Fenerbahçe Beko’da Son Durum

Fenerbahçe Beko’da bu sezon efsane koç Zjelko Obradovic’in gidişiyle başlayan yaprak dönümü, Kostas Sloukas, Luigi Datome ve Nikola Kalinic gibi takımın bel kemiği haline gelmiş oyuncuların da ayrılmasıyla birlikte sarı lacivertli taraftarlar için iyice üzücü bir hal almıştı. Bu ayrılıklardan sonra koçluk görevine Igor Kokoskov’un getirilmesiyle başlayan yeni yapılanma hamlesi Lorenzo Brown, Hamilton, Barthel gibi isimlerin de takıma katılmasıyla tamamlandı ve yeni sezona hazır ve eksiksiz bir giriş yapılacağının mesajı en iyi şekilde verilmeye çalışıldı. 

            Bu sezon her ne kadar taraftarın beklentisi geçmiş sezonlar kadar yüksek olmasa da çoğunluk beklentilerini son birkaç sezonda olduğu gibi play-off’lara kalmak olarak belirledi. İlk maçta alınan rahat Kızılyıldız galibiyeti, sonrasında gelen Anadolu Efes zaferi ardından, takıma olan güven oldukça artmıştı. Sahada galibiyet hırsıyla bütün şutları sokan bir Brown, takıma önderlik eden Vesely ve De Colo’nun olması bu galibiyetlerdeki en büyük etkendi. Üçüncü maçta deplasmanda son anda 1 sayıyla kaybedilen CSKA maçı bile takıma olan güveni olumlu yönde etkilemişti. Sonuçta yıldızlardan oluşan bir CSKA’yı düşürülmüş bütçeyle ve yeni oyunculardan oluşan bir takımla deplasmanda bu kadar zorlamak da bir başarıydı. Bu maçtan sonrasında alınan İstanbulda alınan Bayern Münih mağlubiyeti ve Yunanistan’da Panatinaikos’da farklı kaybedilen maç sonunda takımdaki eksiklikler ortaya çıkmaya başladı. Maccabi’de alınan Tel Aviv galibiyeti ve sonrasında gelen Khimki zaferi takıma moral katsa da, İspanya’daki maçlarda, Barcelona, Real Madrid ve Baskonia’ya karşı alınan farklı mağlubiyetler işleri taraftarın beklentilerini iyice sarstı. Bu maçlardaki alınan mağlubiyetlerden çok, rakiplerin skordaki farklı üstünlükleri taraftarı asıl üzen etken oldu. Bu sezona kadar oynanan hiçbir maçta, sahada mücadele etmeyen bir Fenerbahçe Beko izlememiştik. Obradovic’in de bir röportajında vurguladığı gibi kazanıp kaybetmenin ikinci planda olduğu, asıl önemli olanın sahada son ana kadar mücadele eden bir Fenerbahçe’nin olması, bu takımın bu kadar kısa bir sürede Avrupa’nın zirvesine yerleşmesini sağlamıştı. Son olarak da İstanbul’da oynanan maçta Valencia’ya kaybedilmesinin ardından Fenerbahçe Beko’nun acilen toparlanılması ve öncelikli hedef olan play-off için hedef maçların fire verilmeden kazanılması lazım.

            Koç Kokoskov’un sezonun devamı için yapması gereken şey takımdaki oyunculardan ne beklediğini en iyi şekilde anlatıp, Brown ve Eddie gibi topu kullanmayı seven oyunculara da takım oyununun önemini daha iyi vurgulaması gerekiyor. De Colo, Alex Perez ve Hamilton’un sakatlıklarının geçmesiyle rotasyonunu daha rahat kullanmaya başlayacak bir Fenerbahçe Beko için takım oyununun ve takım içi uyumun artması halinde, play-off’u geçip Final Four’a kalabilme ihtimali hala imkansız değil.

Fotoğraf: https://twitter.com/FBBasketbol?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor