Türkiye’de Redbull Dublesi

Geçtiğimiz Pazar günü heyecanla beklediğimiz Türkiye Grand Prix’sini geride bıraktık. Oldukça keyifli geçen hafta sonu, cuma günü antrenman turlarıyla başladı. Herkesin beklediği yağmur cuma günü kendini gösterdi ve 1. ve 2. antrenman turları yağmur altında gerçekleştirildi. 1. antrenman turları sonucunda Fernando Alonso seansı lider olarak tamamladı ama seansa damgasını vuran olay Sebastian Vettel’in kazası oldu. 8.virajın sonunda kayarak bariyerlere çarpan son dünya şampiyonu, zarar görmeden kazayı atlatabildiyse de 2.antrenman turlarına maalesef çıkamadı. Mclaren pilotları ise 1. antrenman turlarına katılmamayı tercih ettiler. 1. antrenman turları sonrasında Mercedes’in Ferrari’ye oldukça yakın bir performans göstermesi dikkat çekti. 2. antrenmanlarda ise seansı Jenson Button lider tamamladı ve Mclaren’in gücünü gösterdi. Cuma günü dikkat çeken bir başka nokta ise Mclaren pilotlarının Türkiye GP’ye özel olarak yaptırılan ay-yıldızlı ve lale motifli tulumları oldu. Mclaren pilotlarının tulumları ve Sebastian Vettel’in Türkiye GP için tasarlattığı nazar boncuklu kaskı herkes tarafından beğeniyle karşılandı.

Cumartesi günü sıralamalardan önce gerçekleşen 3.antrenman turlarında Sebastian Vettel geri döndüğünün sinyallerini seansı birinci tamamlayarak vermiş oldu. İstanbul Park’ta cumartesi günü, Formula 1 severleri beklenenin aksine sıcak ve bol güneşli bir hava karşıladı. Sıralama turlarında, Sebastian Vettel, cuma günü antrenman turlarında yaşadığı aksiliklere ve az tur atmasına rağmen kolay bir şekilde pol pozisyonunu eline geçirdi ve 2011 sezonunda 4. kez yarışa polden başlama şansını elde etti. Yarışa 3. cepten başlayacak olan Nico Rosberg ise Mercedes’in Türkiye için getirdiği güncellemelerin hedefine ulaştığının bir göstergesi oldu.

Pazar günü aylardır beklediğimiz yarışta bu sefer kaza yaşanmamış olsa da oldukça heyecanlı bir yarış izledik. Güneşli bir havada mücadele içinde geçen yarışın galibi, durdurulamaz olarak nitelendirilen Sebastian Vettel oldu. Sebastian Vettel bu zaferiyle kariyerindeki ilk Türkiye Grand Prix birinciliğini de elde etti. Podyumda Vettel’in yanında 2. olarak Mark Webber yer aldı ve Redbull podyumda duble yaparak güçlerini diğer takımlara göstermiş oldu. 3. ise Ferrari’den Fernando Alonso oldu ve Ferrari, 2011 sezonundaki ilk podyumunu Fernando Alonso ile elde etti. Yarış boyunca gerçekleşen Felipe Massa, Mercedes ve Mclaren çekişmeleri yarışa oldukça keyif kattı; fakat Lewis Hamilon ve Felipe Massa’nın yaşadığı çeşitli pit stop sorunları maalesef bu iki pilotun hedeflerine ulaşamamasına neden oldu. Hamilton dördüncü, Massa ise on birinci olarak yarışı tamamladı. Yarışta öne çıkan başka bir olay ise Renault pilotlarından Vitaly Petrov ve Nick Heidfeld’in birbirlerine temas etmesi oldu ve akıllara geçen sene yaşanan Redbull kazasını getirdi. Virgin’den Timo Glock ve Force India’dan Paul Di Resta ise İstanbul Park’ta yarış dışı kalan iki pilot oldu.

Lastik stratejilerinin merakla beklendiği İstanbul Park’ta takımlar 3-4 pit stop yaptılar ve toplamda gerçekleşen 82 pit stopla, bir yarışta yapılan en çok pit stop rekoru kırılmış oldu. Ayrıca yarışta toplamda 79 geçiş hamlesi görüldü. Her sene bir şekilde yeni olaylara imza atan Türkiye GP’sini işte bu şekilde geride bıraktık. Başarıyla gerçekleştirilen yarıştan sonra şimdi artık tek dileğimiz bu heyecan verici uluslar arası organizasyonun ülkemizde kalması ve önümüzdeki senelerde de İstanbul Park’ta böyle nefes kesici yarışlar izlemek. Türkiye’nin kaderinin kesinleşmesini beklerken de bize şimdilik 20-21-22 Mayıs’ta gerçekleşecek olan İspanya yarışını beklemek düşüyor.

Leave a Reply