Vettel, Ferrari’ye girerken çocukluk kahramanı Michael Schumacher’in başarısını tekrarlamayı ve en az bir şampiyonluk kazanmayı hedefleyerek girdi. Fakat gidişat, koltuğuna oturduğu Alonso’nun kaderini paylaşacağı yönünde. Hem Alonso hem de Vettel Ferrari’de yarıştıkları dört sezon içinde şampiyonluğa iki kez çok yaklaştılar. Fakat Alonso 2010 ve 2012 yıllarında sadece 4 ve 3 puanlık farklarla şampiyonluğu kaçırırken Vettel 2017 ve 2018 yıllarında şampiyonluğu tam 46 ve 88 puan geride olarak kaçırdı.

 

Bu sene Vettel’in, Ferrari’deki beşinci senesi ve beş rakamının Ferrari için özel bir anlamı var. Vettel gibi Schumacher de Ferrari’deki beşinci yılında yarışırken hayaline ulaşmış ve art arda beş şampiyonluğu elde etmişti. Alonso ise Ferrari’de hüsranla sonuçlanan bir beş yıl geçirerek takımdan ayrılmıştı. Bu iki büyük şampiyonun Ferrari’de yaşadıkları Vettel için bu yılı daha önemli kılıyor ve Red Bull’da elde ettiği dört dünya şampiyonluğunun bir yenisini Ferrari’de kazanmak için çabalıyor. Aynı zamanda en büyük rakibi Hamilton’ın beş şampiyonluğunu egale etmek için her şeyini ortaya koyuyor.

Ferrari en iyi yıllarını Sergio Marchionne zamanında yaşadı ve onun vefatının üzerine takım içi yaşanan sorunlar da eklenince 2018 sezonu daha da güç bir hâle geldi. Takım, 2018 sezonunda gayet güçlü bir otomobile sahip olsa da sezonu mağlup olarak bitirdi. İşlerin nasıl böyle sonuçlandığını araştıran Vettel’e göre hatanın büyük bir kısmı Ferrari’nin tabanda yaptığı güncellemeden kaynaklanıyordu. Aynı zamanda kendi performasınının da zirvede olmadığını dile getirdi fakat bu problemleri ortadan kaldırmak için yeterli zamana sahip değildi. Takımdan veya kendinden kaynaklanan sorunlardan birkaçı olmasaydı belki de 5. dünya şampiyonluğunu kutlayan Vettel olurdu ya da şampiyonluk mücadelesini son yarışa kadar götürürdü.

 

Bu sezona da kökten bir değişiklik yerine problemlere çözüm odaklı başladılar diyebilirim. Özellikle takım patronu Arrivabene’nin yerine Mattia Binotto’nun gelmesi, Vettel adına iyi bir gelişme oldu. Arrivabene’nin sebep olduğu korku hükümdarlığı ortadan kalkınca Vettel’de daha rahat bir şekilde yarışmaya başladı.

 

Vettel, döneminin en iyi pilotlarından biri ancak hızlı olduğu kadar baskı altındayken hata yapmaya çok müsait bir yapısı var. Bu sezonun ikinci yarışı Bahreyn GP’sine bakarsak Vettel’in hatası galibiyetine mal oldu. Bundan 9 yarış önce Monza’da Hamilton ile tekerlek tekerleğe mücadele edip spin atmıştı. Bu hatanın benzerini de Bahreyn’de tekrarladı. Hamilton, 38. turda Vettel’i 4. virajda dış taraftan geçince Vettel spin atarak arka lastiklerini yaktı. Hızlanmaya çalışırken lastiklerin hasarından kaynaklanan vibrasyonla ön kanat yerinden koptu. Hâl böyle olunca da pite girerek hem lastik hem kanat değiştirmek zorunda kaldı. Vettel’in geçen sene şampiyonluğuna mal olan bu hatayı tekrar etmesi Ferrari’yi endişelendirdi. Takım, Vettel’in geçen sene yaşadığı sorunları geride bıraktığına inanıyordu. Eğer bu hata olmasaydı galibiyeti Hamilton değil Vettel alabilirdi.

Sezonun 3. yarışı Çin GP’sinde ise takım arkadaşı Leclerc’in arkasında kalması sonucu, Leclerc’in onu yavaşlatmasından yakınarak Mercedes’leri geçmek için takım arkadaşıyla yer değiştirdi fakat bu geç alınmış bir karar olduğu için hâliyle işe yaramadı. Gelelim son yarış Kanada’ya. Vettel baskıyı arttıran Lewis Hamilton’ın önünde pozisyonunu korumaya devam ederken 48. turun 3. virajında pist dışına çıktı ve Hamilton’ın önüne güvensiz bir şekilde çıkması sonucu tehlikeli bir ortam oluşturduğu için 5 sn cezası aldı. Yarışı ilk sırada götürdüğü hâlde Hamilton’ın arkasına düşüp ikinci oldu. Bu Vettel için kabul edilemez bir olaydı ve tepkisini yarış bitince hem arabasını pite park etmeyip yarış sonrası röportaja katılmayarak hem de Hamilton’ın aracının önündeki 1.lik levhasının yerine 2.lik levhasını koyarak ciddi bir şekilde gösterdi. Yaşanan bu olay F1 yönetiminin yarış içindeki mücadelelere ne derecede müdahale edebileceğini açık bir şekilde gösterdi. Bundan sonrası için de Ferrari’nin temyize gidip gitmeyeceğini hep birlikte göreceğiz. Eminiz Vettel elinden kayıp giden bu galibiyetini sonraki yarış performanslarında ciddi bir şekilde gösterecektir.

 

 

 

Görseller

tr.motorsport.com

www.bbc.com

player.fm

Leave a Reply