Bisikletçi Övmece 1. Bölüm – Mikel Landa

 

UYARI: “Ben övdüm de geldim” demeyiniz. Övmeyi unuttuğum ayrıntılar hakkında beni bilgilendiriniz.

LANDA’LARIN MIKEL KİMDİR? 

Mikel Landa Euskaltel-Euskadi formasıyla

Pireneleri elini kolunu sallayarak geçen adam Mikel Landa’yı övmeden önce biraz tanıyalım. Tam adı Mikel Landa Meana olan 27 yaşındaki Bask tırmanışçı çiçeği burnunda bir Movistar sporcusu. Giro100’de dağ klasmanını kazandı, Giro2015’te ise Contador ve Aru’nun arkasında podyumun 3. basamağında yer aldı. Kendisi de döneminin bir çok başarılı Bask bisikletçisi gibi Euskaltel-Euskadi tornasından geçti. TDF2017’de tüm tur boyunca kendini Chris Froome’u ileri taşımaya adamış olsa da turu podyumun son basamağındaki Bardet’in sadece bir saniye gerisinde kalarak dördüncü sırada tamamladı.

NE OLMUŞTU?

Mikel Landa TDF2017 12. Etabında Peyragudes yokuşunda genel klasman iddialılarını taşırken. Landa’nın arkasındaki isimler sırasıyla Chris Froome, Fabio Aru, Dan Martin, Romain Bardet, Rigoberto Uran

Bardet’in kazandığı ve Aru’nun sarı mayoyu Froome’dan devraldığı 12. etapta Peyragudes’i sırtında Froome yüküyle tırmanmasına rağmen çok rahat göründü. O kadar rahat göründü ki söz konusu etap Froome’un ilk güçsüz göründüğü etap olmasına rağmen kendisinin Team Sky izniyle Froome’un yerine sarı mayoya yürüyebileceği bile konuşuldu. Etap sonunda Froome geride kaldıktan sonra Landa’nın liderini geride bırakıp etaba doğru devam etmesi izleyenlere bir “acaba?” dedirtti ve gözler Team Sky menajeri Nicolas Portal’a çevrildi. Portal etabın hemen ardından planlarında bir değişiklik düşünmediklerini ve pelotonu kontrol etme sırasının Astana’ya geçtiğini söyledi, röportajın ardından da Landa ile şakalaştıkları bir fotoğrafı sosyal medyada paylaştı.

Portal’ın kararlı tutumu Landa’yı sarılar içinde görmek isteyen şahsımın hevesini kursağında bıraktı. Bir etap sonra sarı mayoyu Froome ile geri alan Sky’da sular geride kalan etaplarla durulmuşken 18. etapta Col d’Izoard tırmanışında Froome, Landa’nın gitmesine izin vermedi ve Landa, Froome için çalışmaya devam etti. Bu yardım Landa’ya 12 saniyeye mal oldu. Landa, İspanyol El Pais gazetesine verdiği röportajda “Öne geçtim ve takımı taşıdım. Froome’un istediği buydu. Froome bana yavaş olmamı söyledi. O gün çok kızgındım çünkü takıma bir kazanç sağlamadan kendimi feda ettim.” açıklamasıyla neden Champs Elysees’de podyum dışı kaldığını anlattı.

Nicholas Portal (solda) ve Mikel Landa. Mikel Landa fotoğrafı “Yarış sonrası toplantı tamamlandı” açıklamasıyla paylaştı.

Landa’nınkine benzer bir durum 2012 Tour de France’da Chris Froome Bradley Wiggins’e domestiklik yaparken de gerçekleşmişti. Chris Froome’un sarı mayoya yürüyebileceği konuşulmuş fakat bu iddia takım tarafından yalanlanmıştı. Tur sonunda Bradley Wiggins sarı mayoya uzanmıştı.

MOVISTAR CEPHESİ

Bilindiği üzere günümüzde Tour de France’ı kazanmak için genel klasman iddialıları arkalarında güçlü bir takımla pedallamak zorunda. Movistar, Team Sunweb ile beraber Team Sky hegamonyasını kırabilecek iki takım olarak öne çıkıyor. Movistar kadrosunda Valverde, Quintana, Moreno, Erviti, Amador ve Betancur gibi isimli ve iyi tırmanabilen bisikletçileri barındırıyor. Geçtiğimiz turda Froome’u oldukça zorlayan Uran, Bardet ve Aru takımlarından yeteri kadar destek göremediler ama artık Dumoulin ve Landa gibi takım trenlerini mutlu mutlu takip edebilecek isimler turda Froome’u kafasını powermeter’ından kaldırıp sağına soluna bakmaya ve Kwiato’yu daha fazla terlemeye zorlayacak gibi görünüyorlar.

