Yağmurlu Kanada’nın Galibi Button

Uzun süren sağanak yağmur, durmadan piste çıkan güvenlik aracı ve kırmızı bayrak… Evet, geçtiğimiz Pazar gününden geriye akılda kalanlardan bazıları böyleydi. Ülkemizdeki genel seçimle aynı günde gerçekleşen Kanada Grand Prix’si unutulmaz bir yarışa sahne oldu. Türkiye’de Formula 1 severlerin, seçim sonuçları ve yarışı izlemekte zaman zaman ikilemler yaşadığı Pazar günü, Kanada’da hava F1 dünyasını yağmurlarla karşıladı. Geçen seneki Japonya GP’yi andıran bu yağmurlar, yarışın kesintiye uğramasına ve yaklaşık iki saatlik bir bekleme süresine mal olsa da ardından yaşananlar bu kadar beklemeye değecek nitelikteydi. Yoğun yağış yüzünden güvenlik aracı ardında verilen start herkesi hayal kırıklığına uğrattı, çünkü herkes Monaco’dan sonra yine heyecan dolu bir yarış bekliyor ve sabırsızlanıyordu. Pol pozisyonunda Sebastian Vettel ve gerisinde ise oldukça rekabetçi görünen Ferrarilerden Alonso ve Massa, ardından Webber ve Hamilton ilk beşi oluşturan isimler oldu. Jenson Button 7.sırada start alırken, Schumacher ise 8.sıradaydı. Yarışın ilerleyen turlarında, güvenlik aracı içeri girdikten sonra Hamilton, Button’ı geçmeye çalışırken temas yaşandı. Olay sonrasında Hamilton yarış dışı kalırken, Button’a da pitten geçme cezası verildi. Bu olay sonrasında akıllara hemen geçen sene İstanbul Park’ta yaşanan Vettel-Webber kazası geldi. Devam eden yarış bu sefer de azalmadan yağan yağmur yüzünden 27.turda kırmızı bayrakların sallanmasıyla kesintiye uğradı. F1 dünyasının 2 saat ekran başında beklemek zorunda kaldığı, çalışanlar için zor, seyirciler için de sıkıcı olan bu sürecin ardından komiserler nihayet yarışın devamı kararını aldılar. Bu arada, Rihanna’nın da F1 izlemeye Kanada’ya gelmiş olduğunu ve McLaren garajına girdiği gözümüzden de kaçmadı.

Yarışın kalan kısmı, önceki kısma oranla çok keyifli ve heyecan dolu geçti ve F1 tarihinin unutulmaz yarışları listesine adını yazdırdı. 2.start yine güvenlik aracı ardında başladı. 38.turda Jenson Button bu sefer de Ferrari pilotu Fernando Alonso ile bir temas yaşadı ve Fernando Alonso çok büyük beklentilerinin olduğu Kanada GP’ye veda etmek zorunda kaldı. Hakemler bu kaza için iki pilota da ceza vermediler. Yarışın bu bölümünde çoğu F1 severin geçen seneden beri beklediği anlar yaşandı. Efsane pilot Michael Schumacher 7.sıradan hızla tırmanarak Vettel’in arkasına, 2.sıraya kadar yükseldi ve geri dönüşünden sonra en iyi pozisyonuna ulaştı. Herkesin Schumacher’den beklediği podyum maalesef gerçekleşemedi. Schumacher, Button ve Webber’e uzun süre direnmesine rağmen geçilerek 4.sıraya geriledi; fakat Schumacher eski günlerini tekrar hatırlatarak hala F1’de olduğunu hissettirdi. İlerleyen turlarda Nick Heidfeld korkutucu bir kaza yaptı. Aracın burun kısmının kopmasıyla kontrolünü kaybeden Heidfeld pist dışına çıkarak ormanlık alanda aracını ustalıkla durdurdu. Bu olayın ardından yine güvenlik aracı piste girdi; fakat konvoy oluşmadan pisti temizlemeye çalışan görevlilerden birisi piste atlayınca bir felaketin eşiğinden dönüldü. Araçlar gelirken pistte iki defa düşen görevli ölümün eşiğinden döndü.

Yarışının son kısmında mücadele kesilmedi. Vettel liderliğini son tura kadar devam ettirdi; fakat hız kesmeden gelen Button peşini bırakmadı. Son turun bitimine yakın bir şikanda Sebastian Vettel’in yaptığı hata ona pahalıya patladı ve yarış boyunca lider giderken son turun, son kısmında pist dışına kayıp Button’a geçilerek, zaferi Button’a hediye etmiş oldu. Jenson Button zoru başararak, yarış sırasında 21.sıraya kadar gerilemesine rağmen, 1.sıraya yükseldi, yağmurlu yarışların adamı olduğunu gösterdi ve zafere ulaştı. Geriye akıllarda bol yağışlı ama bir o kadar da olaylı kazaların yaşandığı, hayal kırıklıkları ve mutlulukların iç içe olduğu bir Kanada Grand Prix’si kaldı.

Leave a Reply