Tarihin Yazıldığı Yer: Valencia

Bu zamana kadar Valencia Grand Prix sıkıcı mı demiştik? Görünen o ki 2012 sezonu bütün dengeleri değiştirmeye devam ediyor; çünkü Valencia bu sezon alışılmışın dışında, heyecanla dolu ve her saniye değişik olayların yaşandığı inanılmaz bir Grand Prix yaşattı hepimize.

Cumartesi günü yapılan sıralama turlarında griddeki ilk üç pilot Vettel, Hamilton ve Maldonado oldu.  Vettel bu pol pozisyonuyla rekor isimler Ayrton Senna ve Michael Schumacher’e de biraz daha yaklaşmış oldu. Maldonado’nun hızı herkesi şaşırttı; fakat günün en beklenmedik olayı Webber’in Q3’te elenmesi oldu. Ferrariler ise beklenen sıralamayı elde edemedi ve iki pilot da Q2’de elendi.

Pazar günü yarışın startında kaybeden isimler Rosberg ve Button oldu. Startta yavaş kalan bu iki pilot, yarış boyunca pozisyonlarını etkileyecek sıralar kaybettiler.

Pol pozisyonundan kalkan Sebastian Vettel, ilk turlardan itibaren büyük farklar atarak diğer pilotlarla aradaki farkı 20 saniyeye kadar çıkarttı ve büyük avantaj elde etti.

İlerleyen turlarda, öndeki pilotlara göre yavaş kalan Schumacher, arkasında adeta start anı kadar bir kalabalık yarattı. Müthiş bir tırmanışla gelen Alonso,  bu kuyruktan kurtulan ilk isim oldu. Yarış durağanlaşmaya başlarken, Senna ve Kobayashi’nin teması bu durağanlığı bozdu ve yarışa heyecan kattı. Bu olay sonucunda Bruno Senna’ya pitten geçme cezası verildi ve Senna’nın orta sıralardaki mücadelesi bir bakıma sonlanmış oldu.

Bu mücadelenin ardından heyecan bitmedi. Kovalainen ve Vergne’nin mücadelesinde, Vergne  Kovalainen’i geçtikten sonra  ideal yarış çizgisine geçmede erken davranınca ikili arasında bir temas yaşandı. Vergne, Kovalainen’in sol ön lastiğine çarptı ve kendi arka sağ lastiğini de patlattı. Pistte çok fazla kopan parça olması güvenlik aracının piste girmesine neden oldu. Her şey bu andan itibaren tersine döndü.  Güvenlik aracının piste gireceğini duyan bütün pilotlar pite girerek lastiklerini değiştirdiler. Önceki yarışlarda da pit ekibi hatalarına maruz kalan McLaren, Hamilton’ın pit stopu sırasında kendilerine ve Hamilton’a pahalıya patlayacak olan bir hata daha yaptılar.  Arabayı havada tutan krokinin pit stop sırasında kırılmasıyla sorun yaşayan Hamilton, pit stop sonrasında 6. sıraya kadar geriledi. Alonso ise pit stoptan faydalanan isimler arasına girdi ve 3. olarak piste geri döndü.

Güvenlik aracının çıkmasının ardından, Alonso saniyeler içinde Grosjean’ı geçti ve 2. sıraya yükseldi.  Bu sırada arkalarda Massa ve Kobayashi temas etti ve bu temasın sonucunda Massa yarış dışı kaldı. Bu heyecanlı anların hemen ardından ilk sırada sorunsuz şekilde yarışına devam eden Vettel, bir anda aracını kenara çekti ve Redbull takım patronu Christian Horner ve mühendisler dahil herkesi şaşırttı. Vettel’in neden kenara çektiği açıklanmazken, Alonso ise kendisini bir anda yarış liderliği yaparken buldu.

Bu sırada Hamilton, sarı bayrak altında hızlandığı için inceleme altına alındı; ama ceza gelmedi. Grosjean saf hız olarak Ferrari’den daha hızlı bir şekilde yarışına devam ederken, yarışın bu bölümünde Alonso’ya hızla yaklaşıyordu. Herkes Grosjean’ın Alonso’yu geçip birinciliğe yükselmesini beklerken, Grosjean’ın elektrik sisteminde bir problem çıktı ve yarış dışı kaldı. Grosjean’ın yarış dışı kalması ile bütün izleyiciler Vettel’in ardından ikinci bir şok yaşadı.

Orta sıralarda Ricciardo ve Petrov mücedelesinde Petrov’un ön kanadı kırıldı ve Ricciardo da bu temasla havalandı. Bu tehlikeli anlar hasarsız bir şekilde atlatıldı ve güvenlik aracına gerek duyulmadı.

Son iki turda işler iyice kızıştı. Öncelikle hızla gelen Raikkönen, Hamilton’ı geçti, hemen ardından gelen Maldonado da Hamilton’ı geçmeye hazırlanırken, Hamilton’a değdi ve Hamilton’ın süspansiyonu kırıldı.  Hamilton, yarış dışı kalarak 56.turda yarışa veda etti. Temas sonrasında sinirini hareketleriyle belli etti. Alonso ise sorunsuz bir şekilde finish’e ulaşmayı başardı ve uzun zamandan sonra kendi evinde zafer elde etti. Bu birincilikle coşan İspanyollar, Alonso’nun taraftar karşısındaki kutlamaları ile iyice coştu ve ekrana güzel görüntüler yansıdı.

Podyumun diğer isimleri ise Kimi Raikkonen ve Michael Schumacher oldu. Schumi, F1’e geri döndükten sonraki ilk podyumuna Valencia’da kavuşmuş oldu. Valencia’da 2012’de adeta bir tarih yazıldı. Hem Schumi’nin podyuma geri dönüşü hem de Alonso’nun kendi evindeki muhteşem zaferinin kutlanması hafızalarda çok özel kareler bıraktı.

Valencia ile her yarış farklı bir pilotun birinci olmasıyla devam eden zincir bozulmuş oldu. Tahminlerin iyice zorlandığı bu sezonda pilotlar klasmanında birinciliğe tekrar Alonso yükselse de sonraki yarış olan İngiltere Grand Prix’si her şeyi bir anda değiştirebilir. Değişik yarışlara sahne olan Silverstone’daki macerayı heyecanla bekliyor olacağız…

Leave a Reply