FIFA Süper Kulüpler Dünya Kupası 2021

İlk olarak İspanyol Marca gazetesinin gündeme getirdiği FIFA’nın yeni organizasyonu her 4 yılda bir yapılacak. Organizasyonun Süper Kulüpler Dünya Kupası adıyla ilk kez 2021 yılının Haziran ayında yapılması bekleniyor.

Her kıtanın şampiyonlarını bir araya getiren FIFA Kulüpler Dünya Kupası 2000 yılından beri düzenleniyordu. 7 takımın şampiyonluk mücadelesi verdiği organizasyonun en başarılı takımı ise 3 şampiyonluk ile Barcelona’ydı. Ancak artık tarih olmak üzere olan bu organizasyonun adı ne kadar -Kulüpler Dünya Kupası- iddialı ise de kulüpler tarafından önemsenmiyor ve gerekli ilgiyi futbol severlerden göremiyordu. Bu durumu düzeltip her geçen yıl küreselleşen futbol endüstrisine katkı sağlamak isteyen FIFA başkanı Infantino ilk kez İtalyan La GazzettadelloSport gazetesine konuştu. FIFA Dünya Kulüpler Kupası için hazırlanan yeni formatın hazır olduğunu ve 15-16 Mart’ta Kolombiya’nın Bogota şehrinde gerçekleşecek FIFA Konseyi toplantısında oylamaya sunulabileceğini belirten Infantino, “Dünya Kulüpler Kupası’nı dört yılda bir yapacağız. 12’si Avrupa’dan gelen 24 takım katılacak. Üçerli sekiz gruptaki maçların ardından liderler çeyrek finale çıkacak. Takım sayısı sekize indikten sonra tek maçlı eleme usulüyle çeyrek finaller, yarı finaller ve final oynanacak.” diye konuştu. Ayrıca turnuva eğer gerçekleşirse 2021 yılındaki ev sahibinin en büyük adaylarının Katar ve Çin olduğu Avrupa’nın önde gelen basın organları tarafından dile getiriliyor.

Avrupa kıtasından 12 kulüp turnuvada yer alacak.
Avrupa’dan katılacak takımların belirlenmesi ise şöyle olacak:
Son 4 Şampiyonlar Ligi şampiyonu
Son 4 Şampiyonlar Ligi finalisti
Bu takımların dışında kalan ve UEFA kulüpler sıralamasında en yukarıda yer alan 4 kulüp.

Eğer bugünkü sıralamalar baz alınacak olsaydı turnuvada Avrupa’yı şu takımlar temsil edecekti:
Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Juventus, Bayern Münih, PSG, Sevilla, Manchester City, Borussia Dortmund, Benfica, Arsenal ve Porto
Bir Türk takımının bu turnuvada yer alması için 4 sene içinde Şampiyonlar Ligi’nde en az final oynaması ya da UEFA sıralamasında ilk 10’a girmesi gerekiyor.
Planlanan Dünya Süper Kulüpler Kupası’nın önceki yıllarda düzenlenen ve kıta şampiyonlarını bir araya getiren Dünya Kulüpler Kupası’ndan daha çok ilgi çekeceği ve daha rekabetçi bir turnuva olacağı kesin. Bunun başlıca sebebi Avrupa’nın en iyi 12 takımının katılacak olması. Turnuva’nın Haziran aylarında oynanması sebebiyle transfer sezonuna denk gelmesinden dolayı maçların hazırlık maçı havasında geçmesi beklenebilir. Ancak organizasyonun 4 yılda 1 düzenlenecek olması yaz aylarında düzenlenen ve hazırlık maçı havasında geçen diğer turnuvalardan ayıracaktır. Ayrıca son dönemlerde tüm kıtaları temsil etme görevinden uzaklaşan ve düzenlediği Dünya Kupası haricinde yalnızca Avrupa kıtasıyla gündeme gelerek zaman zaman UEFA’dan rol çalan FIFA’nın bu organizasyonla birlikte olması gerektiği gibi tüm kıtaları temsil etme kimliğine kavuşması da bir artı niteliğinde.

Faydalanılan Kaynaklar

Leave a Reply