Çözülemeyen Sır: Zodyak’ın Şifresi

Resim 1: Zodyak'ın imzası.

Resim 1: Zodyak’ın imzası.

Eğer bir cinayet soruşturmasında hiçbir ipucuna rastlanmazsa işler polis için çıkmaza girer. Lakin seri katillerin polisle dalga geçmek gibi bir huyları da yok değildir. Arkada bırakılan notlar ve izler aslında katilin ‘Ben de buradayım!’ deme şeklidir. Şimdi sizlere sırrı hiç çözülemeyen bir katilden bahsedeceğim. Bu kişi, şifreleme yöntemleriyle polisin başını ağrıtan Zodyak katilidir.

Resim 2: Zodyak'ın şifreli metni.

Resim 2: Zodyak’ın şifreli metni.

Zodyak katili 1968-1971 (?) yılları arasında San Francisco Bay ve Valley bölgelerindeki kamu alanlarında insan avına çıkan biridir. Bu avlar sonunda Zodyak katilinin tahmini öldürdüğü kişi sayısı ise 40 civarıdır. Bu katili diğerlerinden ayıran temel özellik ise arkasında bıraktığı notlar ve mektuplardır.  notlardan dördünün içine şifreli mesajların gizlenmesidir. Bu mesajlardan biri üç ayrı gazeteye gönderilmiştir. (Vallejo Times, San Francisco Chronicle ve San Francisco Examiner.) Mesajların her biri aynı gün, 31 Temmuz 1969’da, yerine ulaşmıştır. Zodyak bu notların yayınlanmasını istiyordu. Bunun temel sebebi Zodyak’ın halkın vakaya karşı bir ilgi göstermesini istemesiydi. Bunun sonucunda istenilen oldu ve halk tarafından vakaya yönelik büyük bir ilgi başladı.

Polis, şifre çözücüler yardımıyla olayı kapatmak istedi. Ancak, Zodyak el yazısı analizleri ve adli tıp testlerinden kurtulmayı başarmıştı. Soruşturma çıkmaza giderken 8 Ağustos’ta Donald Harden ve karısı Betty Harden şifrenin bir kısmını çözmeyi başarmışlardı.

17 sembol, 408 karakterden oluşan ve 24 satır halinde düzenlenen şifre 3 parça halinde ele geçirilmiştir. Harden’ler şifreyi kelime tahminlerinden yola çıkarak çözmeye çalışmışlardır. Katilin büyük bir egoya sahip olduğunu düşünerek ‘ben’ kelimesini sıklıkla kullandığı var sayımına ulaşan Harden’ler bu sayede son 18 harf dışında gizemi deşifre etmeyi başarmışlardır. Fakat, şifre her ne kadar çözülmüş gözükse ve bu yöntem günümüzde kabul görse de Zodyak’ın sonraki şifreleri hala çözülememiştir.

HARDEN’İN DEŞİFRESİ ŞÖYLEYDİ:

“İnsanları öldürmeyi seviyorum çünkü çok eğlenceli ormanda vahşi hayvan öldürmekten bile daha eğlenceli çünkü insan hayvanlar içinde en tehlikeli olanıdır bir şey öldürmek beni en çok heyecanlandıran şey hatta bir kızla işi pişirmekten bile daha güzel işin bir güzelliği de öldüğüm zaman cennette yeniden doğacağım ve öldürdüklerimin hepsi de benim kölelerim olacak size ismimi söylemeyeceğim çünkü o zaman ölümden sonrası için köle toplamamı yavaşlatmaya ya da durdurmaya çalışırsınız EBEORIETMETHHPITI.

NOT: Son 18 harf dışında çözülen şifrenin çevirisi budur. Orijinal deşifre metninde kelime hataları görülmektedir. Bunun sebebinin Zodyak’ın bilinçli bir şekilde kelimeleri yanlış yazmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Resim 4: 20 Nisan 1970'te gönderilen mektup.

Resim 3: 20 Nisan 1970’te gönderilen mektup.

Katilin adını Zodyak olarak belirlemesi, mektuplara “Zodyak konuşuyor” diye başlaması ve kendine özgü bir imza kullanması bazı otoriteler tarafından kişilik bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Bir diğer ilginç bilgi Zodyak’ın, gazetelere gönderdiği yazıların sonlarına puan kartları eklemesidir. 20 Nisan 1970’te Zodyak, San Francisco Chronicles’a bir bombalı tehdit mesajı göndermiştir. Bu mesajda, bombanın ayrıntılı planı bulunmaktadır. Planın sonunda da Zodyak=10, San Francisco Polisi=0 yazmaktadır.

VE ZODYAK BİLİNMEZE KARIŞIYOR

Chronicle’a işlediği suçlarının ayrıntılarını veren Zodyak bir anda yüksek egosunu ve polisle girdiği kedi-fare oyununu bırakıp gözden kayboldu. 27 Ekim 1970 tarihinde Chronicle muhabiri Paul Avery adına gönderilen Cadılar Bayramı kartı Zodyak’ın arkasında bıraktığı son iz olarak kabul edilmektedir. Ne kadar 1974 yılında da LA Times’a bir mektup gönderilse de bu mektubun taklit olduğu düşünülmektedir.

Resim 5: Şüpheli Allen'ın fotoğrafı
Resim 4: Şüpheli Allen’ın fotoğrafı

PEKİ, HİÇ ŞÜPHELİ YOK MU?

Gazeteler aracılığıyla konuya merak salan halkın tahminleriyle yüzlerce şüpheli durum ortaya çıktı ancak sadece bir tanesi baş şüpheli olarak belirlendi. Arthur Leigh Allen (1933-1992), bir ihbar sonucunda suçlu gösterilmiştir. Allen’ın aşırı alkol kullanımı ve dengesiz davranışları hakkındaki suçlamaları sağlamlaştırmıştır. Allen bir kaç kez sorguya çekilmiş fakat adli tıp tekniklerinin o dönemlerde kısıtlı olmasından dolayı net bir sonuca varılamamıştır. Sorgular Allen’ın ölümüne kadar sürmesine karşın polis olaylarla somut bağlantılar kurmayı başaramamıştır. Sonuç olarak şifrelerin tarihine adını kazıyan Zodyak, çözülemeyen gizemiyle insanların ilgisini hala çekmektedir.

Kaynakça:

Görsel Kaynakçası

  • Resim 1: http://cdn2.theawl.com/wp-content/uploads/2014/02/Screen-Shot-2014-02-28-at-11.50.05-AM.jpg
  • Resim 2: http://unsolvedmysteries.us/wp-content/uploads/2014/07/Zodiac-killer-cryptography.gif
  • Resim 3: http://www.zodiacciphers.com/uploads/4/9/7/1/4971630/1632290.png?596
  • Resim 4: http://www.zodiackiller.com/images/1966leigh.jpg

 

Leave a Reply

1 comment

  1. Emin

    Filminden çok etkilenmiştim. Yazı bana tekrar hatırlattı. Defalarca izlenebilecek bir film ve enteresan bir olay