Vettel İtalya Engelini Aştı

Sezonun sonuna doğru yaklaşırken, Avrupa’daki son yarış olan İtalya Grand Prix’sini de geride bıraktık. Monza’da her zaman olduğu gibi tifosilerden oluşan muhteşem seyirci ile birlikte, mükemmel bir atmosfer vardı. Monza’da Ferrari’nin İtalyanlar için ne demek olduğunu bu hafta sonu bir kez daha anladık. Bu F1 tutkunluğu ve muhteşem atmosferden bahsetmişken, ülkemizdeki F1 tutkunları için İtalya GP öncesinde kötü bir haberle de karşılaştık. Önceden açıklandığı üzere 2012 taslak takviminde ülkemiz yer almıyordu; fakat görüşmeler devam etmekteydi. Ne yazık ki bu görüşmelerden sonra herkesin beklediği iyi haber gelmedi. Açıklanan 2012 resmi takviminde maalesef Türkiye Grand Prix’sine yer verilmedi. Türk yetkililer daha sonraki senelerde F1’in ülkemize geri gelebileceğine inansalar da birçok ülkenin F1 takvimine girmek için pistler yaptırdığı söz konusu olduğundan durum pek parlak değil. İstanbul Park pistinde ise kamyon yarışlarının düzenlenmesi söz konusu. Bu yarışlar yeterince ilgi çeker mi bilinmez ama 2011 ile birlikte ülkemiz Formula 1’e veda etti.

Bu üzücü gelişmeden sonra gelelim İtalya GP’sine…

Haftasonu öncesinde, Redbull’un RB7 araç özellikleri bakımından İtalya’da diğer takımlara yakın olacağı düşünülüyordu; fakat antrenman turlarında ve Cumartesi günü sıralama turlarında Sebastian Vettel’le birlikte Redbull yine kendisini diğer takımlardan ayırmayı başardı. Sezona müthiş bir pol pozisyonu başarısıyla devam eden Vettel, İtalya’da da pol pozisyonunu elde etti. Vettel’den sonra Hamilton ve Button, McLaren’in rekabetçiliğini ortaya koydu. Ferrari ise geçen seneki müthiş zaferden sonra beklentileri artırsa da bu sene sıralama turlarında Alonso ile 4.lükten ileri gidemedi.

Yarışın start anından önce Vettel dışındaki bütün pilotların hedefi, öncelikle Vettel’in arayı açmasını engellemek ve kendilerini podyumun birinci basamağına taşımaktı. Start anında Alonso müthiş bir kalkış ivmesi ve bulduğu boşluk ile Vettel’i geçerek liderliği ele geçirdi. Bu anda Monza’yı dolduran tifosilerin ayaklanması ve tezahüratları televizyon izleyicilerine ve F1 tutkunlarına keyifli anlar yaşattı.

İlk virajdan sonra, önde bunlar yaşanırken arka tarafta Liuzzi’nin spin atarak Rosberg ve Petrov’a çarpması, ortalığı birbirine kattı ve güvenlik aracının içeri girmesine neden oldu. Güvenlik aracı periyodu sonucunda tempoyu belirleyen Alonso, agresif bir savunmayla Vettel’i zorlayarak arkasında tutmayı başardı. İlerleyen turlarda Webber, Massa’ya temas ederek ön süspansiyonunu kırdı ve bariyerlere çarparak sezonda ilk defa RB7’nin yarış dışı kalmasına neden oldu. Massa ise spin atarak durumdan ucuz kurtuldu. Bu olaylar yaşanırken, Vettel de harika bir hamleyle Alonso’yu geçmeyi başardı ve liderliği geri aldı.

Vettel Alonso’yla arayı hızlı bir şekilde açarken, Hamilton- Schumacher mücadelesi keyifli anlar yaşattı. Savunmasıyla Hamilton’ı oldukça zorlayan Schumacher, bu savunma stiliyle, hakemlerden ve telsizden kibarca uyarı aldı, arkadaki araca boşluk bırakması gerektiği hatırlatıldı. Hamilton zorlukla Schumacher’i geçmeyi başarsa da yılların tecrübeli ismi, karşı atakla Hamilton’ı geçerek, ona yine zor anlar yaşattı. Hamilton, Schumacher’in savunmasını geçemeyince, bu sırada kendisini fark ettirmeden gelen Button, takım arkadaşı Hamilton’ı geçti. İvmeyle gelen Button, Schumacher’i de geçerek üçüncü sıraya çıktı. Hamilton, ise uzun bir mücadelenin ardından, Schumacher’i geçerek, 4. Sıraya yükseldi. Bu arada Button da hız kesmeden Alonso’ya iyice yaklaşmış oldu.

Pit stoplar sonrasında Jenson Button, Alonso’yu yaptığı atakla geçerek ikinciliği garantiledi. Yarışın sonunda Alonso’ya oldukça yaklaşan Hamilton ise, Alonso’nun savunmasını geçemedi ve Alonso üçüncü, Hamilton dördüncü olarak yarışa noktayı koydu. Bruno Senna ise, orta kısımda iyi bir performans göstererek 9. Sırayı elde etti ve F1 kariyerinin ilk puanını Lotus-Renault ile almayı başardı.

Podyumun önünde her zamanki gibi tifosiler büyük Ferrari bayraklarını açarak, Alonso’nun üçüncülüğünü kutladılar. Sebastian Vettel ise İtalya’yı ilk defa kazanmanın sevinci içindeydi. Böylece Redbull’un İtalya engeli de aşılmış oldu. Birincilik kupasını eline alan Vettel, duygulanarak göz yaşlarına hakim olamadı. Jenson Button‘ın ardından da tifosilerin coşkulu tezahüratları ve kutlamalarıyla Fernando Alonso üçüncülük kupasını kaldırdı.

Alonso artık Vettel’e yetişmenin imkânsız olduğunu ve bu durumda artık diğer bütün pilotların ikincilik mücadelesi verdiğini ve başta kendileri olmak üzere herkesin ikinci olmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Özellikle İtalya’dan sonra yapılacak olan Singapur yarışını beklediğini belirten Alonso, bu pistte başarıyı hedeflediğini söyledi. İtalya’nın ardından şampiyonluğa adım adım yaklaşan Vettel, aracın ve kendisinin başarısını ve hızlarını bir kez daha müthiş bir şekilde ortaya koydu. Şimdi ikinci şampiyonluğu elde etme yolunda sıra cadde pistte gerçekleşen ve gece yarışı olan Singapur Grand Prix’inde…

Leave a Reply