Raikkonen’in Dönüşü Abu Dabi’de Oldu

Sezonun bitmesine 3 yarış kala, Formula 1 dünyası Abu Dabi’de Yas Marina pistinde gerçekleşen yarışla kaldığı yerden devam etti. Ferrari World’un muazzamlığı ve Yas Marina pistinin ihtişamıyla birlikte, yarışta yaşananlar da unutulmaz bir hafta sonu yaşattı Formula 1 takipçilerine.

Sıralama turlarında McLaren, Hamilton’la beraber pol pozisyonunun sahibi oldu. Mercedes’le anlaşma imzalamasına rağmen, Hamilton bu hafta sonundan ve McLaren’den, maksimumu çıkarmaya odaklanmış görünüyordu. Hamilton’ı, Webber ve Vettel takip etti. Alonso ise Ferrari’nin son iki yarıştır yaptığı güncellemelere rağmen 6.lıktan öteye gidemedi. Sıralama turlarında son seansın sonunda Sebastian Vettel pite ulaşmadan aracını pist üzerinde kenara çekti. Motora zarar verecek bir durum oluştuğu için kenara çekmesi gerektiği zannedilse de Vettel’de sonradan yapılan inceleme sonucu benzin eksikliği çıktı ve kural ihlali yüzünden sıralama turlarından ihraç edilme cezası verildi. Bu cezayla birlikte vites kutusunu değiştiren, vites ve süspansiyon ayarını değiştiren Vettel, yarışa pit yolundan başlamak zorunda kaldı.

Bu ceza ile birlikte gridin en gerisine düşen Vettel, kendini kanıtlamak adına bir avantaja sahip oldu. Pol pozisyonundan zafer elde ederek rahat bir şekilde yarış kazanması eleştirilen Vettel’in, en geriden ne kadar tırmanacağı ve nasıl ataklar yapacağı merak konusuydu.

Gelelim yarış günü yaşananlara… Yas Marina pisti bu sene alışık olmadığımız şekilde heyecan dolu bir yarışa sahne oldu. Start anından finish’e kadar adrenalinin eksik olmadığı yarış, tarihe geçecek nitelikteydi. Formasyon turu için işaret verildiği anda sarı bayrakların da ortaya çıkması herkesi şaşırttı. Gridin arkalarında De La Rosa’nın yaşadığı problem nedeniyle De La Rosa formasyon turu atamadı. Formasyon turu atamayan bir başka isim de Vettel’di ve pit yolunda startın verilmesini bekledi. Startın kazanan ismi Raikkonen oldu. Webber’in kötü kalkmasından da faydalanan Raikkonen, ikinci sıraya saniyeler içinde yerleşti. İlk virajda Hulkenberg ile Senna’nın çarpışması ortalığı birbirine kattı. Hulkenberg yarış dışı kalırken, Senna yarışına devam etti; fakat Grosjean bu olay sırasında sağ ön lastiğini patlattı. Ön taraflarda Alonso Webber’e yaklaştı ve uzun düzlükte onu geçmeyi başardı ve Maldonado’nun peşine düştü. Vettel 20. sıraya kadar tırmandı. Di Resta arka lastiğinin patlaması yüzünden pite girerken Rosberg de bu karışıklıktan nasibi aldı ve aracındaki problem yüzünden zorunlu pit stop gerçekleştirdi. Önde Raikkonen Hamilton’a yaklaşmaya başladı, atak denedi; fakat Hamilton, lastiklerini henüz ısıtamamış ve yol tutuşunu tam olarak sağlayamamış olsa da yerini korudu ve liderliğine devam etti. Arkalardaki şampiyon adayı Vettel’in ön kanadında bir hasar olduğu fark edildi; fakat Adrian Newey’in yaptığı hesaplamalar sonucunda kritik bir durum oluşmadığı telsizden belirtildi. Bu sırada Vettel 14. sıraya kadar çıkmayı başardı.

9. tura girerken, Karthikeyan ve Rosberg mücadele ederken, Karthikeyan’ın aracının aniden güç kesilmesi ve yavaşlaması büyük bir kazanın nedeni oldu. Bu yavaşlamayı fark edemeyen Rosberg, Karthikeyan’ın aracının yan tarafını biçerek, sert bir şekilde pist dışına, köpük bariyerlere doğru sürüklendi. Güvenlik aracının piste girdiği bu olaydan pilotlar neyse ki sağ çıkmayı başardı. Bu durum Vettel’in de iki sıra daha yükselmesini sağladı.

