Monaco GP’sinin Yeni Kralı: Vettel

Geçtiğimiz hafta efsanevi Monaco Grand Prix’sini geride bıraktık ve her sene olduğu gibi bu sene de bol olaylı bir yarış izledik.  Defileler, partiler ve sosyete ile F1’in buluştuğu Monaco, tarihinde hep kazalara ve olaylı yarışlara sahne oldu ve bu durum bu yıl da değişmedi.

Monaco’da olaylar Cumartesi günü 3.antrenmanlarda başladı. Nico Rosberg’in yaptığı tehlikeli kaza haftasonu yaşanan ilk kritik olay oldu. Öğleden sonra sıralama turlarında aynı yerde Sergio Perez de oldukça ciddi bir kaza yaptı ve güvenlik aracının ardından kırmızı bayraklar sallanmaya başladı. Sergio Perez’in aracından çıkarılıp ambulansa aktarılmasını sırasında geçen gergin dakikaları atlattıktan sonra, Perez’in hayati bir tehlikesi olmadığı ve sadece bacağında bir sorun yaşadığı bildirildi. Bu olayın ardından sıralama turları kaldığı yerden devam etti. Pol pozisyonu diğer yarışlarda da olduğu gibi Sebastian Vettel’e gitti. Hemen ardından ise Button, Webber, Alonso ve Schumacher ilk beşi oluşturan isimler oldu.

Pazar günü büyük yarışta ise Monaco GP’si her sene olduğu gibi F1 severlerin zaman zaman ayakta izledikleri heyecanlı bir yarışa sahne oldu. Yarışta lastiklerin kullanımı performansları yine oldukça etkiledi ve bazı pilotlar çok erken pit yapmak zorunda kaldılar. Bunun dışında on sıralarda pit stoplarda büyük çekişme yaşandı. Sebastian Vettel 16. turda pite girdi ve bu lastikleriyle yarışın dörtte üçünü pit-stopsuz tamamladı. Yarışta bir başka heyecan verici nokta ise gridde 7.sırada olan Hamilton’un yukarılara tırmanma çabasıydı. Hamilton’un agresif tavrı ve Massa ile çekişmesi oldukça heyecan vericiydi fakat maalesef bu heyecanlı anlar Massa’nın tünelde kaza yapması ve yarış dışı kalması ile sonuçlandı ve Hamiton da pitten geçme cezası aldı. Aynı anda Michael Schumacher de pit girişinin ortasında kalarak yarış dışı kaldı ve bu olaylar sonucu güvenlik aracı piste girdi. Yarışın sonlarına doğru Vettel, Alonso ve Button mücadelesi izledik. Vettel’in biten lastikleri, Alonso’nun zafere ulaşma isteği ve Button’ın da yepyeni lastikleri bunlara eklenince oldukça heyecanlı bir periyot başlamış oldu. Herkesin ayakta izlediği yarışın son kısmı bu üç pilotun arka sıradakilere tur bindirmesi sırasında yaşanan kazalarla kesintiye uğradı. Vitaly Petrov’un ciddi kazası sonucu yine kırmızı bayraklar devreye girdi. Petrov’un aracından çıkarılıp, tıbbi müdahale yapılması sonucunda bacaklarında ağrılar olduğu onun dışında hayati tehlikesi olmadığı bilgisi verildi. Bu sırada Vettel başta olmak üzere hemen hemen bütün pilotlar lastik değiştirdiler ve bir bakıma bu heyecan kırmızı bayraklarda yaşanan değişimler sonucu son buldu. Vettel yarışının kalan kısmında liderliğini sürdürdü ve efsanevi Monaco pistinde ilk zaferini elde ederek tarihe de adını yazdırdı. Alonso ikinci, Button üçüncü olarak Vettel’in yanında yer aldılar. Yarış sonrası geçen sene olduğu gibi Redbull motorhome’unun üstündeki o meşhur havuzda kutlama verildi.

Şimdi sırada bir başka sıra dışı pistte gerçekleşecek olan Kanada GP’si var. Monaco kadar olmasa da Kanada’da da heyecanlı bir yarış bizi bekliyor olacak ve her zamanki gibi lastiklerin gösterdiği performans zafere ulaşmada büyük rol oynuyor. 12 Haziran Pazar günü gerçekleşecek olan Kanada yarışını F1 severler olarak heyecanla bekliyoruz.

Leave a Reply