*Dizinin 4. sezonuna dair spoiler içermektedir.

Dizinin en çok beklenen sezon olan 4. sezonun geçtiğimiz haftalarda Netflix’ten yayına girmesiyle beraber gözler 5. sezonu beklemeye başladı bile. Çalkantılı evlilikleriyle Diana ve Charles, siyasette bugüne dek rastladıklarımızdan çok farklı olan Tatcher, ve İrlanda-İngiltere ilişkilerine tanık olduğumuz bir sezondu.

Diana’nın alelacele yapılan nişanından sonra Buckingham Sarayı’na yerleşmesi ve orada yaşadığı yalnızlık, gelecekteki sıkıntılarının da bir ön gösterimi gibi oluyor. Alışkın olduğu hayat tarzından çok farklı bir dünyaya adım atan Diana, ilk başlardaki “başına talih kuşu konmuş” hissiyatından gitgide uzaklaşıyor.

emma corrin princess diana wedding gown side-by-side

19 yaşında genç bir kızın kendi içindeki çekişmeleri, korkuları ve sezgilerine tanık olduğumuz bir sezon olmasına rağmen söylemem lazım ki beklenilen ve istenilenden çok daha az ve kısıtlı bir Diana temsiliyle karşılaştık. Çocukluğunu o senelerde İngiltere’de yaşamamış insanlar, yani dizinin hedef kitlesi, için pek de bir anlam ifade etmeyen ve uzadı uzadıya giden siyaset çekişmeleri Diana’nın resmedilişine engel oldu. Belli ki dizi Diana’nın yaşadığı gerçekleri öne koymayarak pek de fazla dikkat çekmek istemedi. Diana’nın çektiği acıları her ne kadar dizi reddetmiş olsa da bu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ayrıca Camilla ve Charles’ın “kavuşamayan gerçek aşıklar” gibi temsil edilerek gereğinden fazla sempati topladığını düşünüyorum. Buna rağmen Camilla ve Charles’ın Diana’nın ölümünden sonra halktaki imajlarını düzeltmek için çok uğraştıkları ve şimdi dizinin tüm bunları yıkıp geçmesinden korkmaya başladıkları söyleniyor. Dizide her şeyi bir sebebe bağlanması ve her karaktere ayrı ayrı hak vermemiz sağlanmış. Evet Diana zaman zaman huysuz bir kız ancak henüz 19 yaşında ve her şeyden habersiz. Evet Charles fazlasıyla gıcık bir karakter ama ne yapsın onu da hayat boyu ezmişler, elinden her şeyi almışlar.

the crown princess diana real outfits vs show emma corrin

Daha dizi çekilmeye başlanırken Netflix kraliyet ailesiyle iş birliği içinde olmak, gerçeklik doğrulamak için başvurmuş ancak bu istekleri kraliyet tarafından reddedilmiş, şimdiyse aile dizide anlatınlardan oldukça rahatsızmış. Dizinin ilk sezonlarını izledikleri hatta beğendikleri söylenen kraliyet ailesinin bu sezona böyle yaklaşmasının tek sebebi belli ki resmedilen olayların günümüze çok daha yakın olması.

Son olarak kostümlerden bahsetmek gerekirse, bu denli gerçeğe yakın kostümler tasarlaması The Crown’un 1. sezondan beri en güçlü özelliklerinden biriydi. Bu sezonda da bunu sürdürmüş olması özellikle de Diana’nın hayranları için oldukça değerlidir diye düşünüyorum. Kıyafetlerinse birebir aynısının yapılmamış olması modayla hiç ilgisi olmayan birinin bile hemen anlayacağı özelliklerden biri. Diana’yı canlandıran Emma Corrin, bu konunun sette oldukça fazla tartışıldığını ve bu sonuca Crown’un kendi moda tercihlerinin öne çıkartmak için varıldığından bahsediyor.

princess diana vs emma corrin in the crown

Leave a Reply