SAHALARDAN SONSUZLUĞA 7: KORAY ŞENER

Koronavirüs önlemleri kapsamında Mart ayından bu yana seyircisiz oynanan futbol maçlarını televizyondan takip edenler ve sahadaki futbolcular, dolu tribünlere hasret kalmış durumda. Futbolun seyircisiyle güzel olduğunu herkese hatırlatan bu dönem; maç öncesinde çekilen üçlüleri, maraton tribünü ile yapılan karşılıklı tezahüratları taraftarların elinden aldı. Sahalardan Sonsuzluğa serimizin 7.bölümünde takımını desteklemek üzere gittiği maçta kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Koray Şener’i konuşacağız.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un arkasında fotoğraf çekinen Koray Şener

Kocaeli Üniversitesi’nde Uluslarası İlişkiler bölümü okuyan Koray Şener, koyu bir Fenerbahçe taraftarıydı. Fenerbahçe’nin maçlarını kaçırmaz, sadece futbol değil diğer spor dallarında da takımını desteklemeye giderdi.. Onun için adeta “Hayat Fenerbahçeydi”. Hayatını kaybettiğinde 22 yaşında olan Şener, aynı zamanda Fenerbahçe taraftar gruplarından 1907 ÜNİFEB’in de Kocaeli’ndeki temsilcilerindendi.

2 Kasım 2018’de ezeli rakiplerin derbisini izlemek ve takımına destek olmak için Kocaeli’den arkadaşları ile beraber İstanbul’a, Galatasaray- Fenerbahçe müsabakasının oynanacağı Türk Telekom Arena Stadyumu’na geldi. Maçın başlamasına az bir süre kalmışken kalp krizi geçiren Koray Şener, tribünlerde omuz omuza olduğu arkadaşlarının arasında bir anda yere yığıldı. Hastaneye kaldırılan Şener ne yazık ki kurtarılamadı.

Koray Şener’in haberinin alınmasının ardından stadı boşaltan Fenerbahçe tribünü

Haberi alan Fenerbahçe taraftarları, tribünleri boşaltarak hastaneye gitmeye başladı. Fenerbahçe için atan kalbi, defalarca gittiği bir maç öncesinde duran Koray Şener’in ölüm haberi futbolseverleri şoka uğrattı. Maç çıkışı haberi alan Fenerbahçe oyuncuları ve kulüp yöneticileri de hastaneye gitti.

2. evi olarak gördüğü Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda düzenlenen cenaze töreninde Türkiye’nin dört bir yanından Fenerbahçeli taraftarlar stada akın etti. Tribünlerde, acının renginin olmadığını gösterircesine farklı takımların taraftarları da bulunuyordu. Maçlarına koşarak geldiği takımın stadyumdan son defa omuzlar üstünde ayrıldı Koray Şener, meşaleler eşliğinde. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç tarafından, Okul Açık tribününde kombine bileti olan koltuğun Koray Şener anısına boş bırakılacağı açıklandı.
Koray Şener anısına ayrılmış koltuk.

Kalbi Fenerbahçe için atan Koray Şener ölümünden önce yapmış olduğu Twitter paylaşımı ile içimizdeki acıyı daha da arttırdı. Şener, Orhan Veli’nin dizelerini yayımladığı paylaşımında “Ölünce biz de iyi adam oluruz.”diyordu.

Ertesi sene gidilen Türk Telekom Arena deplasmanında da Koray Şener, Fenerbahçe tribünleri ile birlikteydi, hem de Galatasaraylı taraftarların alkışlarıyla.

Bölgesel liglerden Süper Lige kadar tüm futbolcuların ve futbolseverlerin hafızasına kazınan Koray Şener ismi; Sivasspor, Artvin Hopasor, Beşiktaş, Sarıyerspor, Çorumspor ve daha birçok tribünde anıldı. Dönemin Fenerbahçeli futbolcusu Hasan Ali Kaldırım’da dediği gibi “ Futbol sadece bir oyun. Maçlar kaybedilir kazanılır. Bugün gencecik bir kardeşimizi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.” Koray Şener’in vefatı tribünseverlere bir kez daha hiçbir şeyin hayattan daha kıymetli olmadığını gösterdi, o gece televizyonda genç bir taraftarın vefatını yok sayıp holiganlıkları yüzünden kavga eden yorumcular ve spor programları olsa da…

Koray Şener anısına

Senin için can verenler,

Bizim için ölümsüzler.

Seni asla unutmayız,

Kardeşimiz Koray Şener…

Bu yazımız ile beraber 2020 yılını noktalayıp 2021’e başlıyoruz heyecanla. Dünyaya yepyeni deneyimler kazandıran bir yılın ardından, geçmişteki günlere kavuştuğumuz ve yeşil sahalara geri döndüğümüz bir yıl olması dileğiyle… Herkese iyi yıllar.

Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/Koray_%C5%9Eener

Kapak fotoğrafı Skorer’den, diğer fotoğraflar sırasıyla  Sözcü, DeMarke, CNN ve TRT Spor’dan alınmıştır.

Leave a Reply