya gelmiş bir amerikan folk rock grubu. Grup dört kişiden oluşmuştur. John Phillips (grubun kurucusu, müzisyen, söz yazarı ve besteci, Papa John olarak da biliniyor, tam adı John Edmundo Andrew Phillips), Danny Doherty (yine besteci ve söz yazarı, The Mamas and Papas ile anılan bir şarkıcı), Cass Eliot (Mama Cass olarak da bilinen şarkıcı, grup ayrıldıktan sonra 5 tane solo albüm yayınlamıştır)  ve Michelle Phillips (şarkıcı, söz yazarı, aktör, grubun hâlâ hayatta olan tek üyesidir). Grubu karı-koca olan John ve Michelle Philips kurmuştur. İlk olarak grubun adını The Magic Circle olarak belirleseler de, sonra The Mamas and Papas olmasına karar verdiler. (Bu kararı vermelerinde kadın üyelerine Mamas (anneler) denen Hells Angles kulübü etkili olmuştur.)

The Mamas and the Papas in England, 1967.

The Mamas and the Papas, İngiltere, 1967. 

İlk albümleri “If You Can Believe Your Eyes and Ears“ın ikinci şarkısı “California Dreaming“dir. Bilboard 200 listesinde ilk sıraya çıkmıştır. Yine aynı albümden üçüncü şarkı “Monday Monday” Amerika’da birinci sıraya, İngiltere’de üçüncü sıraya kadar yükselmiştir. Gruba, Grupça En İyi Pop Şarkısı Gramy ödülünü kazandıran “Monday Monday” aynı zamanda üç ayrı ödüle daha aday olmuştur.

Sonraki yıllarda kendi içinde birçok çalkantı yaşayan grup 1968’de ayrılıp 1971’de tekrar bir araya gelmiştir, grubun üyeleri bu tarihten sonra birçok kez değişmiştir. Üç albüm daha yayınlamışlardır. İçlerinden yine başarılı şarkılar çıkmıştır. Günümüze yakın olarak 2001’de “California Dreaming” şarkısı Grammy Hall of Fame Ödülünü almıştır.

Mamas-and-Papas

Bu yazıyı yazmadan önce hiç şarkının videosunu izlemek veya grubun diğer şarkılarını dinlemek aklıma gelmemişti… Küçük araştırmam sonucu daha birçok şarkısını bildiğimi ama o şarkıların bu grubun olduğunu bilmediğimi öğrendim. Birçok müzik kanalında duyduğumuz bu şarkıları sizin de hatırlayacağınıza eminim.

Daha çok eskilerden şarkılar bulmak dileğiyle…

Not: Grubun en iyi şarkılarının Youtube çalma listesi için buraya tıklayın. 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu