Eski Dünya Şampiyonu Steve Cummings ile Röportaj: “Artık Daha Fazlasını İstiyorum”

2016 Tour de France’ın yedinci etabını kanepeye kurulmuş izliyordum. Dağlık bir etap olacaktı. Bir çok kez “X atak yaptı” cümlesini duyacağımı biliyordum fakat Steve Cummings’in kaçış için yaptığı atağın zafer ile sonuçlanacağına pek ihtimal vermemiştim. “Vay be helal olsun” dediğimi hatırlıyorum. O zamanlar ileride kendisiyle röportaj yapacağıma da ihtimal vermiyordum. Önce televizyonda ağzın açık izle sonra gel soru sor.

Cummings 10 yıldır düzenli olarak büyük turlara katılıyor. Hem yol bisikletinde hem pist bisikletinde oldukça tecrübeli. Pist bisikletinde Britanya forması altında hem Olimpiyat Oyunları’nda hem de Dünya Şampiyonası’nda bir çok kez madalya kazandı. “Team Pursuit” disiplininde Bradley Wiggins ile beraber Britanya takımını Dünya Şampiyonluğu’na taşıdılar. Yol bisikletinde ise günümüzde korkulan kaçışçılardan. Kariyeri hakkında alttaki görselden fikir edinebilirsiniz.

Britanya Ulusal Yol Bisikleti Şampiyonası’nda Yol Yarışı ve Zamana Karşı  etaplarını kazanarak duble yaptınız. Bu daha önce sadece David Millar tarafından 2007 yılında gerçekleştirilmişti. Yol yarışında bitiş çizgisini en önde geçerken ne hissettiniz? Fransa Bisiklet Turu’nda Britanya şampiyonluk mayosunu giymeyi hayal etmiş miydiniz?

Birinci olduğumda kendimi tatmin olmuş, rahatlamış ve gururlu hissettim. Ulusal şampiyonaya katılırken oldukça rahattım. Hazır olmak için her şeyi yaptım. Baharda geçirdiğim kazadan ve sakatlıktan sonra hazır olmak için uygun zamanı bulamadım. En iyi halimde olmadığımı hissediyordum fakat doğru yolda ilerledim. İyi geçirdiğim sakatlık sonrası dönemden ve kazandığım başarıdan dolayı mutlu hissettim.

Takım arkadaşınız Mark Cavendish ile yakın bir arkadaşlığınız olduğu biliniyor. Ulusal şampiyona Cavendish’in doğum yeri olan Man Adasında düzenlendi. Şampiyonluğunuz hakkında hiç konuştunuz mu?

Mark hastaydı ve en iyi durumunda değildi. O süreç onun için oldukça zordu. Benim adıma ve takım adına çok sevindiğini söyledi. Dürüst olmak gerekirse pek fazla konuşmadık çünkü ikimiz de tura odaklanmıştık.

Britanya Bisiklet Federasyonu sizi Yol Yarışı etabına değil de Zamana Karşı etabına seçti. Siz de Norveç’in Bergen şehrinde yapılan Dünya Şampiyonası’na katılmayacağınızı açıkladınız. Günlük yarışlara katılmak istediğinizi belirttiniz. Federasyonun kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Çevrenizden bu kararla ilgili nasıl tepkiler aldınız?

Yol Yarışı kadrosuna dahil edilmeme konusunda şaşkın ve sinirliydim. Zamana karşı etabında yarışmak benim için bir anlam ifade etmiyordu. Bana Geraint Thomas ya da Chris Froome’un yarışacağı söylenmişti. Federasyon bana yarıştan beş gün önce haber verdi.  Zamana Karşı etabında ilk 10’a girebilirdim fakat bu fırsatı başkasına vermeyi tercih ettim. Sinirimden kaynaklı ulusal şampiyonadan beri zamana karşı bisikleti sürmedim. Dediğim gibi, diğer amaçlarıma ve Dimension Data ile katıldığım yarışlara odaklandım. Sezonu galibiyet ile bitirmek benim için önemliydi ve bunu başardım. Arkadaşlarım bu kararımla şok oldular.

Şimdiye kadar iki Fransa Bisiklet Turu etabı kazandınız. Birincisi 2015 yılında hem sizin hem de o zamanki takımınız Team MTN-Qhubeka’nın ilk Le Tour galibiyetiydi. İkinci galibiyetiniz ise 2016 yılında Col d’Aspin tırmanışını geçerek kazandığınız bir solo kaçıştı. Bu iki etap galibiyetini karşılaştırabilir misiniz lütfen?

İkisi de çok güzeldi. 2015’teki galibiyette öncelikle şok oldum ve sonrasında çok rahatladım çünkü uzun zamandır profesyoneldim ve bu benim ilk Tour de France galibiyetimdi. Kaçış ile kazandığım etap ise uzun zamandır hayalini kurduğum bir galibiyetti. Bu galibiyet benim diğer yarışlara tekrar ve daha iyi odaklanmamı sağladı. Rüyalarınız her zaman gerçek olmuyor. 2015’teki galibiyet beni mental olarak güçlendirdi. Kendime daha çok güvenmeye başladım. 2016 yılında ise kendimi çok iyi hissettim. Fiziksel ve mental olarak fantastik bir yıldı. Diğer yarışçılar ve takımlar benim gücümün farkına vardılar ve beni yakından takip ettiler. Güçlü olduğumu kanıtladığım için çok gururluydum.

