SAHALARDAN SONSUZLUĞA 3 : ‘OTEC OTEC’

Dünya genelinde her 24 saniyede 1 insan hayatına mal olan trafik kazaları ne yazık ki ülkemizde de can almaya devam ediyor. Serimizin 2.bölümünde bahsettiğimiz Samsunspor’un geçirdiği otobüs kazası örneği gibi sayısız kaza yüzünden onlarca insanımız hayatını kaybediyor. Sahalardan sonsuzluğa serisinin 3.bölümünde maç çıkışı evine dönmek için takım arkadaşları ile bindiği minibüsün yaptığı kazada hayatını kaybeden Çek futbolcu Josef Sural’dan bahsedeceğiz.

30 Mayıs 1990’da Çek Cumhuriyeti’nde işçi bir baba ve ev hanımı bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Josef Sural, FC Zbrojovka Brno’da futbol oynamaya başladı. Yaklaşık 12 sene burada amatör olarak futbol oynayan Sural, 18 yaşının sonunda ilk imzasını da bu takıma atarak profesyonel futbol kariyerine başladı. 2011 yılına kadar 37 maça çıkan Sural, takımına 2 gollük katkı sağladı.

2.kızını kazadan 2.5 ay önce kucağına alan Josef Sural

Bu senenin sonunda yetiştiği kulüpten ayrılarak Sloven Liberac’a transfer olan Sural, çıktığı 162 maçta attığı 45 gol ile adını duyurdu. Sloven Liberac’da 5 sezon forma giyen oyuncu 2015 yazında Slavia Prag’a transfer olmaya çok yakındı öyle ki Slavia Prag başkanı ‘’oyuncu ile son pürüzleri gidermek için’’ bir araya gelerek imza atacaklarını duyurmuştu. Ancak hiç kimsenin beklemediği bir şekilde Josef Sural, Slavia Prag’a değil de Sparta Prag’a transfer olmayı seçti hem de Slavia Prag daha yüksek bir maaş teklif etmişken!

Sparta Prag’da 4 sezon oynayan Sural, Euro 2016’da milli takımımızın 2-0 kazandığı maçta Çek Cumhuriyeti forması da giymişti. Sparta Prag’da çıktıpı 80 maçta 25 gol atan oyuncu 2018 kışında Sparta Prag’dan ayrıldı ve ilk defa ülkesi dışında bir takımda forma giyecek olmanın heyecanıyla Alanyaspor’a transfer oldu. Transferinin ardından yaptığı açıklamada :’’ Alanya ailemle yaşayabileceğim bir yer.(…) Burada futbol oynamanın ve yaşamanın ne kadar güzel olabileceğini düşündüğüm için Alanyaspor’u tercih ettim.’’ ifadelerini kullanmıştı. GazeteBilkent’in spor biriminin Twitter programı ”2 Dakikada Transfer”de de bu transfere yer verilmişti.

İlk golünü 23.hafta mücadelesinde Kasımpaşa’ya karşı atabildi. 30.haftada Kayseri’de oynanan ve 1-1 sonuçlanan Kayserispor- Alanyaspor müsabakasının ardından Alanya’ya aynı gün içinde uçak olmadığı için ertesi gün yola çıkmaya karar verildi. İkişer gün izinli olan oyunculardan Steven Caulker, Djalma Campos, Wanderson Baiano, Pappis Cisse, Welinton, Isaac Sackey ve Josef Sural kiraladıkları özel minibüs ile Alanya’ya dönmeye karar verdi. Alanya’ya sadece 3 kilometre kala kaza yapan minibüsün kapısından fırlayan Josef Sural, kaldırıldığı hastanede henüz 29 yaşındayken hayata veda etti. Kaza anını şöyle anlatıyor futbolcular :’’ Gürültüyle uyandık, kaza olduğunu anlayınca tutunmaya çalıştık. Araç durunca Josef’in arabada olmadığını fark ettik. Dışarıda aramaya başladık, Steven Caulker buldu.’’

