Bu masal, 15 Şubat 2012’de Olimpiyat elemeleri için düzenlenen kurayla başlamıştı. Ankara’da düzenlenecek olan elemelerde millilerimiz, Japonya ve Porto Riko ile aynı gruba düşmüştü. Potanın Perileri, Başkentli basketbol severlerin de desteğiyle, Porto Riko’yu 65-53, Japonya’yı ise 65-49’luk rahat bir skorla yenerek grubundan 1. olarak çıkmıştı. Daha sonra millilerimiz, Dünya Basketbolu’nun güçlü ekiplerinden olan Arjantin ile eşleşmişti. Arjantin’in basketboldaki yerine hiç aldırmayan Perilerimiz, olimpiyatlara gidecek olmanın verdiği motivasyon ve inançla sahaya çıkarak, Arjantin’i 72-58’lik bir skorla farklı mağlup ederek, evlerine gönderdiler ve olimpiyat vizesini almaya hak kazandılar. Böylelikle, olimpiyatlara giden ‘İlk Bayan Milli Basketbol Takımımız’ olarak, tarih yazdılar.

Bu başarının 12 kişilik mimar kadrosu ise şöyleydi: Nevriye Yılmaz, Bahar Çağlar, Birsel Vardarlı, Tuğçe Canıtez, Esmeral Tunçluer, Işıl Alben, Begüm Dalgalar, Şaziye İvegin, Yasemin Horasan, Nilay Yiğit, Tuğba Palazoğlu ve ABD asıllı Quanitra Hollingsworth …

İşte bu kadromuzla Londra’ya tarih yazmaya gittik. Yaptıkları büyük çıkışı, bir madalya ile taçlandırmak isteyen perilerimiz, A Grubu’nda ABD, Angola, Çin, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti ile eşleşti. Grubuna Angola’yı 72-50 yenerek başlayan millilerimiz, mücadele boyunca hiç zorlanmadılar. Angolalı oyuncuların fiziki üstünlüğüne rağmen, bayanlarımızın mücadeleci ve iyi savunma yapan oyunu maçın lehimize sonuçlanmasını sağladı.Böylece ilk kez olimpiyatlara giden Bayan Basketbol takımımız, olimpiyatlardaki ilk galibiyetini almış oldu.Bu galibiyet, perilerimize, diğer maçlara daha konsantreli hazırlamada büyük katkı sağladı. Galibiyetin ardından grubun kilit maçı olarak görülen Çek Cumhuriyeti karşılaşması da, millilerimizin umduğu gibi geçti. Çek Cumhuriyeti’ni 61-57 yenerek, basketbol tarihimizde resmi maçlarda Çek Cumhuriyeti’ne karşı ilk kez galip gelmiş olduk. Takımımız, 3, maçta olimpiyatların favori ismi Tina Charles’lı ABD ile karşılaştı. Maçın ilk çeyreğine çok iyi başlayan millilerimiz, bu çeyrekten sonra oyundaki motivasyonlarını kaybedip kendi oyunlarını sahaya koyamadılar. Ve bu karşılaşmayı ABD, 89-58’lik üzücü bir skorla kazandı. Bu yenilgiyle hiçbir şey kaybetmeyen Potanın Perileri, bir sonraki maçta Çin’i yenmek için sahaya çıktılar. Maçın başında farkı açarak sonuna kadar başarılı bir performansla devam eden bayanlarımız, tarihimiz boyunca ilk kez karşılaştığımız Çin’i 82-55 mağlup ettiler. Grubun son mücadelesini Hırvatistan karşısında veren millilerimiz, Nevriye ve Hollingsworth ‘ün başarılı ribaund ve asistleriyle rakiplerini 70-65 mağlup etmeyi başardılar.Gruptaki maçlarını, tek mağlubiyetle bitiren takımımız, grup 2.si olarak olimpiyatların son 8 takımı içerisindeki yerini aldı.

Her maçın ardından Perilerimiz manşetlerdeydi. Hatta bu performansımızla madalya favorileri arasına da girmiştik. Her şey bir peri masalı gibiydi. İlk kez olimpiyatlara çıkan Bayan Milli Basketbol takımımız, rakiplerini engel tanımıyordu. Tüm Türkiye’nin kalbi onlarlaydı ve Türk halkı onları sonuna kadar destekliyordu.Potanın Perileri de bu masalı sonuna kadar devam ettirmek istiyorlardı.

Çeyrek finale kalan takımımız, B grubu 3.sü Rusya ile karşılaştı. Yarı final için sahaya çıkan iki takımın mücadelesi karşılıklı sayılarla başladı.Oyunun ilk yarısında gerçek oyununu ortaya koyamayan takımımız büyük bir konsantrasyon sorunu yaşadı.Ancak farkı korumayı da başardılar. 2.yarıya kendi oyunlarını ortaya koyarak devam eden millilerimiz, maçı sonuna kadar bırakmadılar. Nevriye ile attığımız sayılara, Rusya, Becky Hammon’la cevap vererek öne geçmemize izin vermedi. Maçın son periyoduna 51-51 eşitlikle giren 2 takım, mücadeleyi bırakmadılar. Maçın son bölümlerinde hem Türkiye hem de Rusya, savunmaya yönelik bir oyun sergilediler. Son 28 saniye faul yapma hakkımızın olmasına rağmen, faul yapmadık  ve üzerine basket yedik. Böylece bu taktik hatamız, bu maçı 66-63 kaybetmemize ve olimpiyatlara veda etmemize neden oldu.

Bu masalın sonu kötü bitti. Ancak, Potanın Perileri, önümüzdeki dönemlerde daha büyük başarılara imza atacağını sahada gösterdi ve  ülkemiz için de büyük bir umut kaynağı oldu. Ve 2012 Londra Olimpiyatları’nda yüzümüzde tebessüm uyandıran nadir anları bize yaşattılar.

 

Teşekkürler “Potanın Perileri”…

Leave a Reply