Koşmanın Yasak Olduğu Şehir

Bir ülke düşünün. Bu ülke öyle bir ülke olsun ki, Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden birinde, sosyal demokrasi ve refahın en iyi örneklerinin verildiği bir yerde, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da olsun. Kimsecikler de bundan haberdar olmamış olsun.DSCF3441
Bu ülkenin üç kuralı olsun. Ve belki de bu üç kuralını sembolize eden de üç noktalı bir Galatasaray bayrağı olsun. Bu üç kuralı; insanlara saygı duymak, fotoğraf çekmemek ve ülke sınırları içerisinde koşmamak olsun.

Hadi bari ülkenin ismi de Christiania olsun.

christiania09 İnsanın duyunca, okuyup öğrenince gerçekten hayretler içerisinde kaldığı bir bölge Christiania. Kopenhag’da şehrin ortasında bambaşka bir yaşam alanı. Kendilerini EU yani Avrupa birliği vatandaşı olarak görmedikleri için alanın dış kapısında şimdi “EU” bölgesine giriyorsunuz yazıyor.

Bu şehrin /alanın /ülkenin /özgür ülkenin dalgalarla dolu serüveni 1971 yılında başlıyor. 1971 yılına kadar hep kışla olarak kullanılan bu alan, 2. Dünya Savaşı’nın ardından kışlaların eskiye nazaran kullanılmamaya başlamasıyla beraber artık pek kullanılmaz hale geliyor.  Hemen kuzeyinde bulunan Holmen’deki Deniz ordusundan ötürü ise, 1990’lı yıllara kadar nadiren dahi olsa kullanılan bir bölge oluyor. Bunu fırsat bilen, özellikle NATO karşıtı olan aktivistler, zamanla işlevsiz hale gelmiş bu mekânı evleri haline getirmeye başlıyorlar.

Silah depolarından, bahçelerinde rengârenk çiçekler olan evlere…

İnsanların kardeşlik dostluk içinde komünal bir toplumda yaşamalarının mümkün olabileceğini kanıtlamaya çalışan Christiania halkının eski bir kışla alanını seçmesinin de önemli bir yeri vardır. Savaşmak yerine herkese kucağını açmanın çok daha kolay olacağını kanıtlamak Christiania halkının tek politikası.

Peki burasının hiç mi kuralları yok ?

christiania11Christiania yaklaşık olarak günde 10.000 kişi ağırlasa da orada sürekli ikamet eden yaklaşık 650 yetişkin ve 200 çocuk yaşamakta. Bin kişiden daha az sayıları olan alanda 14 parçaya ayrılmakta.  Bu 14 bölge kendi kendilerine geçinip kendi kurallarını belirliyorlar, anlaşmazlıklarını kendi aralarında çözümlüyorlar; fakat yine de çözemedikleri durumlar olursa Christiania’nın genel toplantılarında bu sorunu bir üst merciye taşıyorlar. Bugüne kadar karşılaşılan hiçbir sorunun çözülemediği olmamıştır. İç işlerini dostluk içerisinde halleden Christiania halkı, dış işlerinde is Danimarka’ya bağlı. Özgürlüklerini ilân ettikleri günden beri ne Avrupa birliğini ne de Danimarka hükumetini ciddiye alıyor ve onu benimsiyorlar.

day-2-copenhagen-christiania Danimarkalı birçok insanın bu bölgede yaşadığı gibi aynı zamanda dünyanın dört bir yanından gelen insanlar var bu bölgede. Özellikle rasta saçlı, güney Amerikalı çok fazla insan bulunuyor. Yine uzak doğudan gelmiş insanları görmekte mümkün. Danimarka’nın dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olduğu düşünülecek olursa, Kopenhag’ın tam ortasında, böylesine bir yerde eğlenceli ve gayrimenkul açısından ucuz bir yer Christiania. Dolayısıyla da bugün sadece politik düşüncesinden ötürü orada yaşamayı seçmiş değil, aynı zamanda içinde bulunduğu ekonomik durumdan ötürü de orada yaşayan insanlar mevcut.