Tour de France’ın ardından Sky’dan ayrılıp Movistar’a transfer olmadan önce “Eğer Team Sky’dan ayrılmaya karar verirsem Movistar güçlü bir ihtimal olacaktır.” diyen Landa ayrılık kesinleştikten sonra da “Sky için fazla fevriydim.” açıklamasını yaptı. Landa’nın özgürlük sevinci takımın kıdemlileri tarafından pek hoş karşılanmadı. Öncelikle Alejandro Valverde 2018 yılında Tour de France’a katılmamayı düşündüğünü açıkladı. Bu takım treninde büyük bir eksik anlamına geliyordu. Valverde’den sonra Quintana “herkes yerini bilecek” minvalinde bir açıklama yaptı. Landa bu açıklamalara daha hoş bir karşılama beklediğini belirterek karşılık verdi.

TAHT KAVGASI

Valverde ve Quintana domestik olmayı kolayca kabul edecek isimler değiller. Valverde daha önceki turlarda domestik rolünden değil de daha çok co-leader rolünde ya da serbest rollerde yer aldı. Quintana ise bu konuda oldukça katı bir isim. Quintana kendisini lider olarak görüyor ve bu durumun değişmesini istemiyor.Üç büyük isminin açıklamaları üstüne Movistar yetkilileri duruma el attı ve bu üçlünün turda co-leader olarak yer alacağını açıkladı.

Movistar’ın üç atlısı. (Soldan sağa) Alejandro Valverde, Nairo Quintana ve Mikel Landa

Co-leader kararı kağıt üstünde mutluluk verici olsa da pratikte beklenmedik durumlara sebebiyet verebilecek bir karar. Birkaç lidere sahip takımlarda gidişat tur devam ederken liderlerin durumuna göre belirlenir. Eğer liderlerden biri diğerlerine göre daha sivrilmiş ve şampiyonlukta daha iddialı görülürse diğer liderler onu destekler. Gidişat oldukça spontane ve değişkendir. Bu duruma en yakın örneğin 2017 Tour de France’a Astana takımının gönderdiği kadro olduğu söylenebilir. Astana kadrosunda Jakob Fuglsang ve Fabio Aru’yu barındırıyordu. Fuglsang Criterium du Dauphine’de Froome, Porte ve Aru’nun önünde şampiyon olmuştu ve Aru formsuz görünmüştü. Astana iki sporcuyu da lider olarak seçti. Tur devam ederken Aru’nun daha formda görünmesi ibreyi Aru’ya çevirdi. Ardından Fuglsang’ın sakatlığı gidişatı belirledi.

SONUÇ

Artık TDF2018 için yeni ihtimaller konuşulacak, yeni planlar yapılacak. Sky’ın en iyi dağ domestiği Movistar forması altında eski takımının karşısına dikilecek. Bask bisikletçi, Froome ve Dumoulin gibi zamana karşı konusunda yüksek bir forma sahip olmasa da Team Sky’ın fevri bulduğu hareketlerini 2018 yılında Pirinelerde ve Alplerde; Montvalezan, L’Alpe d’Huez ve Col du Tourmalet’te sergilerse ve arnavut kaldırımlı yollarda ilerlerken bir kazaya karışmazsa diğer tırmanış iddialıları Landa’nın peşinden nalları toplamakla yetinmek zorunda kalabilir. Bu güzel kapışmayı izlemek için Dumoulin’in Fransa açıklamasını beklemek zorundayız.

 

Görsel kaynaklar:

http://www.velonews.com/2017/07/tour-de-france/can-froome-count-on-landas-loyalty_443670

http://www.esciclismo.com/especiales/dauphine_libere/2011/

https://twitter.com/MikelLandaMeana/status/885551406031278080

https://www.vavel.com/en/cycling/623037-mikel-landa-focussed-on-team-sky-after-recovery.html

https://twitter.com/barberocbc/status/925846711553097733

https://roadbikeaction.com/news/racing-news/movistar-trio-quintana-landa-valverde-in-for-tdf,

Leave a Reply