Oscar Ödülleri ilk olarak 1929 yılında, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi “Academy of Motion Picture Arts and Sciencies” tarafından verilmeye başlandı. Günümüzde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri gibi bir sürü farklı kategoride ödül verse de, ilk verildiği yıllarda bu kategorilerin sayısı oldukça düşüktü.

Resim - 1

 Bir Gecede Oldu 1934 yılında Frank Capra tarafından yönetilen ve Samuel Hopkins Adams‘a ait kısa bir öyküden Robert Riskin tarafından senaryolaştırılmış bir filmdir. Baş rollerini Clark Gable ve Claudette Colbert‘in paylaştığı film, 1935 yılında ilk olarak beş prestijli ödülü birden toplayan film oldu. Bu ödüller En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Senaryo dallarındaydı.

 Daha önce bahsettiğimiz gibi 1935 tarihli Oscar Ödüllerinde sadece belirli kategoriler vardı. Bu kategoriler 16 adetti ve bazıları zaten Bir Gecede Oldu’nun kapsamı dışındaydı. Bu açıdan bakıldığında Bir Gecede Oldu alabileceği on iki ödülün beşini aldı ve daha evvel hiç bir filmin elde edemediği başarıyı elde etti. Zaten genel itibari ile bakıldığında, bugüne kadar beş veya daha fazla ödül alan filmlerin sayısı sadece iki sayfalık bir listeye bile sığmaktadır.

 Çekildiği döneme uygun olarak siyah beyaz ve sesli olan film romantik komedi türündedir. Ellie (Claudette Colbert) zengin bir babanın kızıdır ve evden kaçmayı kendine adet edinmiştir. En son evden kaçışının nedeni ise babasının onu istediği halde bir adam ile evlendirmemesidir. Peter (Clark Gable) ise yazım işlerindeki başarısızlığı yüzünden işten yeni kovulmuş bir gazete yazarıdır. İkisinin yolları Ellie’niResim - 2n kaçmak için bindiği New York otobüsünde kesişir. Şans bu ki; otobüsün geçmesi gereken köprü gece yağmur yüzünden geçilmez hale gelir ve Ellie ile Peter geceyi bir otelde geçirmek zorunda kalır. Ortadan ikiye böldükleri ve evli olduklarını söyleyerek aldıkları odada birbirlerini düşünerek uyurlar. Daha sonra otobüste başka problemler de yaşarlar ve yola baş başa devam etmek zorunda kalırlar. Otostop da buna dahildir. Tabii ki otostopta Peter başarısız olurken Ellie bacağını göstererek bu işi ilk denemede başarır. Bütün bu yolculuk boyunca birbirlerine aşık olurlar. Ancak kader bu ki babasının tuttuğu adamlar Ellie ve Peter’in izini bulup onları yakalar. Her ne kadar Ellie kaçsa da babası Peter’ın onun için daha uygun bir eş olduğunu anlar çünkü Peter tok gözlüdür ve aslında Ellie ve Peter birbirlerini sevmektedirler. Ellie bunu bir süre reddetse de nikah gününde düğününden kaçar ve soluğu Peter’ın yanında alır. Tabii ki artık odalarını bölmek için hiç bir nedenleri yoktur.

 Genel itibarinde bakarsak, bu filmin daha bir çok filme temel oluşturduğunu görebiliriz. Özellikle sinema tarihi geneline bakarsak, özellikle Türk Sinemasında Bir Gecede Oldu’nun izlerini görmek mümkündür. Bütün bu durumlar altında şunu söylemek mümkündür; Bir Gecede Oldu kazandığı başarı sayesinde kendi adını sinema tarihine yazdırmayı başardı.

[box_dark]KAYNAKÇA[/box_dark]

  • oscars.org <<http://awardsdatabase.oscars.org/ampas_awards/help/helpMain.jsp?helpContentURL=statistics/indexStats.html>>
  • oscars.org <<http://www.oscars.org/awards/academyawards/legacy/ceremony/7th-winners.html>>
  • Resim – 1. <<http://www.britannica.com/EBchecked/media/71410/Claudette-Colbert-and-Clark-Gable-in-It-Happened-One-Night>>
  • Resim – 2. <<http://filmfestival.tcm.com/programs/films/index.php?id=66>>
  • Kapak Resmi. <<http://4.bp.blogspot.com/-HSSn-fsStOg/Uaq9yaOkSiI/AAAAAAAAgWU/gJijGh9R3Mk/s1600/ItHappenedOneNightPoster2.jpeg>>

Leave a Reply