Hangi galibiyette daha mutlu hissettiniz?

Sanırım 2016 yılındaki galibiyette daha mutlu oldum. Rahat ve keyifli hissediyordum Çünkü o süreci daha önce yaşamıştım. Artık daha fazlasını istiyorum ve onun için çalışıyorum.

Kaçışla kazandığınız etapta bitiş çizgisine tek başınıza ilerlerken ne düşündünüz? Peşinizdekiler size oldukça yaklaşmışlardı. 

Açıkçası pek fazla düşünmedim çünkü tek amacım A noktasından B noktasına olabilecek en iyi şekilde gitmekti. Daha önce bunun için antrenman yapmıştım ve otomatik pilot ile gidiyor gibiydim. Çok yaklaştığım zaman “kazanıyorum, oluyor” dedim ve kutlamaya başladım.

Peki bu etaplardan birini başka bir rotada kazanmak ister miydiniz? Örneğin Mont Ventoux tırmanışında…

Hayır. Şimdiye kadar kazandıklarımla mutluyum. Onlar benim için çok özel galibiyetler.

2004 Olimpiyat Oyunları’nda Atina’ da gümüş madalya kazandınız. 2005 yılında ise Los Angeles’taki Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazandınız. İki madalyayı da “Team Pursuit” disiplininde kazandınız. Turlarda karşı karşıya geldiğiniz yarışçıların çoğu olimpiyat madalyasına sahip değil. Farklı hissediyor musunuz?

Olimpiyat madalyasına sahip olduğum için mutlu hissediyorum fakat üzerinde pek fazla durmuyorum. Gününde değilsen başarılı ya da başarısız her sporcu seni geride bırakabilir. Geçmiş başarılarımdan mutluluk duyuyorum fakat sadece her gün iyi durumda olmayı hedefliyorum ve geleceğe bakıyorum.

2004 Atina Olimpiyat Oyunları Team Pursuit disiplininde gümüş madalya kazanan Britanya kadrosu. Soldan sağa Rob Haynes, Paul Manning, Steve Cummings, Bradley Wiggins.

Olimpiyat gümüş madalyası ile Dünya şampiyonası altın madalyasını karşılaştırır mısınız? Hangisi daha çok mutluluk verdi? 

Olimpiyat madalyaları özel olsa da Dünya Şampiyonası altın madalyası Olimpiyat gümüş madalyasını göre beni daha mutlu etti. Çünkü yarışmaya kazanmak arzusuyla başladım. Bu yüzden şampiyon olmak daha çok mutluluk veriyor. Tabii ki her şey şampiyon olmak değil. O yarışlarda performansımdan tatmin oldum ve kendimi mükemmel hissettim. 66’ncı olarak bitirsem de eğer elimden geleni yapıp %100 emek sarfettiğimden eminsem yine aynı şeyleri hissederdim. Yine mutlu olurdum. Kariyerim başladığı günden bu yana en iyi seviyeleri kazanabileceğimi anladım. Kariyerime başlarken ulaşmak istediğim nokta buydu.

Pist Bisikleti mi yol bisikleti mi? İkisinde de bir çok başarınız var.

Madalyaları pist bisikletinde kazansam da kendimi hep yol bisikletçisi olarak hissettim. Yol bisikletine tutkuyla bağlıyım. Hala kazanmak için çok arzuluyum. Kalbimin sesini dinliyorum.

Steve Cummings ve Perla

İlgili bir babasınız ve Perla adında çok şirin bir kızınız var. Bisiklet sporunda kadın takımları yükselişe geçti. Takımlar şubelerine kadın takımlarını da eklemeye başladı. Kızınızın da bir bisiklet yarışçısı olmasını ister misiniz?

Sadece kızımın güvende ve mutlu olmasını istiyorum. Eğer bisiklet sporcusu olmak onu mutlu edecekse bu yönde bir seçim yapabilir. Dikkatli olması koşuluyla tabii ki(gülüyor). Her seçiminde onu destekleyeceğim. Seçimlerinde onu özgür bırakıyorum.

Son soru…Yani Dimension Data’da iki Jense van Rensburg soyadlı sporcu olması gibi takımınızda iki Cummings soyadı görmek ister misiniz?

Şimdilik bir Cummings yeterli(gülüyor)

Çok teşekkürler. Tanıştığımıza memnun oldum. Umarım Grand Depart’ta karşılaşırız. Umarım bu sezon sizin için iyi geçer.  

Güzel bir tesadüf olabilir. Teşekkür ederim. Size de projenizde başarılar.

Kaynaklar

https://www.procyclingstats.com/rider/stephen-cummings

Görsel kaynaklar

http://www.dailymail.co.uk/sport/othersports/article-3166451/Steve-Cummings-wins-stage-14-Chris-Froome-extends-yellow-jersey-lead-good-day-Britain-Tour-France.html

Rider Chat: Steve Cummings

http://www.dailymail.co.uk/sport/othersports/article-3166451/Steve-Cummings-wins-stage-14-Chris-Froome-extends-yellow-jersey-lead-good-day-Britain-Tour-France.html

https://www.sbs.com.au/cyclingcentral/article/2015/07/19/mandela-day-stage-victory-mtn-qhubekas-cummings

Steve Cummings – and now the British Road Race Champion too!

Leave a Reply