Söz konusu cilt bakım ürünleri ise hiçbir ülke Güney Kore’nin eline su dökemez. Kozmetik ürünleriyle az çok ilgilenen herkesin bildiği bir husustur bu.  Birçok kişinin makyaj çantasından ayıramadığı pek çok ürün Kore kökenli olmakta olup, daha sonra küresel kozmetik şirketlerince dünyaya tanıtılmıştır.

amorepacific

Kore’deki en güçlü kozmetik markaları AmorePacific şirketine ait olmakta olup, ondan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Cilt bakımı ve renkli kozmetik bakımından dünyayı sarsan değişiklikler de bu şirketin Kore ve Fransa’daki üretim merkezlerinden çıkmaktadır. Cildinde az ya da çok kusuru olan herkesin sarıldığı fondötenlerin ne kadar sağlıksız oldukları su götürmez bir gerçek. Bu kadar sahte durmasına ve ciltleri daha da hızlı yaşlandırdığı kanıtlanmasına rağmen kadınların vazgeçilmezi haline gelen fondötenlerin saltanatlarının sona ermesine sebep olan BB kremler de Kore çıkışlı aslında. Daha sonra CC ve DD teknolojisini de dünyaya kazandıran şirket yeni bir devri başlatmıştır denebilir. Daha doğal makyaj uygulamalarının vazgeçilmez bir parçası haline gelen BB kremlerin çok tutulmasından sonra pata krem ve kompakt bb+pudra kremler piyasaya sürülerek ayrıca pudra kullanımı da minimum seviyeye indirilmeye çalışıldı.

Ancak 2008 yılında AmorePacific tarafından geliştirilen yastık (air cushion) teknolojisi ile bir çağ daha bitecek gibi görünmekte. 2013 yılında Michelle Phan’ın videolarıyla popülerleşen cushion compact prepared-backgrounds-octürünler her ülkeden kadının yeni gözdesi haline geldi. Laneige ile başlayan bu çılgınlığın peşi sıra IOPE, 3Bees, Missha ve ardından da çokuluslu şirketler takip etti.

Peki cushion compact nedir? Bu tür ürünler tıpkı sıradan bir pata krem ya da pudra gibi kompakt bir kutunun içinde taşınıyor. Onları farklı kılan ise ürünün büyükçe bir süngerce emilmiş olması. Kullanımı ise çok daha kolay. Makyaj süngerini ürüne batmış diğer süngere birkaç kere bastırmak yeteri kadar ürünü almanıza yetiyor, bu da ince ancak kapatıcı bir ürün tabakası oluşturmanıza olanak sağlıyor. Böylelikle gün içinde makyajınızı tazelediğinizde cildinizde kek kreması görüntüsü vermiyor ve doğallığın gün boyu sürmesini sağlıyor. Tüplerdeki BB kremlerin gerektiğinden fazla ürün kullanımına sebep olması ve Koreli kadınların “doğal görünüm” konusundaki hassasiyetleriyle çatışması sonucunda böyle bir yola gidildiği söylenmekte.

Her ne kadar BB kremler için üretilmiş olsa da bu buluş tüm ürünleri etkisi altına almış durumda. Bazlardan kapatıcılara, allıklardan fondötene her türlü ürün cushion formatında bulunabiliyor. Ancak Türkiye için bu durum ne yazık ki henüz böyle değil. 2011 yılında gümrüklerde yapılan değişiklikler sonucu ülkeye kozmetik ürünü sokmak çok zor bir hale geldi. Özellikle internetten yapılan alışverişlerde SPF içeren ürünlerin pek çoğu sahibine ulaşamadan geri gönderildi. Bu nedenle Türkiye’de erişilebilecek en başarılı Kore malancome-miracle-cushion-likit-fondoten-guzellik-sunger-makyaj-mnkrkası Pure Beauty olmayı sürdürmekte.

Lakin bu ay bazı şeyler değişmeye başladı. Lancome’un Türkiye’deki Boyner ve Sephora’larda satışa sunduğu Miracle Cushion Foundation marketteki tek örnek olma özelliğini korumakta. 145 TL karşılığında edinebileceğiniz ürün Sevgililer Günü’nden hemen sonra satışa sunuldu.  Kalıcılık süresi dört saat olan ürünün SPF 23 olduğu belirtilmekte. Güzellik blogger’ları Lancome’un ürünü kendi fikirleriymiş gibi pazarlamasına ise tepki göstermeye devam ediyor.

Leave a Reply