Mastürbasyonun Dünü ve Bugünü

EErkekler tarafından daha ergenliğe girmeden keşfedilen, çoğu kadının ise en ufak bilgi sahibi olmadığı mastürbasyonun, zannedildiğinden çok daha eski bir tarihi vardır.  M.Ö. ayıp, günah ve yasak kelimeleri daha cinsellikte kimlik bulmamış iken, insanlar sevişmek yerine niçin mastürbasyona başvuruyorlardı?

[box_light]Tarih Öncesi Devirlerde Mastürbasyon[/box_light]

M.Ö. 6000 ila 4000 yılları arasına ait olan bu resim, bir erkek mastürbasyonunu resmetmektedir. Tarihte en eski kayıt olarak görebildiğimiz bu resimden farklı bölgelerde bulunmuştur. Bulunan bu resimlerde yaygın olarak erkek mastürbasyonuna rastlansa da, nadir de olsa kadın mastürbasyonu da resmedilmektedir. Sümerlere bakıldığında ise mastürbasyonun büyük bir önem arz ettiği görülmektedir. Birlikte olmayı tercih eden çiftler bile, birbirlerine mastürbasyon yapmaktadırlar.      220px-Crátera_ática_de_columnas_(M.A.N._1999-99-65)_02

[box_light]Antik Mısır[/box_light]

Antik Mısır’da ise erkek mastürbasyonu kutsal sayılıyordu. ( Yazarın Yorumu: Hristiyanlıkta ise St. Thomas Aquinas mastürbasyonu en büyük günah olarak görmüş hatta tecavüzden daha kötü olduğunu savunmuştur, yüzyıllar geçtikçe kutsallık kavramı oldukça değişiyormuş demek ki !). Antik Mısır’da kralların yapmış olduğu mastürbasyon yaratıcı ve büyülü güzellikte sayılmaktaydı. Yaradılış Tanrısı Atum, kâinatın bir mastürbasyon sonrası boşalma ile oluştuğu görüşündeydi. Firavunlar ise, hayatları boyunca mutlaka bir kere Nil nehri kenarında mastürbasyon yapmak ve Nil nehrine boşalmak zorundaydılar.

 

 

220px-Khajurahosculpture[box_light]Antik Yunan[/box_light]

Antik Yunan cinselliği denilince genelde akla homoseksüellik ve genelev kültürü gelir. Bilinmeyen önemli bir nokta ise, Antik Yunanda‘da mastürbasyon kültürü oldukça yaygındı. Günümüzde bile sahip olunamayan modern bir bakış açısı ile mastürbasyon “doğal ve sağlıklı” bir cinsel haz aracı olarak görülmekteydi. Kadın mastürbasyonu ise hem sanatlarında hem de edebi eserlerinde hatırı sayılır bir biçimde kullanılmıştır. Aynı zamanda çoğu kişi mastürbasyon yaparken sol ellerini kullanıyordu.

[box_light]Afrikalılar Mastürbasyon Yapmıyor![/box_light]

Sümerler, Antik Mısır ve Antik Yunan’ın aksine Afrika’daki hiçbir yerel kabilede mastürbasyon olayına rastlanmamıştır hatta dillerinde Mastürbasyon sözcüğü dahi bulunmamaktadır.

[box_light]Mastürbasyonun Önemi M.S. Neden Birdenbire Yok Oldu? Kırılma Noktası Neydi?[/box_light]

72945Tek Tanrı inancının başlaması ile, mastürbasyon yapılmasının yüceliği tamamen ortadan kalkmıştır. Hatta mastürbasyon, yapılmaması gereken çirkin bir şey olarak görülmeye başlamıştır. Hristiyan inancına göre, evli bir çiftin başına gelebilecek en güzel şey çocuk sahibi olmaktır. Kadınlar, “anne” sıfatı aldıkları derece kutsal ve önemli bir pozisyondadırlar. İncil’de kadına pek yer verilmediğini, ama anne figürünün önemli bir yere sahip olduğunu görebiliyoruz. Hristiyanlık inancı çocuk yapma amacı taşımayan her türlü cinsel hareketi büyük bir ayıp olarak görürler bu yüzden yatakları dahi ayrıdır. Cinselliği cinsellik olarak yaşamanın dışında her şey gibi gören bu inançlara saygı duyulması gereklidir elbet. İslam inancında ise günde beş kez namaz kılındığı ve ergenliğe adım atmış kadın ve erkeklerin bu görevi yerine getirmek zorunda olunduğu göz önüne alındığında ise her an abdestli olmaları gerektiği için ve en ufak bir erekte olma hali abdesti bozacağı için mastürbasyonun İslam’daki yeri hakkında bir fikre sahip olunabilir.

 

[box_light]Günümüzde Kadın ve Erkek Mastürbasyonu Üzerine…[/box_light]

img632-previewErkeklerin tıpkı sidik torbası gibi sperm torbaları mevcuttur ve nasıl sidik torbası dolduğunda, insanda onu boşaltma ihtiyacı doğar, aynı şekilde erkekler de sperm torbaları dolduğunda onu boşaltma gereksinimi içine girerler. Bu ihtiyaçlarını gideremezlerse, “rüyalanma” dediğimiz olay gerçekleşebilir ya da erkek uygunsuz bir ortamda kolayca ereksyon olarak zor bir duruma düşebilir. Dolayısıyla, zevk alma isteği tamamen bir kenara bırakılsa dahi, erkeklerin boşalması gerekmektedir. Dolayısıyla erkek bir kadına göre kendi vücudunu çok daha erken yaşta tanımaya başlar. Kadında ise, bu durum daha çok, keşfederek, zevk almak amacı ile gelişmektedir. Erkekte ihtiyaç olan bu haz, kadınlarda bir tercih meselesidir. Mastürbasyon yapmayı bilmeyen ve kendi vücudunu tanımayan bir kadın hayatı boyunca hiçbir zaman orgazmın ne demek olduğunu tam olarak anlayamayacaktır.  Fakat kanımca, bir kadının cinsel partneriyle bir ilişki içine girmeden önce mutlaka kendi zevk noktalarına hakim olması gerekmektedir. Çünkü klitoris erkekteki penis ile özdeşleştirilse dahi, dinamiği oldukça farklıdır. Eğer bir kadın düzenli olarak mastürbasyon yaparsa, bunun zaten onu ruh ve beden sağlığı için ne kadar önemli olduğunu fark edecektir. Fakat üzülerek belirtilmesi gerekir ki, özellikle ülkemizde kadınlar kendi bedenleri tanımakta oldukça acemi, erkekler ise kadınların zevk noktalarını bilmekten yoksunlardır. Ayrıca, toplumsal etik, din, ayıp, günah, sakıncalı gibi laflar, bu durumu kötüleştirmektedir. Örneğin erken boşalmanın başlıca nedenlerinden biri, ergenlikte, “hemen yapayım bitireyim annemlere yakalanmadan” diye hızlı yapılan mastürbasyonlardır.

Leave a Reply