Steroidler 4: Sık Kullanılanlar-2

Büyüme hormonu enjekte

Growth hormonu: Büyüme hormonu normalde vücutta belli bir yaşa kadar üretilmektedir. Az üretildiği durumlarda ise cücelik gibi kas ve kemik gelişiminde eksiklikler meydana gelmektedir. Sporla uğraşan-uğraşmayan birçok ünlü isminde genç kalmak ve yavaş yaşlanmak adına growth hormonu enjektesi kullandığı bilinmektedir. Bu hormonun etkisi kasları büyütmekten çok, gelişimi sağlayacak hormonların üretilmesini ve salgılanmasını büyük ölçüde arttırmasıdır. En pahalı steroid ürünlerinden biri olan growth kalıcı kas yaratmakta ve etkisi en uzun süre gözlemlenebilen hormondur demek yanlış olmaz. Kullanılması ile kaslardaki gelişim yanında normal bir insanda normal boyda olan kemik ve yumuşak kas dokularının da büyümeye başlamasıdır; böylece kemikli sivri bir çehre yan etki olarak ortaya çıkabilir. Şahsımca en kötü yan etkisine değinmem gerekirse, büyüme hormonu adından da anlaşılacağı üzere vücuttaki her şeyi büyütmekte; yani nasıl kasları büyütmekte ise bunun yanında kötü şeyleri de büyütmekte. Örneğin, tümör, kanser hücreleri ve diğer zararlı şeyler. Bunun yanında organlarda da belirlenebilecek ölçüde büyümeye sebep olmaktadır; kalp büyümesi, böbrek büyümesi vs.

Halostestin: Yüksek kalitede kas ve kütle kazandıran halostestin, kaslara kuvvet ve sert bir görünüm verir. Erkeklerde jinekomasti, agresiflik, karaciğer harabiyeti gibi zararlı etkileri bulunmaktadır. En iyi kombinesinin deca-durabolin ve primabolan depot ile olduğu söylenmektedir.

Nolvadex: Steroid kürleri yapan kişilerin, yan etkileri azaltmak ve hormon dengesini normale çevirmek için kullandıkları bir ilaçtır. Jinekomastinin önlenmesi ve östrojen seviyesinin normale çevrilmesinde etkilidir ayrıca yağ yakıcı özelliği vardır.

Oxandrolone: Kullanılmasının en büyük sebeplerinden biri, kullanıldığı sırada vücudun kendi hormon üretimini durdurmuyor olmasıdır. Diğer sebepleri ise östrojene dönüşmediği görüşü ile vücutta gereksiz su depolamaması, kuru ve hatlı görüntüyü bozmaması ve aynı zamanda yağ yakmasıdır. Yine oral yolla kullanıldığından dolayı karaciğerde tahribat yapma ihtimali oldukça fazla olmakla beraber, hem diğer enjekte steroidlerden hem de diğer oral ürünlerden daha az yan etkisi olduğu düşünülmektedir. Araştırmalar sonucu ise, bir miligram oxandrolone’un kafein ile birlikte tüketilmesi durumunda etkisinin yirmi miligram oxandroloneye eş değer olduğu ileri sürülmektedir. Diğerlerine nispeten basit bir destek olmakla birlikte gelişime katkıları yadsınamaz.

Primobolon: kuvvet ve hacimde çok hızlı bir değişiklik yaratmamakla beraber, yan etkileri de diğerlerine nazaran daha azdır. Kişiye hızla değil uzun bir süre sonucunda yavaş yavaş kilo aldırır ve kullanımın bırakılması ile kiloda ani bir düşüş yaşanmaz. Vücut geliştirmeciler tarafından en uygun kullanımının winstrol ile kombine şekilde kullanımı olduğu söylenmektedir. Uzun esterli dopinglerden olan primabolon, yoğun kullanım sonucunda erkeklerde prostat rahatsızlıklarını tetikleyebilir.

sustanon

 