Vettel, Ricciardo ile mücadele ederken, virajlar sırasında Ricciardo’dan kaçmak için pist dışına çıkıp, köpükten yapılan DRS tabelasına çarpınca, Vettel’in ön kanadı daha fazla hasar aldı ve güvenlik aracı periyodunda pit stop yapmasına neden oldu. Kazandığı yerleri kaybeden Vettel, yine önlere doğru tırmanmaya başladı.

Güvenlik aracının çıkmasıyla yarış tekrar başlamış oldu. Webber’in Alonso ile mücadele etmesi, Alonso’nun Maldonado’dan kopmasına neden oldu. Arkada ise Vettel, Grosjean ile çekişmeye başladı. Grosjean sert savunma yaparak Vettel’i arkasında tutmaya çalıştı; fakat Vettel, pist çizgisinin dışından atak yaparak Grosjean’ı geçti. Bu durum kural ihlali sayılabileceğinden ve ceza gelebileceğinden dolayı yerini Grosjean’a geri veren Vettel, kısa süre sonra, sorunsuz şekilde Grosjean’a verdiği yeri geri aldı.

Bütün bunlar yaşanırken, sorunsuz bir şekilde liderliğini sürdüren Lewis Hamilton, aniden yavaşlayarak aracını pist kenarına çekti. Motor gücünü kaybeden Hamilton, hayal kırıklığını başını iki yana sallayarak ifade etti ve belki de Abu Dabi GP’de yaşadıkları, McLaren’i bırakıp Mercedes’e neden gittiğinin özeti oldu. Hamilton’ın yarış dışı kalmasıyla Raikkonen liderliği alırken, Alonso da Maldonado’yu geçerek ikinci sıraya yükselmiş oldu. Alonso’dan sonra Maldonado’ya yaklaşan Webber de Maldonado’yu geçmek için bir atak denedi; fakat atak sırasında spin atması sonucunda 7. sıraya kadar geriledi. Button ise zaman kaybetmeden Maldonado’yu geçerek üçüncülüğe yükseldi.

Vettel büyük bir tırmanışla 8. sıraya kadar gelirken, Webber Massa’yı geçmeye çalıştı. Bu atak sırasında Massa Webber’le ufak bir temas yaşadı ve spin attı. Bu olay Vettel’in bir sıra daha yükselmesini sağladı. Favori pilotların pit stopları yavaş yavaş başlarken, Alonso da pite girdi ve sonrasında pite girmemiş Vettel’in arkasında 7. olarak yarışa geri döndü. Alonso’dan sonra Button da Webber de pite girdi ve Vettel’in önü açılmış oldu. Raikkone ise pit stopu sonrasında da liderliği korumaya devam etti.  Button Alonso’ya yaklaşırken, Vettel’in de lastikleri 37. turda itme noktasına geldi ve pite girdi. Pitten sonra 4. sırada yarışına devam eden Vettel, Alonso’ya karşı avantajını şampiyonluk adına korumuş oldu.

Orta sıralarda Perez, Di Resta’yı geçmeye çalışırken, Grosjean’ın teması Perez’e spin attırdı ve Grosjean’ın Webber’e çarpmasına neden oldu. Bu olay sonucunda Webber ve Grosjean yarış dışı kalırken, Perez’e pitten geçme cezası verildi. Pistteki parçalar yüzünden güvenlik aracı bir kez daha piste girdi. Güvenlik aracının çıkmasının ardından Vettel Button’a iyice yaklaştı, temiz bir atakla geçerek 3.lüğe yükseldi.  Alonso ise Raikkonen’i yakalamak için aracı iyice zorlamaya başladı ve her geçen turda Raikkonen’e iyice yaklaştı. Bütün bu çabaya rağmen yeterince yaklaşamayan Alonso, Raikkonen’in 0.852 saniye gerisinde yarışını bitirdi. Raikkonen 3 yıl aranın ardından ilk defa zafer kazanmış oldu. Alonso ise şampiyonluk mücadelesinde Vettel ile arasını sadece 3 puan kapamış oldu. Vettel bu yarışla en geriden başlayıp, podyuma çıktı ve yarışa damga vuran isim oldu.

Yarışın başından sonuna kadar kalp atışlarının normale dönmediği, heyecanla dolu Abu Dabi GP’yi Vettel 255, Alonso ise 245 puanla tamamladı. Alonso podyumda takımına moral vermeye çalışır görünse de bu yarıştan sonra işler zorlaşıyor. Sebastian Vettel 3. şampiyonluğa daha emin adımlarla gitse de önümüzde ilk defa yapılacak olan ABD Grand Prix’si var. Austin’deki pist herkes için yeni, ne arabaların ne de pilotların nasıl performans göstereceği bilinmiyor ve belki de bu bilinmezlik iki şampiyon adayının heyecanla dolu mücadelesine daha da heyecan katıyor…

Leave a Reply