Bu yılın TASAM ödüllerinin sahipleri açıklandı. Ödüllerde devlet adamı, siyasetçi, bürokrat, bilim insanı, kurum, iş adamı, sanatçı ve gazeteci-yazar kategorileri bulunuyor.

İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Erinç Yeldan, bu yıl Türk Asya Stratejik Yaşam Merkezi tarafından, 20 Nisan Çarşamba akşamı dokuzuncu kez düzenlenen TASAM Stratejik Vizyon Ödülleri’nde, Stratejik Vizyon Sahibi Bilim İnsanı Ödülü’ne uygun görüldü. Prof. Erinç Yeldan 1988 yılında Bilkent bünyesine katıldı, 1990 yılında doçent unvanını aldı. 1998 yılında edindiği profesör unvanının ardından 2003 yılına kadar İktisat Bölüm başkanlığını yaptı.

Kendisi yalnızca bununla tanınmıyor.

Prof. Dr. Alp Erinç Yeldan, 1998 yılında Türkiye Bilimler Akademisi tarafından düzenlenen TÜBA ödüllerinde Bilim Teşvik Ödülü’nün sahibi olmuştur.

2001 yılında duyurusu yapılan Worldwide Rankings of Economists and Economics Departments‘da 500 ismin bulunduğu sıralamada 131. sırada, Türkiye’deki bir üniversiteye mensup olarak ismi yer alan tek iktisatçı olmuştur.

Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği tarafından 2002 yılında Kristal Martı ödülüne uygun görülmüştür. Kristal Martı ödülleri bir yıl içerisinde kendi alanları ya da branşlarında belirli bir başarıya imza atarak isimlerini duyurabilmiş; bilim ya da sanat eseri sunabilmiş ya da Kadıköy Anadolu Lisesi’ne ve çevresine belirli bir destek sunabilmiş kişilere verilmektedir.

Kendisi aynı zamanda Cumhuriyet Gazetesi’nde aktif bir şekilde yazılar yazmayı sürdürmektedir.

Erinc_Yeldan-580x389Erinç Yeldan’ın Yayınlanan Bazı Eserleri

  • Erinç Yeldan “Küreselleşme Sürecinde Türkiye Ekonomisi” – İletişim Yayıncılık 2001
  • Erinç Yeldan “İktisadi Büyüme ve Bölüşüm Teorileri” – Efil Yayınevi Yayınları – 2010
  • Erinç Yeldan “Küreselleşme, Kim İçin ?” – Yordam Kitap – 2008

 

 

Kaynaklar;

http://www.tuba.gov.tr/content/tuba-odulleri/id/1425/pid/-1

http://w3.bilkent.edu.tr/ www/ prof-yeldana-stratejik-vizyon-odulu/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Erin%C3%A7_Yeldan

Leave a Reply