F1 tarihinde birçok başarı ve ilke imza atan Alonso, herkesi hayrete düşüren bir kararla 2018 sezonu sonunda F1’e veda edeceğini açıkladı. Mavi tulum ve mavi otomobiliyle yarattığı İspanyol rüzgarını hâlâ estiriyorken nasıl oldu da yetenekli pilot bu aşamaya geldi, karşılaştığı sorunlar nelerdi de onun daha fazla F1’de yarışmasını engelledi?

Küçük bir takımla kariyerine başlasa da 2005’te Emerson Fittipaldi’nin F1 tarihinin en genç Dünya Şampiyonu pilotu ünvanını ele geçirerek Alonso, daha kariyerinin ilk adımlarında sağlam bir rakip olacağını diğer pilotlara gösterir gibiydi. Fazla uzun soluklu olmasa da art arda iki sene tattığı şampiyonluk heyecanı, belki de F1’e bugüne kadar devam etmesi için bir motivasyon kaynağıydı. Daha sonraki senelerde ise bir pilotun başına gelebilecek en büyük hayal kırıklıklarını peş peşe tattı. Şampiyonada sürekli kıl payı birinciliği kaçırarak ikinci olması onun için çok zordu. 2007 yılında takım arkadaşı Hamilton ile çok sıkı bir mücadele içinde olması hiç hesaba katmadıkları Kimi Raikkonen’in Brezilya Gp’sini kazanarak şampiyon olmasıyla sonuçlandı. Önceki iki yılda şampiyonluğun tadını çıkaran ve bu sevince doyamayan Alonso için bu olay şampiyonluğun elinden ilk kayışıydı.

2013’de İspanya Grand Prix’sinde kariyerinin 32. galibiyetini elde eden Alonso bu yılın ardından gelen beş sezonu galibiyetsiz geçirdi. Diğer pilotlardan ayrılan birçok özelliği vardı. Kendini kesinlikle kazanmak zorunda hissetmesi, başlarda karakter açısından güçlü bir momentuma sahip olması bunlardan bazıları. Fakat podyumsuz ve hatta galibiyetsiz geçen sezonlar sonucu güveninin kırılması durumu bu noktaya getirdi. Kim bilir belki de Ferrari’de geçirdiği sezonlar Alonso için kırılma noktasıydı.

Mclaren’deyken takım arkadaşı olan Hamilton da yarış dünyasının onu özleyeceğini ve Alonso’nun yarıştığı en iyi pilot olduğunu belirterek üzüldüğünü dile getirdi. Tıpkı Hamilton gibi 2015-2016 yıllarında McLaren’de takım arkadaşı olan Jenson Button da çok zorlayıcı ve bir o kadar da başarılı olan Alonso’nun F1’den gidişini çok büyük bir kayıp olarak değerlendirdi. Birçok pilota göre de politik ve bencil, hatta takım arkadaşı olarak zor biriymiş gibi görülse de hedeflerinin büyüklüğü bu durumu normalleştiriyor. 2007’de McLaren’de mühendislik direktörü olan Paddy Lowe’un, Alonso’nun gidişinin F1’de bir şeylerin yanlış gittiğini gösterdiğini dile getirmesi her şeyi özetler nitelikte.

Onu belki de F1’in yıldızı haline getiren en büyük özelliği sahip olduğu içgüdüsel kazanma hırsıydı. Üst üste yaşadığı talihsiz olaylar ve takımlarında yaşadığı sorunlar yeteneğine hiçbir zaman gölge düşürmedi. Bu durum onu da tedirgin etmiş olacak ki Formula 1’in kendisine sunduğu maceralardan daha büyüklerine yelken açmak istediğini belirtti. Kazanabileceği bir yerde bulunmak istemesi Alonso’nun en büyük hakkı tabii ki. Le Mans’da kazandığı Dünya Dayanıklılık Şampiyonası, 2006 ve 2007 yıllarında üst üste Monaco GP’sini kazanması Alonso’nun listesindeki bazı hedeflerdi. Şimdi de sırada Indianapolis 500’ü kazanmak var onun için. Özetlemek gerekirse motor sporlarının üçlü tacını alarak bu rekorun sahibi Graham Hill ile ortak olmak Alonso’nun yeni misyonu diyebiliriz. Tüm bunların yanında Alonso F1’e tekrar geri dönebileceğini şu sözlerle dile getirerek küçük bir ışık yaktı: “Mclaren’in önümüzdeki dönemde daha güçlü ve daha iyi bir hâle geleceğini biliyorum ve bu gerçekleştiği zaman F1’de yarışmam için doğru zaman olabilir.”

14 numaranın F1 tarihinde boşluğu dolabilecek mi bilmiyoruz ama aynı numarayla 14 yaşında 14 Temmuz’da kazandığı jünior karting Dünya Şampiyonasıyla bu numarayı çok anlamlı kılan Alonso oldu. Aynı zamanda 2018 sezonu bitimi ile toplam 311 GP’de yer almış olmasıyla Rubens Barrichello’nun ardından tarihte en çok yarışa çıkan isim de olmuş oldu.

Böylesine yetenekli bir pilotun yarış kazanan takımlarda bir şekilde yer bulamaması F1’in rekabet ve acımasızlık düzeyini bizlere gösterdi. Artık pist üzerinde Carlos Sainz dışında bir İspanyol bulunmayacak olması da hem İspanya hem de F1 dünyası açısından büyük bir kayıp olacaktır elbette. Ne yazık ki artık kararlar verildi. Bize de burada, hızını ve hırsını başka alanlarda en iyi şekilde kullanmanı temenni etmek düşer, Adios şampiyon.

 

Görseller

tr.motorsport.com

Leave a Reply