Danimarka hükumeti değiştikçe, Christiania üzerine de farklı politikalar gelişiyor. Örneğin kendi kreşlerini, sosyal tesislerini, atölyelerini kuran Christiania halkının en büyük sıkıntısı elektrik, su ve doğalgazdır. Değişen her Danimarka hükumeti bu ana ihtiyaçları Christiania halkına sağlamakla ilgili farklı politikalar gütmüştür. Örneğin şu an günümüzde Christiania’ya elektrik ve su sağlanırken, doğalgaz verilmiyor. Aynı zamanda, iç işlerinde bağımsız olduğu için, polis de bu bölgeye giremiyor.

[box_dark]Green Light District[/box_dark]

christiania04Bu bölgenin en büyük avantajı ve aynı zamanda dezavantajı ise hafif dozda satılan uyuşturucular; kısa ve net biçimde ot.  “Green Light District” diye adlandırılan sokakta yaklaşık 15-20 adet ot satan mekan bulunmakta. Otun yaklaşık 50 danimarka kronu olduğu, yani 20 lira olduğu düşünülecek olursa, bu kadar ucuz ot satılan bir mekân, hem turistler açısından ilgi çekici bir mekan haline gelirken, aynı zamanda da otun yaygınlaşması açısından bir tehdit unsuru oluşturuyor. Şahsen kendi gözlerimle inceleme fırsatı bulduğum mekânda, kafası dumanlı köpeklere dahi rastladım.  Fakat Christiania,  “Say no to hard drugs [Sert uyuşturuculara hayır de ]” sloganlarıyla, ot içmenin bir sakıncasının olmayacağını, asıl ağır uyuşturucuya başlanmaması için ot içilmesi gerektiğini düşünüyorlar. Koşmanın yasak olmasının sebebi ise, koşmanın polislerin geldiğini bildirmek için kullanılan bir uyarı yöntemi olması.

Christiania_(Locator-Gif)Artıları ve eksileri her ne olursa olsun, dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke olarak seçilen Danimarka’da alternatif bir yaşam sürmek mümkün. Belki o insanların Danimarka’nın diğer bölgelerindeki insanlardan, mutluluk anlayışlarından farklıdır. Ya da kim bilir kendisinden farklı düşünen insanları bünyesinde barındırabilecek kadar insanına değer veren bir ülke olduğu için Danimarka dünyanın en mutlu insanların yaşadığı ülke olabilmiştir.  Bunun cevabı her ne olursa olsun, Lennon’u haklı çıkartan bir ülkenin varlığı mümkün kılınmış.

[pullquote_left]

Imagine there’s no heaven’

Cennetin olmadığını hayal et

It’s easy if you try’

Eğer denersen bu kolay

No hell below us’

Altımızda cehennem yok

Above us only sky’

Üstümüzdeyse sadece gökyüzü var

Imagine all the people

Hayal et bütün insanların

living for today…

bu gün için yaşadığını…

Imagine there’s no countries’

Hiç ülke olmadığını hayal et

It isnt hard to do’

Bunu yapmak zor değil

Nothing to kill or die for’

Öldürecek ve uğruna ölecek bir şey yok

No religion too’

Ve din de yok

Imagine all the people

Hayal et bütün insanların

living life in peace…

hayatı barış içinde yaşadığını

Imagine no possesions’

Mülkiyetin olmadığını hayal et

I wonder if you can’

Yapabilir misin merak ediyorum

No need for greed or hunger’

Hırsa ve açgözlülüğe gerek yok

A brotherhood of man’

İnsanların kardeşliği

Imagine all the people

Hayat et bütün insanların

Sharing all the world…

Tüm dünyayı paylaştığını

You may say Im a dreamer’

Benim bir hayalci olduğumu söyleyebilirsin

but Im not the only one’

ama tek ben değilim

I hope some day you’ll join us’

Umarım bir gün sen de bize katılırsın

And the world will live as one

Ve dünya yekvücut olarak yaşar

[/pullquote_left]

KAYNAKÇA

http://www.christiania.org/info/pages-in-english

http://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/sightseeing/alternative-christiania

Leave a Reply

1 comment

  1. ismail

    İnsan insanın kurdudur derler.bir başka yaşam mümkün fakat çok zor.aşmış üstinsan olmak bizleri korkutuyor