Sadece 2.5 ay önce ikinci kızını kucağına alan Josef Sural’ın ölümü, futbol camiasında büyük bir şok yarattı. Haberi alan taraftarlar ve Kayseri’de kalan futbolcular hastaneye gelmeye başladı. Büyük kızını oyalamaya çalışan Alanyasporlu oyuncuların fotoğrafı ise adeta kazanın simgesi haline geldi.

Sural’ın ölüm haberi üzerine hastaneye gelen futbolcular ve Sural’ın kızı.

Teknik direktör Hikmet Karaman’ın açıklamalarına göre her iki şoför de uyuyakalmıştı.Alanyaspor tesislerinde düzenlenen cenaze töreninde takım arkadaşları göz yaşlarına hakim olamadı. Mevlüt Çavuşoğlu’nun temin ettiği uçak, ailesi ile beraber Josef Sural’ı ülkesine götürdü. Hayatını kaybeden Sural, Prag’daki Letna Stadyumunda forması ile anıldı.

Josef Sural için Alanyaspor tesislerinde düzenlenen törende tabutun başında göz yaşlarına hakim olamayan takım arkadaşları.

Alanya Belediyesi tarafından adı bir parkta yaşatılan Josef Sural’ın kendisi gibi futbolcu olan kardeşi Jakub Sural da oğluna Nicolas Josef Sural adını verdi. Alanyaspor Josef Sural’ın giydiği 90 numaralı formanın emekli edildiğini açıkladı ve sözleşmesinde belirtilen ücretin tamamının ailesine ödeneceğini duyurdu. Ayrıca Kayserispor ve Konyaspor maçlarının gelirleri de Sural ailesine bağışlandı.

Sural anısına Prag’da oluşturulan duvar.

Sonraki sezonun Alanyaspor forma tanıtımında ise Josef Sural’ın forması gösterilerek ‘’Acılardan çıkardığın dersle 90’da vuracaksın!’’ ifadeleri kullanıldı. Çek Cumhuriyeti’nde başlayıp Alanya- Kayseri arasındaki otoyolda hayatı son bulan futbolcu için ileriki günlerde rakip takımlar ve taraftarlarından destek mesajları gelmeye devam etti. Sparta Prag’dan ayrılırken paylaştığı gönderide Praglı taraftarlara ithafen ‘’Sonsuza kadar kalbimde olacaksınız.’’ ifadesini kullanan Sural aynısını Alanyaspor taraftarlarına diyecek fırsatı bulamadı ama artık o Alanyaspor ve tüm Türkiye’nin sonsuza kadar kalbine kazıdığı bir isim haline geldi.

 Josef Sural’ın kaybı ‘’futboldan çok daha önemli şeyler olduğu’’ gerçeğini herkese yeniden hatırlattı,her ne kadar Sural’ın ölüm haberini ilk yapanın kendisi olduğunu ve  diğerlerinin kaynak belirtmesi gerektiğini tweet atarak söyleme  derdine düşen gazeteciler ve Sural’ a edilen duaların müslüman olmadığı için bir faydası olmayacağını söyleyen müftüler olsa da …

Konyaspor taraftarının Josef Sural için Alanya Stadyumunda açtığı pankart. Maç boyunca reklam panolarında resimde görülen ‘Seni Unutmayacağız’ yazısı ve Sural’ın resmi gösterilmiştir.

*Yazımızın başlığıdaki ‘’Otec’’ Çekçe’de ‘Baba’ anlamına gelmektedir.

* GazeteBilkent’in Twitter programı linki

Kaynakça

Josef Sural’ın Profesyonel futbol yaşamına ilişkin bilgiler;

https://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30&kisiId=2163321

https://tr.wikipedia.org/wiki/Josef_%C5%A0ural

https://www.fotbal.cz/search/hledej?q=josef+sural

https://www.alanyaspor.org.tr/Haber/josef-surala-son-veda-2942019

Kapak fotoğrafı NTV Spor’dan, diğer fotoğraflar sırasıyla Sözcü, NTV, Sözcü Skor, CNN Türk, Fanatik ve Hürriyet’den alınmıştır.

Leave a Reply

1 comment

  1. Anonim

    👏🏻