Antalya Bisiklet Turu Başladı

21 ülkeden 28 takım ve 168 sporcunun yarıştığı Antalya Bisiklet Turu 21 Şubat’ta start aldı. 2.2 kategorisinde yer alan yarış dört etaptan oluşuyor. Köprülü Kanyon’dan başlayan tur Antalya’da sona erecek. Turda dört milli takım, on altı kıtasal takım, üç pro-kıtasal takım ve beş klüp takımı yer alıyor. Turda Türkiye Konya Şekerspor, Salcano Sakarya BB, Fiberli Antalyaspor ve Konya Bisiklet Spor Klübü tarafından temsil ediliyor. Konya Bisiklet Spor Klübü tura katılacağını açıklayan Brisaspor’un maddi sebeplerden kaynaklı turdan çekilmesi sonucunda takım listesine dahil edildi. Turun sadece bir etabı tırmanış ağırlıklı iken diğer etaplar ise engebeli etaplardan oluşuyor. Yarışın yayını maddi yetersizliklerden ötürü yapılamıyor fakat yarışın bitişinden kısa bir süre sonra etapların özetleri izleyicilerle internet üzerinden paylaşılıyor. Özetler anlatımlı olarak 5 ve 30 dakikadan oluşuyor ve turun resmi web sitesi olan tourofantalya.com’da yayınlanıyor.

İlk iki etabın sonuçlarına göz atalım

Etap 1

Birinci etap sprint finişi ile geçilirken ilk 159 sporcu 2.30.15’ile eş zamanlı olarak birinci etabı tamamladı. Etabı Corendon-Circus’un Hollandalı bisikletçisi Mathieu Van der Poel kazandı ve 10 saniyelik bonifikasyonun da sahibi oldu. Van der Poel bisiklet dünyasında cyclo-cross dalında kazandığı dünya şampiyonlukları ile tanınıyor. Van der Poel’in takımının ana sponsoru olan Corendon Airlines ise Antalya merkezli bir havayolu şirketi ve yabancı bir bisiklet takımına sponsor olan ilk ve tek yerli firma. Etap korkunç bir kazaya da tanıklık etti. Corendon-Circus’un Belçikalı sporcusu Maarten van Tripj yarış esnasında bir kaza geçirdi ve dişleri kırıldı. Sporcu Etap sonrası yarıştan çekildi ve ülkesine döndü.

Bu kadar kişinin eş süre ile bitirmesi ilk defa karşılaşan kişiler tarafından garipsenebilecek bir durum olsa da bunun sebebi UCI’nın bir kuralı. UCI kurallarına göre son üç kilometreye ana grup ile giren sporcular etap sonunda ana grup ile aynı süreyi alıyorlar. Bu kuralın sebebi ise etap sonlarında sprint atacak sporcu sayısını azaltmak, sporcuların süre kaygısını azaltmak ve oluşabilecek kazalara engel olmak.

Etap 2

İkinci etabın rotası bölgede yaşanan heyelan sebebiyle değiştirildi. Düz sayılabilecek bir profile sahip olan etap sprint finişi ile Monkey Town- A Block CT’nin Hollandalı sporcusu Bas van der Kooij’in liderliğinde sona erdi. Bir önceki etabın kazananı ve turun lideri van der Poel ise etabı 12. sırada bitirdi.

Geçilen iki etap sonrası genel klasmanın durumu ise şöyle;

Van der Kooij 5:56:46 ile liderlik koltuğunu devralırken Van der Poel 4 saniye ve Rajovic 8 saniye ile lideri takibe devam ediyor. Yarışın 3. etabı Perge- Termessos arasında koşulacak ve 92 kilometre sürecek. Uzun bir tırmanış içeren bu etabın turun kazananını belirlemesi bekleniyor.

 

Leave a Reply