Contraceptive sheath, 1800-1850.

 

[box_light]Prezervatifin Üç Bin Yıllık Tarihçesi[/box_light]

 Yüzyıllar boyunca insanlık tarihinde birçok olay ve durum değişmiş, bir zamanlar çok önemli olarak görülen aletler günümüzde adı hatırlanamaz hale gelmiştir. İşlevi, günümüz koşullarında yetersiz hale geldiği için kullanılmayan birçok icadın yanı sıra, kondom yaklaşık üç bin yıldır kullanılmakta, hatta kullanımı her geçen gün artmaktadır. Günümüzde, her yıl yaklaşık dokuz milyar kondom üretilmektedir.

 

[box_light]M.Ö. 1000 Mısırlılar ve Kondom[/box_light]

 Mısırlıların kondomu korunmak için mi, yoksa dini bir ritüelde kullanmak için mi yaptıkları bilinmiyor olsa dahi, kondom Mısır medeniyetinde oldukça sık görülmektedir. Yağlı ipekten bir kâğıt kullanılarak yapılan kondomlar aşağıdaki resimdeki gibidir.

 

[box_light]M.S. 100 Kondomun Avrupa’da keşfi[/box_light]

 Fransa’nın Combarelles bölgesinde bulunan mağaralarda, 200’e yakın kondom figürleri bulunmuştur. Bununla birlikte, Roma İmparatorluğu’nda da kondom kullanıldığına dair bir takım belgelere ulaşılmıştır.

article_HistoryCondoms

[box_light]15.YY Kondomun Zirve Yaptığı Asır   [/box_light] 

 Frengi salgının yayılmasıyla beraber, prezervatifler erkeklerin frengiden korunması amacıyla üretilmeye başlanmıştır. İtalyan doktor Gabrielle Fallopius’ un ürettiği bu materyal daha sonralarda gene Avrupa’da gebeliği önleme amacıyla da kullanılmaya başlanmıştır.

 Philippa Gregory’nin yazdığı Bakirenin Aşığı isimli romanda Kraliçe Elizabeth, aşığı ile cinsel ilişkiye girerken, aşığı ona koyun bağırsağından yapılmış olan kondomu tanıtır.

[box_light]18. ve 19. Yüzyıl[/box_light]

 1700lerde “Zevke karşı bir zırh ve enfeksiyona karşı bir örümcek ağı” diye tanımlanan kondom, hayvanların bağırsaklarından yapılmakta ve pahalı bir materyal olarak görülmekteydi. Fakat önemli bir doğum kontrol yöntemi olması nedeniyle satış oranı Avrupa’da oldukça yüksekti. Ayrıca başta Londra olmak üzere birçok şehirde, prezervatif reklamları sık olarak görülmekteydi. 1800lere gelindiğinde ise Goodyear firması, günümüzdeki daha yakın bir prezervatif üretmeye başlamıştır. Fakat bugün kullanılan kondomların temeli 1900lerin ortalarında sıvı lateks prezervatiflerin üretimine geçildiğinde atılmıştır.

 Günümüzde kokulu, renkli, kayganlaştırıcılı, geciktiricili, tırtıklı gibi bir çok farklı şekilde prezervatifler üretilmektedir. Yaklaşık kalınlıkları 5 ila 7 mm arasında değişen prezervatiflerin yırtılma nedeni ile korumama olasılığı % 1 civarındadır. Son derece pratik ve çeşitleri mevcut olan bu icat, cinsellik tarihinin en önemli icatlarından biridir.

[box_dark]KAYNAKÇA[/box_dark]

Leave a Reply