Sustanon: İçeriğinde 4 adet farklı testosteron türü barındıran sustanon belki de en çok tercih edilen enjekte steroid ünvanına sahiptir. Az dozajda kullanılması bile iyi etkiler yaratır bunun yanında kişilerin kas-kilo oranlarına göre ayarlanacak dozajların aşılması ekstra yarar sağlamayacaktır, kullanım gerekli dozaj ile yapılmalıdır. En ciddi yan etkilerinden birisi erkeklik hormonunun üretimini azaltması olduğu için yanında proviron veya nolvadex gibi hormonları düzenlemeye yardımcı koruyucu ilaçların kullanılması önerilmektedir. En iyi kullanım kombinasyonunun deca-sustanon-dianabol şeklinde olduğu söylenmektedir. Saç dökülmesi, testosteron üretimindeki ciddi azalma, karaciğer harabiyeti, saldırganlık gibi yan etkileri gözlemlenmiştir.

 

Testosteron:  Testosteronun iki türevinden bahsedilecektir.hormonunun üretimini azaltması olduğu için yanında proviron veya nolvadex gibi koruyucu ilaçların kullanılması önerilmektedir. Saç dökülmesi, testosteron üretimindeki ciddi azalma, karaciğer harabiyeti, saldırganlık gibi yan etkileri gözlemlenmiştir.

Testosteron Enathate: Natürel bir testosteron türevidir. Tedavi amacıyla özellikle, kadin ve çocuklarda, güçlenmek için kansızlığa karşı kullanılmaktadır. Sporcularda ise kuvvet ve kas gelişimi yapar. Çok çabuk etki gösterir. Uzun süreli ve yüksek androjenik-anabolik etkisi sebebiyle vücutta fazla su toplatır ve karaciğere kötü etkisi fazladır. Vücudun her yerinde, özellikle sırtta ve yüzde, sivilceler meydana getirir. Bu yüzden yüksek dozda kullananlarda anti-sosyal davranış bozuklukları ortaya çıkabilir. Kadınlarda ise özellikle, libido artışına ve klitoris büyümesine neden olur.

Testosterone Propionate: Etkisini ilk enjekteden birkaç gün sonra göstermeye başlayarak vücuttaki testosteron seviyesini iki buçuk kata kadar arttırabilir. Androjenik etkisi az olduğundan kadın sporcular tarafından da tercih edilmekte olan bu hormon türevi iki cinste de kıllanma, libido artışı, kellik gibi yan etkiler yaratır. Yine diğer steroidler gibi kas ve kuvvet artışına hızlı bir katkı sağlar.

Winstrol: Steroidler yazı serisinin 1. Bölümünde ki (Bölüm-1) Ben Johnson’a rekor koşusunu getiren dopingin winstrol olduğu söylenmektedir. Su tutmama özelliği ile her dönem kullanılabilen bu dopingi diğer steroidlerden ayıran en önemli özellik diğerleri gibi yağda değil suda çözünüyor olmasıdır. Bu şekilde kısa esterli (çabuk çözünüyor) olması kullanım oranında hayli artış yaratmaktadır. Sık ve uzun kullanımın olduğu durumlarda her enjektenin farklı bölgeye yapılması önerilmektedir.Great_Body_Transformation

Evet steroidler hakkında genel bir bakış açısı yaratmak için yazdığım dizi burada son buluyor. Serinin bir kısmı araştırma içerirken bir kısmı ise  günümüzde sık kullanılmakta olan türleri hakkında genel bilgiler verdi. Kullananların veya sterodiler ile daha fazla bilgisi bulunan okuyucularında bu seriye yorumlarıyla, düzeltmeleriyle ve bilgileriyle katkıda bulunmasını isterim. Ben çok istisna haller haricinde, spor geliştirme sporu ile uğraşan kişilerin steroid kullanmasından yana değilim, gerçekten de bu tip destekleri kullanmadan estetik ve kuvvetli bir vücuda ulaşmak zor değil. Görselde ki değişim gerçekten inanılmaz, steroid kullanımı ile bu sonucu hızlıca almak mümkün, fakat kullanmadan yani hiçbir yan etkiye maruz kalmadan da bu sonuca ulaşmak pekala mümkün. Bu spordaki büyüklerimizin de dedikleri gibi steroid kullanmak zorunluluk değil, tercih meselesidir…

Yazı dizisinin önceki bölümleri;

Bölüm-1
Bölüm-2
Bölüm-3

Leave a Reply